ترامپ به دوستان و دشمنان آمریکا تاخت
سرویس خارجی: رئیس‌جمهوری آمریکا در یک تجمع انتخاباتی بار دیگر با اشاره به مواضع سیاست خارجی دولتش در قبال دیگر کشورها ، دوستان و دشمنان ایالات متحده را مورد انتقاد قرار داد و به آنها تاخت.
«دونالد ترامپ» در جمع حامیان خود دریک تجمع انتخاباتی در یکی از شهرهای ایالت «آیووا» به تکرار مواضع دولت خود در قبال اتحادیه اروپا،ناتو، آلمان،چین،ژاپن، کره جنوبی، کره شمالی،عربستان سعودی، ایران پرداخت و ضمن اشاره به مواضع سیاست خارجی دولت آمریکا در قبال دیگر کشورها ادعا کرد که در نتیجه مواضع وی بار دیگر به ایالات متحده احترام گذاشته می‌شود.
رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنان خود ضمن انتقاد از سیاست‌های «حفاظت‌گرایانه» کشورهای اروپایی گفت: اتحادیه اروپا اگرچه در ظاهر خوب و زیبا به نظر می رسد اما بی رحم است و این اتحادیه برای این که از ما سودجویی کند، تشکیل شد.
وی گفت:ما از اتحادیه اروپا و ناتو حفاظت می‌کنیم و آلمان فقط یک درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه‌های دفاعی می‌کند اما ما برای حفاظت از اروپا ۳ر۴ درصد هزینه می‌کنیم. ترامپ همچنین بار دیگر علیه چین اظهارات تندی مطرح کرد و افزود در نتیجه سال‌ها روابط تجاری غیرمنصفانه بین دو کشور، پکن میلیاردها دلار از واشنگتن به جیب زده اما با آغاز ریاست جمهوری من این روند دیگر تمام شده است. رئیس‌جمهوری آمریکا ژاپن را هم خطاب قرار داد و گفت: ما داریم از ژاپن این کشور ثروتمند حفاظت می‌کنیم، آنها ثروت های زیادی به جیب می‌زنند و برای کشور ما میلیون‌ها دلار خودرو می‌فرستند اما ما اجازه صادر کردن خودرو به این کشور را نداریم چرا که آنها موانع گمرگی و تعرفه‌ای اعمال می‌کنند و ما داریم به ارتش آنها یارانه می‌دهیم و ۷۰ درصد هزینه ارتش ژاپن را می‌پردازیم.
ترامپ در بخش دیگری از سخنرانی خود، درباره توافق دولت «باراک اوباما» برای استقرار سامانه موشکی «تاد» در کره جنوبی سخن گفت و به شدت از دولت قبلی آمریکا به دلیل قبول پرداختن هزینه‌های این سامانه انتقاد کرد. وی افزود:کره جنوبی کشور ثروتمندی است، چرا آمریکا باید هزینه‌های حفاظت از آنها در برابر کره شمالی را بدهد؟ همچنین،ترامپ از انجام دومین دیدارش با رهبر کره شمالی پس از انتخابات میاندوره ای کنگره این کشور در ششم نوامبر خبر داد.
ترامپ در بخش دیگری از این سخنرانی بار دیگر اظهارات خود درباره لزوم پرداخت پول توسط ریاض به واشنگتن را تکرار کرد وگفت: کاری که ما می‌کردیم آن بود که در ازای دریافت هیچ چیزی، از کشورهای ثروتمند حفاظت می‌کردیم. وی تصریح کرد: من به «ملک سلمان»پادشاه سعودی گفتم، شما باید پول بپردازید، چون عربستان ثروتمند است و ما داریم از شما حفاظت می‌کنیم. رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه سخنانش از خروج غیرقانونی واشنگتن از توافق هسته‌ای موسوم به برجام و مواضع ضد ایرانی دولتش دفاع کرد و مدعی شد، قبل از این که من به رئیس جمهور شوم ایران می‌توانست ظرف ۱۲ دقیقه کل خاورمیانه را تحت کنترل بگیرد. همچنین،ترامپ گفت:ما اکنون داریم قویترین ارتشی که تاحالا داشته ‎ایم را می‌سازیم و دلیل این کارمان آن است که وقتی شما قویترین ارتشی که جهان تا حالا شاهدش بوده را داشته باشید، هیچکسی سر به سر شما نخواهد گذاشت. من نمی‌خواهم از ارتش‌مان استفاده کنم اما ما با یک جهان بسیار خطرناک مواجه هستیم و از بسیاری جهات ما شاهد یک جهان مریض هستیم. در چنین شرایطی،رئیس جمهوری آمریکا پس از استعفای «نیکی هیلی» از نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل با بیان این که هیچکس با صلاحیت‌تر و لایق تر از دخترش «ایوانکا» برای جانشینی هیلی، در سازمان ملل نیست،گفت:من وی را انتخاب نمی‌کنم چون در این صورت به پارتی بازی متهم می‌شوم. در این حال، ایوانکا ترامپ دختر و مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید در توئیتی نوشت:افتخاری است که در کاخ سفید در کنار بسیاری از همکاران خوب به کشورم خدمت کنم. من می‌دانم که رئیس‌جمهوری یک جانشین توانمند به جای هیلی نامزد خواهد کرد اما این جایگزین من نخواهم بود.این در حالی است که نام «دینا پاول»معاون پیشین مشاور امنیت ملی کاخ سفید و«ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان به عنوان گزینه های مطرح برای تصدی کرسی ایالات متحده در سازمان ملل مطرح است.
از سویی،«نیکی هیلی» سفیر مستعفی آمریکا در سازمان ملل از فعالیت های پشت پرده جرد کوشنر داماد ترامپ تشکر کرد و وی را«نابغه پنهان» دانست و گفت:همکاری من با او در مسائل خاورمیانه به شکل غیرقابل باوری به خوبی انجام شده است.
در عین حال به گفته منابع خبری، نیکی هیلی بعد از کناره گیری از سمت سفیر آمریکا در سازمان ملل به عنوان مشاور دولت دونالد ترامپ در افغانستان مشغول به کار خواهد شد.
در همین حال،«مایک پمپئو» از نیکی هیلی، سفیر مستعفی آمریکا درسازمان ملل به خاطر کار عالی‌ وی در این سازمان تشکر کرد.
سناتور «باب منندز»، نیز در بیانیه‌ای در واکنش به استعفای نیکی هیلی از نمایندگی آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: استعفای هیلی بازتاب هرج و مرج در حوزه سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکاست.
همچنین،«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نیکی هیلی سفیر مستعفی آمریکا در سازمان ملل بابت حمایتش از تل آویو قدردانی کرد ودر توئیتی نوشت: از هیلی، سفیر مستعفی آمریکا در سازمان ملل که چالشی سخت برای حقیقت و عدالت برای اسرائیل علیه تزویر و ریاکاری در سازمان ملل را رهبری کرد، قدردانی می‌کنم. «دنی دانون» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد نیز درهمین رابطه با صدور بیانیه‌ای گفت:ازهیلی بابت ایستادن بدون واهمه در کنار حقیقت و همچنین به خاطر نشان دادن ارزش‌های مشترک اسرائیل و آمریکا تشکر می‌کنم.
همزمان «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره استعفای نیکی هیلی گفت: ما از بیانیه آمریکا مطلع شدیم، این مساله به امور داخلی آنها‌ مربوط است.« واسیلی نبنزیا»، سفیر روسیه در سازمان ملل نیز گفت :از استعفای هیلی متاسفم و برای او یک هدیه می فرستم.
واکنش رسانه ها
در چنین شرایطی،روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره آینده نیکی هیلی نماینده مستعفی آمریکا در سازمان ملل نوشت: هیلی حتی اگر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ کاندیدا نشود، باز هم یک تهدید بالقوه برای ترامپ است.
روزنامه نشنال اینترست هم گفت:نیکی هیلی هرگز یک سفیر خوب درسازمان ملل نبود و موقعیت او در این سازمان بیهوده و نامطلوب بود و وی فقط یک قربانی دیگر ترامپ است.نشریه نیویورکر نیز نوشت: شاید عده اندکی باشند که از دلایل کناره گیری نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل آگاهی داشته باشند و بسیاری از اعضای کابینه ترامپ هم ممکن است برای ارائه دلیل استعفای هیلی آسمان ریسمان ببافند، اما همه اینها باعث نمی شود که هرج و مرج پیش آمده در کاخ سفید را اغراق بدانیم.همچنین روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم نوشت:«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که از مقام خود استعفا کرد یک نژاد پرست بود و بیشترین نفرت را از اعراب و مسلمانان داشت.
 رای الیوم نوشت: در دنیا هیچکس پیدا نمی شود که به اندازه هیلی با اعراب و مسلمانان در خصوص حمایت از رژیم صهیونیستی دشمن باشد.در این حال،شبکه خبری دویچه وله خروج نیکی هیلی از سازمان ملل را به عنوان از دست رفتن یکی از صداهای میانه‌روی جمهوریخواهان و صدای منطق تعبیر کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ