بررسی موانع و مشکلات تجار و صادرکنندگان استان آذربایجان غربی
ارومیه- خبرنگاراطلاعات: جلسه بررسی موانع و مشکلات تجار و صادرکنندگان استان آذربایجان غربی با حضور دانایی فر مشاور معاون اول رئیس جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط تجاری ایران و عراق، و جمعی از مدیران و مسئولان استانی در ارومیه برگزار شد.

مشاور معاون اول رئیس جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط تجاری ایران و عراق در این جلسه میزان صادرات غیرنفتی ایران بدون احتساب میعانات گازی و محصولات پتروشیمی در سال گذشته را ۲۵ میلیارد دلاراعلام کرد و گفت: عراق، مقصد یک چهارم صادرات غیرنفتی کشور است. حسن دانایی فر افزود: میزان صادرات ایران به عراق در سال گذشته حدود ۱۰ میلیارد دلار بود که ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از آن به صادرات غیرنفتی اختصاص داشت. وی با اشاره به اینکه میزان واردات ایران از عراق طی سال گذشته به حدود ۷۷ میلیون دلار رسید، اضافه کرد: سهم ناچیز واردات ایران از عراق، پایداری مبادلات ۲ کشور همسایه را بر هم می زند و زمینه افزایش واردات باید از طریق استان های مرزی از جمله آذربایجان غربی فراهم شود.

مشاور معاون اول رئیس جمهوری، میانگین ارزش کالاهای صادراتی ایران به عراق را مناسب خواند و اظهار داشت: میانگین ارزش کالاهای صادراتی ایران به کشورهای مختلف دنیا ۳۵۰ دلار اما به کشور عراق ۵۰۰ دلار بوده و نشان دهنده صادرات کالاهای با ارزش افزوده به این کشور همسایه است. دانایی فر از رشد قابل توجه صادرات مرزی آذربایجان غربی به عراق از طریق پیرانشهر و سردشت خبر داد و گفت: در حالی که سال گذشته به ترتیب ۱۸۰ و ۱۳ میلیون دلار کالا از پیرانشهر و سردشت به عراق صادر شده بود، این رقم در مدت مشابه امسال به ۳۳۷ و ۴۴ میلیون دلار رسید. وی راه اندازی شرکت های مشترک حمل و نقل را برای سهولت در حمل کالاهای صادراتی به عراق بسیار موثر دانست و افزود: این امر می تواند زمینه اشتغال مرزنشینان را فراهم کرده و رضایت آنان را نیز فراهم کند. رضا حسینی معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی هم هدف از این جلسه را بررسی موانع و مشکلات تجار و صادرکنندگان استان و ارتقای مناسبات تجاری و اقتصادی با کشورهای عراق و سوریه عنوان کرد.

حسینی با بیان اینکه تبدیل استان به هاب تجاری کالا جزو اولویت?های استان است، افزود: آذربایجان غربی با توجه به پایانه های متعدد و سایر ظرفیت هایی که دارد می تواند نقش ویژه ای را در توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری کشورمان با کشورهای عراق، ترکیه و سوریه ایفا و بعنوان هاب تجاری کالا در منطقه عمل کند. وی ادامه داد: رسمی شدن مرز کیله سردشت نیز در حال پیگیری است که تحقق این موضوع می تواند مسیر توسعه صادرات و واردات را بیش از پیش هموار کند.

معاون استاندار در ادامه با اشاره به افزایش چشمگیر صادرات محصولات استان به اقلیم کردستان عراق در دو سال گذشته افزود: با توجه به حجم مبادلات اقتصادی ایران و عراق و نیازهای بازار عراق بویژه در اقلیم کردستان، باید از ظرفیت پایانه های استان بیش از پیش در توسعه صادرات استفاده کنیم. حسینی همچنین به موضوع برگزاری نمایشگاه های مشترک اشاره کرد و گفت: بدنبال برگزاری نمایشگاه در شهر اربیل عراق جهت معرفی توانمندی ها و محصولات تولیدی استان هستیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: دولت با جدیت بدنبال رفع مشکلات بخش خصوصی است و ما نیز در استان از هر اقدامی که بتواند بخشی از این مشکلات را حل کند حمایت می کنیم. در این جلسه جمعی از فعالان بخش خصوصی و شماری از مدیران استانی نیز مسائل، مشکلات و چالش های پیش روی تجار و صادرکنندگان استان را در حضور مشاور معاون اول رئیس جمهوری مطرح کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ