بورس کالا می تواند مرجع قیمت زعفران دنیا شود
بازارهای کلان مانند زعفران نیاز به روش های معاملاتی مدرن برای حضور در بازارهای جهانی دارد و یکی از این بسترهای معاملاتی مدرن بورس کالا است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس ضمن تاکید بر امکان مرجعیت تابلوی بورس کالای ایران به عنوان مرجع تعیین قیمت زعفران در بازارهای بین المللی و صادرات این محصول، مستمر بودن عرضه ها و حضور فعالان این حوزه در بازار جهانی را از شروط اساسی برای تحقق این مساله دانست.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سعید باستانی با بیان اینکه عرضه کالاها در بورس کالا به عنوان یک بستر مدرن به نفع صنایع است، ادامه داد: عرضه زعفران با روش های معاملاتی مدرن در بورس کالا می تواند موجب ایجاد شفافیت در بازار، افزایش کیفیت و درجه بندی محصول و کشف قیمت واقعی شود.

باستانی اضافه کرد: طی یک سال اخیر بازار زعفران دچار تغییراتی شده و به جای معامله زعفران در بازار سنتی، این محصول در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفته است که می توان این تغییر در روش های معاملاتی را دوران گذار از سنت ها به سمت مدرنیته شدن دانست که حدود یکسال از آن می گذرد.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس گفت: باید توجه داشت که تکمیل این دوره با گذشت زمان امکان پذیر است؛ چراکه بخش عمده ای از کشاورزان، خرده مالک هستند که برقراری ارتباط همه آنها با بورس با گذشت زمان اتفاق می افتد و لازم است فرهنگ سازی بیشتری در این حوزه صورت گیرد تا این گذار به موفقیت کامل برسد.

وی با اشاره به اینکه به نظر می رسد سرعت بورس کالا در این دوره گذار، قابل توجه است، خاطرنشان کرد: بورس کالا تاکنون با جذابیت های موجود توانسته است بسیاری از نیازهای بازار را تامین کند و قیمت های کشف شده در بورس از طریق فضای مجازی، هر روزه و به سرعت در حال انتقال به فعالان این بازار است.باستانی یادآور شد، بیش از نیم قرن است که روش سنتی در بازار زعفران حاکم بوده و این طبیعی است که برای تغییر در سازوکار معاملات نیاز به زمان باشد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ