برگزاری همایش ملی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و یاد روز حافظ در شیراز
شیراز ـ خبرنگار اطلاعات: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری زبان فارسی را از ابعاد مهم هویت ملی خواند و ادبیات فارسی را مجموعه‌ای گرانمایه از آثار متنوع ادبی دانست که از فرهنگ غنی و پرمایه ایرانی اسلامی مایه گرفته است.‏

منصور غلامی در پیامی که به مناسبت آیین آغازین سیزدهمین همایش ملی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و نیز نشست علمی یادروز حافظ در شیراز، به این همایش ارسال کرده بود این سخنان را مطرح کرد.

در پیام وزیر علوم آمده است:زبان فارسی پیشینه‌ای طولانی دارد و در قلمرو وسیعی رواج داشته که امروز مرز‌های جغرافیایی کشور‌های منطقه و فرامنطقه را در بر می‌گیرد. این زبان حامل میراث گرانبهایی از دانش و فرهنگ پرباری است که برای جامعه بشری سرمایه‌‌ای گرانسنگ محسوب می‌شود.

غلامی نوشته است: این آثار ادبی از جهت ساختار لفظی بسیار زیبا و دلنشین و از حیث محتوا بسیار عملی است و موجب اعتلای جامعه می‌شود. حفظ و ارتقای زبان و ادبیات فارسی از مهمترین ضرورت‌ها است و باید همه در این مسیر حرکت کنند.

وی افزود: در سیاست‌های کلان به مرتبه رفیع زبان و ادبیات فارسی توجه و جایگاه مناسبی برای زبان فارسی و نیز گسترش و تعمیق ادبیات در نظر گرفته شده است. وزارت علوم به عنوان یکی از نهاد‌های مهم در ترویج زبان و ادبیات فارسی برنامه‌ای جامع و کاربردی تدوین کرده و فعالیت‌های منسجمی را بنیان گذاشته است.

وی با تقدیر از انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و دانشگاه شیراز و استادان و پژوهشگران زبان و ادب فارسی در داخل و خارج از کشور، یافته‌های علمی آنان را ارزشمند توصیف کرد.

حدود صد نفر از استادان و پژوهشگران ازدیروز در شیراز برای سخنرانی دراین همایش جمع شدند که برخی از آنان عبارتند از: نوش آفرین انصاری، مهدی زرقانی، توفیق سبحانی، تقی پورنامداریان، پروین سلاجقه، علی اشرف صادقی، نصرت الله ضرغام، محمدجعفر یاحقی و….

میهمانان خارجی این مراسم نیز از کشور‌های بوسنی، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، بنگلادش، ترکیه و هند در شیراز حضور یافته اند. سیزدهمین همایش ملی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و نیز نشست علمی یادروز حافظ به مدت سه روز در شیراز برگزار می‌شود. ‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ