با تولید داخلی به پیش می رویم
تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» و «حمایت از کالای ایرانی» تنها به فاصله چند سال از یکدیگر، ضمن ضرورت تقویت تولید داخلی به مثابه نقشه راهی برای دولتمردان اقتصادی، تولیدکنندگان داخلی و الگوی مصرفی مردم به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، در چرخه اقتصادی تولید و عرضه، دولت و سازمان های حمایتی، تولیدکنندگان و مردم، سه ضلع مثلثی هستند که هریک وظیفه ای بر عهده دارند. دولت ها با حمایت و ایجاد زیرساخت ها، تولیدکنندگان با ارتقای کیفیت و مردم با خرید کالاهای داخلی چرخ های اقتصاد و خودکفایی در تولید را به حرکت درخواهند آورد.

این نکته قابل توجه است که وجود شرکت های تولیدکننده کالاهای کیفی در حوزه های مختلف اقتصادی بارقه های امید استقلال، خودکفایی و گسترش صادرات را بیش از بیش تقویت می کند در عین حال که شرکت های تولیدی داخل و موفق در عرصه صادرات ، الگوی مناسبی برای سایر تولیدکنندگان در جذب بازارهای داخلی و خارجی خواهند بود.

نکته مقابل آن خروج سرمایه ملی، حمایت از تولیدات خارجی که به نوعی حمایت از نیروی کار آن سوی مرزهاست نه تنها بیکاری را تشدید می کند بلکه منجر به فلج شدن اقتصاد و از بین رفتن فرصت های شغلی برای نیروهای جوان آماده کار است .

نخستین عاملی که مصرف کنندگان را به سوی مصرف کالاهای خارجی سوق می دهد، کیفیت پایین کالاهای داخلی در مقایسه با نمونه های خارجی آن است. بسیاری از مصرف کنندگان در پاسخ به این پرسش که چرا کالاهای خارجی استفاده می کنند؟ پاسخ می دهند کالاهای خارجی کیفیت خوبی داشته و مدت زمان استفاده از آن ها طولانی تر است.

باید اذعان کرد که موارد بسیاری از تولیدات خارجی وجود دارند که به جهت کیفیت بالا توانسته اند به نوعی بازار مصرف کشور را در تصاحب خود بگیرند،از این رو نخستین راهکار تغییر ذائقه مردم، افزایش کیفیت تولیدات داخلی است. این تولیدات باید کیفیتی مشابه ، نزدیک و حتی برتر از کالاهای خارجی داشته باشند. ارتقای کیفیت خدمات پس از فروش هم مردم را به مصرف کالاهای ایرانی ترغیب خواهد کرد چرا که مصرف کننده با اطمینان از پشتیبانی کیفیت، کالا را خریداری خواهد کرد.

مسئله دیگر که نباید از نظر دور داشت این است که به جهت کم توجهی به تولیدات داخلی، مصرف کالاهای خارجی به شکلی بیمار گونه در میان برخی اقشار به ویژه جوانان ، طبقه متوسط و مرفه جامعه رواج یافته است به نحوی که گروهی از تولیدکنندگان داخلی را وادار به استفاده از برچسب خارجی بر روی تولید داخلی می کنند .

برخی تولیدکنندگان ناخواسته به پایداری فرهنگ نادرست گرایش به مصرف کالاهای خارجی کمک کرده و به تبلیغ نشان تجاری خارجی می پردازند؛ در صورتی که اگر تولیدکننده، محصول کیفی خود را با نام ایرانی به فروش رساند و مشتریان از جنس و کیفیت آن راضی باشند، رفته رفته نشان تجاری او در کنار سایر برندهای خارجی مطرح خواهد شد .

در واکاوی ریشه های گرایش مردم به مصرف کالاهای خارجی با عامل تناسب قیمت با کیفیت در کالاهای ایرانی روبه رو می شویم؛ موضوعی که برای بسیاری از کالاهای ایرانی صدق نمی کند. فقدان تناسب میان قیمت کالاهای ایرانی و کیفیت عامل اقتصادی موثر بر گرایش به مصرف کالاهای خارجی است. نکته دیگر اینکه بسیاری از کالاهای کیفی ایرانی به جهت هزینه تولید بالا از نظر مصرف کننده گران بوده و او ترجیح می دهد از نمونه های خارجی آن استفاده کند .

از مولفه های اقتصادی کیفیت، قیمت، تنوع و بسته بندی که بگذریم، به یک سد فرهنگی بزرگ در گرایش مردم به مصرف کالاهای ایرانی

برمی خوریم و آن این است که برخی تصور می کنند با مصرف کالای خارجی جایگاه اجتماعی آنها ارتقا می یابد.

در سال های گذشته به مدد پایه گذاری اقتصاد داخلی در سال های ۹۱ و ۹۷ بر حمایت از تولید و کالاهای داخلی، فرهنگ نامناسب گرایش به مصرف کالاهای خارجی تا اندازه ای در جامعه تعدیل شد. شاید تا پیش از آن مردم از بیان اینکه کالاهای ایرانی خریداری یا مصرف می کنند امتناع می کردند اما اکنون شاهدیم که عده ای، مصرف و گرایش خود را به کالاهای ساخت داخل با افتخار بیان می کنند.

این رویه نشان می دهد که ریشه کنی فرهنگ ناپسند مصرف کالاهای خارجی امری دشوار نیست. البته تنها اندکی تبلیغ در رسانه های جمعی، فرهنگ سازی در حمایت از تولیدات داخل در کنار ارتقای کیفیت و تنوع این محصولات به طور کلی بازار محصولات خارجی را کساد خواهد کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ