ترامپ در برابر عربستان: منافع شخصی یا اولویت های ملی؟
 

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به رغم گزارش سازمان‌های اطلاعاتی کشورش درباره ردپای ولیعهد عربستان در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار عرب گفت که به روابط با عربستان به دلیل منافع اقتصادی کشور ادامه می‌دهد؛ موضوعی که به گفته ناظران بیشتر حفظ منافع شخصی ترامپ را هدف قرار می‌دهد.

به گزارش ایرنا، روی کار آمدن دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا آینده دشواری را برای پیشبرد اهداف ترامپ پیش بینی می کند. دمکرات‌های کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا قول داده اند درباره واکنش ترامپ درباره قتل خاشقچی به عنوان بخشی از «تلاش‌عمیق تر» برای بررسی روابط آمریکا و عربستان تحقیقات کنند. «آدام شیف» که قرار است ریاست این کمیته را درماه ژانویه برعهده بگیرد ضمن اعلام این مطلب گفته است که کمیته متبوعش به بررسی این موضوع خواهد پرداخت که آیا واکنش ترامپ به قتل خاشقچی تحت تاثیر روابط مالی شخصی اش بوده یا نه؟شیف گفت: مسائل زیادی در خصوص احتمال تضاد در منافع وجود دارد که کنگره نیاز به بررسی آنها دارد. اگر سرمایه گذاری خارجی در فعالیت تجاری شخصی ترامپ سیاست آمریکا را هدایت می کند باید به این موضوع پی ببریم.به غیر از دمکرات‌ها که اکنون تضاد در منافع شخصی ترامپ را در دستور کار دارند رسانه‌های آمریکا نیز این مطلب را تصدیق کرده اند که مسائل مالی و روابط تجاری شخصی دغدغه اصلی او را تشکیل می دهد به طوری که این روزها بسیاری شعار انتخاباتی او درباره در اولویت بودن آمریکا را با «اول‌عربستان» جایگزین کرده‌اند.

واشنگتن پست: روابط با عربستان برای ترامپ فقط به خاطر پول است

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در این زمینه نوشت: وقتی ترامپ از ائتلاف آمریکا با عربستان سخن می گوید وی به ندرت به شکست دادن ایران، تحکیم صلح اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و ریشه کنی تروریسم اسلامی اشاره می‌کند برعکس عمدتا درباره پولی سخن می‌گوید که سعودی‌ها در آمریکا هزینه می‌کنند. ترامپ در واکنش به نتیجه گیری سازمان اطلاعات آمریکا، سیا، درباره نقش «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقچی گفت: آنها به ما شغل می دهند، به ما تجارت می دهند. آنها واقعا در رابطه توسعه اقتصادی و مشاغل، متحد ما بوده‌اند. این روزنامه نوشت: ترامپ بر خلاف دو رئیس جمهوری سلف خود ممکن است در روابط با عربستان چندان بر همکاری در مبارزه با تروریسم یا حمایت از اهداف راهبردی آمریکا درمنطقه متمرکز نباشد اما ظاهرا دیگر اعضای دولتش بشدت نگران این مساله هستند. «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا ماه جاری گفت: در حالی که دولت قصد دارد افراد مقصر در قتل خاشقچی را پاسخگو نگه دارد اما ما همچنین به حفظ منافع راهبردی بسیار مهم آمریکا با ریاض نیاز داریم که از جمله نقش عربستان در تغییر رفتار ایران است. یک مقام ارشد سابق اطلاعاتی آمریکا که خواست نامش فاش نشود به واشنگتن پست گفت: اگر دولت آمریکا «اقدامی‌جدی» علیه سعودی‌ها بکار بندد، ریاض احساس خواهد کرد که باید به آن واکنش نشان دهد. آمریکایی‌ها نمی خواهند چنین اتفاقی رخ دهد و به وخامت تنش‌ها منجر شود. ممکن است سعودی‌ها دیگر از بازارهای نفت حمایت نکنند یا سلاح‌های خود را بیشتر از روسیه و چین بخرند. مقام مذکور گفت روابط امنیتی نیز ممکن است نتواند در مقابل فشارها تاب بیاورد. وی با اشاره به اهمیت روابط امنیتی آمریکا و عربستان اظهار داشت وخامت روابط سیاسی نمی تواند بر روابط اطلاعاتی و امنیتی بین دو کشور بدون تاثیر باشد.واشنگتن پست نوشت: «جارد کوشنر» داماد ترامپ و مشاور ارشد کاخ سفید و نماینده صلح آمریکا روابط شخصی با بن سلمان را گسترش داده است و امیدوار است این امر به سوق دادن جهان عرب به رویکرد آشتی جویانه جدیدی با عربستان منجر شود. ترامپ تاکنون با به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و تعلیق کمک به فلسطینی‌ها، از این روند حمایت کرده است.

این رسانه خاطرنشان کرد که برخی از اقدامات سعودی‌ها، اهداف آمریکا درمنطقه را تضعیف کرده است. این روزنامه به گروگان گیری «سعد حریری» نخست وزیر لبنان در عربستان اشاره کرد و نوشت بعد از آزادی حریری، قدرت حزب الله تقویت شد.واشنگتن پست همچنین به تلاش امریکا برای به اصطلاح چالش کشیدن ایران از طریق تشکیل ائتلاف سیاسی و امنیتی بین کشورهای خلیج فارس اشاره کرد و مخالفت عربستان و امارات برای برقراری روابط با قطر را عامل شکست آن توصیف کرد. این دو کشور در کنار مصر و بحرین در مه ۲۰۱۷ فقط چند روز بعد از دیدار ترامپ از عربستان روابط با قطر را قطع کردند. اجلاسی که دولت ترامپ امیدوار است برای تشکیل ائتلاف مذکور تشکیل دهد تاکنون بارها تمدید شده و به تعویق افتاده است. این روزنامه نتیجه گرفت هرچند ترامپ مدعی است که حفظ رابطه با سعودی‌ها به نفع اقتصاد کشور است، گزارش جدید «ویلیام‌هارتانگ» مدیر پروژه سلاح و امنیت مرکز سیاست بین‌المللی نشان می دهد که رونق اقتصادی ناشی از فروش سلاح به عربستان آنقدری نیست که ترامپ درباره آن تبلیغ می‌کند و این «خیالی واهی» بیش نیست. هر چند ترامپ ادعا کرده که قراردادی ۱۱۰ میلیارد دلاری را برای صادرات سلاح به عربستان در دیدار گذشته اش از ریاض امضا کرده است اما بخش اعظمی از این قرارداد در دولت اوباما مورد مذاکره قرار گرفته بود و آینده این قرارداد قابل پیش‌بینی نیست. تاکنون در مجموع با ۱۴٫۵ میلیارد دلار از این قرارداد در دولت ترامپ موافقت شده است.‌هارتانگ که در زمینه پیگیری تجارت اسلحه تخصص دارد، افزود: همچنین فروش سلاح به عربستان حداکثر ده‌ها هزار فرصت شغلی در آمریکا ایجاد می کند نه صدها هزار یا حتی یک میلیون فرصت شغلی که ترامپ ادعا کرده است.

وی در این گزارش خاطرنشان کرده که بسیاری از شغل‌های ایجاد شده ناشی از خریدسلاح از سوی عربستان در نهایت در عربستان و نه آمریکا ایجاد خواهد شد. بر اساس برنامه تنوع پذیری اقتصادی ۲۰۳۰ بن سلمان همه قراردادها باید ۵۰ درصد در تامین بندهای مشارکت در تولید نقش داشته باشند که شامل راه اندازی تاسیسات تولیدی شرکت‌هایی همچون بوئینگ و شرکت ریتیون، بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات نظامی آمریکا در عربستان خواهد بود.

تضاد منافع شخصی ترامپ با منافع ملی درباره حفظ رابطه با ریاض

«نوح بوک بایندر» مدیر اجرایی نهاد ناظر، گروه «مسئولیت و پایبندی به اصول اخلاقی شهروندان» (CREW)در واشنگتن درباره منافع شخصی ترامپ در حفظ روابط با عربستان نوشت: در حالی که رهبران جهان خواستار اقدام فوری در واکنش به اتهامات سعودی‌ها در دستور مرگ خاشقچی هستند، ترامپ همچنان از خانواده سلطنتی در ریاض حمایت می‌کند و بر رفتار محتاطانه تاکید دارد و از بازنگری در سیاست فروش سلاح به عربستان خودداری می کند. این واکنش ترامپ سوالاتی را درباره چرایی تفاوت وی با رهبران جهان در واکنش و مدیریت این بحران بر می انگیزد. این پرسش یک پاسخ خاص دارد: رویکرد ترامپ در قبال عربستان تحت تاثیر روابط تجاری مهم با این کشور است.ترامپ با آگاهی کامل از نگرانی‌های فزاینده درباره تضاد منافع که ممکن است بر نگرش درباره این بحران تاثیر داشته باشد در توئیتی نوشت: من منافع مالی خاصی در عربستان ندارم.بوک بایندر نوشت: این امر می تواند از بعد فنی درست باشد. در حالی که او منافع زیادی درفعالیت شرکت‌هایی داشت که قرار بود به توسعه املاک او در عربستان کمک کنند این شرکت‌ها با روی کار آمدن ترامپ تعطیل شدند. با این حال او از نظر تجاری، منافع زیادی از مشتریان سعودی و از جمله دولت عربستان کسب کرده است. گزارش‌های رسانه‌های نشان می دهند که عربستان به تازگی مقادیر هنگفتی برای رزرو اتاق و غذا در هتل‌های ترامپ در واشنگتن و شیکاگو پول خرج کرده اند. در سال ۲۰۱۷ لابی‌های سعودی ۲۷۰ هزار دلار برای رزرو اتاق‌های هتل‌های ترامپ در واشنگتن هزینه کردند. عربستان در سال ۲۰۰۱ میلادی ۴٫۴ میلیون دلار برای خرید یک طبقه ازبرج ترامپ هزینه کرد و همچنان ده‌ها هزار دلار سالانه صرف این املاک خود می کند. سال گذشته با وجود کاهش رزرو هتل‌ها، هتل‌های ترامپ در نیویورک و شیکاگو افزایش چشمگیر رزرو هتل‌ها از سوی مقامات سعودی را گزارش دادند. بر اساس گزارش واشنگتن پست یکی از عوامل اصلی افزایش درآمد هتل بین المللی ترامپ و برج ترامپ در منهتن این بوده که هیات سعودی در دیدار اخیر ولیعهد عربستان وی را همراهی کردند. ترامپ خود در یک گردهمایی تبلیغاتی در سال ۲۰۱۵ بر منافع اقتصادی سعودی‌ها تایید کرد و گفت من منافع زیادی از آنها کسب می کنم. آنها از من آپارتمان می خرند. ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار هزینه می کنند. فکر می کنید از آنها بدم می آید. آنها را بسیار دوست دارم.بوک بایندر تصدیق کرد که تصمیم ترامپ درباره مدیریت بحران ناشی از مرگ خاشقچی ادله روشنی برای باور این مساله ارائه داد که این تصمیم او می تواند متاثر از منافع تجاری شخصی اش باشد.

وی نوشت: وقتی ترامپ تصمیم گرفت منافع شخصی اش را حفظ کند، سازمان من به ویژه نگران این مساله بود که ممکن است منافع شخصی و روابط تجاری او بر روی تصمیم گیری‌ها درباره مسائل مالیاتی، مقررات محیط زیستی، سیاست خارجی و دیگر مسائل تاثیر بگذارد. به همین دلیل عمیقا درگیر شکایت‌ها از ترامپ به دلیل نقض قانون اساسی هستیم که رئیس جمهوری را از دریافت هدایا یا پرداخت‌هایی ازدولتهای خارجی و منابع داخلی منع می کند. اتفاقات چند هفته گذشته نشان داد که نگرانی‌ها می تواند موجه باشد.

تارنمای ووکس: فساد ترامپ تهدید امنیت ملی است

تارنمای آمریکایی ووکس نوشت: فساد شخصی ترامپ مساله ای است که امنیت ملی را تهدید می کند. این تارنما با اشاره به اظهارات ترامپ در سال ۲۰۱۵ درباره این که رابطه خوبی با سعودی‌ها دارند چون آنها از او آپارتمان می خرند نوشت: پول در آوردن از سعودی‌های ثروتمند غیرقانونی نیست. همان طور که مارکس فیشر در گزارش سال ۲۰۱۶ خود در ووکس نیز درباره نفوذ عربستان در سیاست‌های آمریکا نوشت این امر موضوعی غیرمتعارف نیست که نخبگان سیاسی دیدگاه‌های سیاست خارجی خود را با پول کشورهای خلیج فارس همسو کنند اما در رابطه با ترامپ مساله این است که او تا چه اندازه به دنبال منافع شخصی با استفاده از جایگاه خود به عنوان رئیس جمهور است. برای مثال مدیر هتل بین المللی او در منهتن آگوست امسال اعلام کرد که بعد از دو سال رکودمتوالی، درآمد این هتل در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۳ درصد رشد داشته است. علت چیست؟ بر اساس نامه‌ای که ترامپ شخصا نوشته و روزنامه واشنگتن پست به آن دست یافته است دیدار دقیقه آخری ولیعهد عربستان از نیویورک نقش کلیدی در این امر داشته است.ووکس نوشت: افشای این مساله ناشی از تلاش روزنامه نگارانی بوده که از این مساله پرده برداشتند.

این رسانه خاطرنشان کرده که ولیعهد عربستان و هیچ یک از اعضای خانواده سلطنتی در این هتل اقامت نداشتند زیرا سوئیت‌هایی که به اندازه کافی بزرگ باشند و بتوانند نیاز آنها را تامین کنند، وجود نداشته اما به دلیل به اصطلاح روابط صنعتی نزدیک این امکان وجود داشت که بسیاری از اعضای تیم همراه ولیعهد در هتل‌ها اقامت کنند.ووکس درباره نقش روابط صنعتی در این زمینه ابراز تردید کرده و نوشت ممکن است به خاطر روابط صنعتی یا رشوه ای باشد که یک دولت خارجی به رئیس جمهور آمریکا داد. به هر صورت، به دلیل این که رئیس جمهور از افشاگری معنادار مسائل مالی اش خودداری می کند به طور دقیق و روشن نمی توان از این مساله آگاهی کسب کرد. این امر از طریق تحقیقات کنگره هم میسر نمی شود زیرا جمهوری خواهان در مقابل همه تلاش‌ها برای آگاهی از منابع مالی ترامپ مانع تراشی می کنند. این رسانه نتیجه گرفت مطمئنا این اولین بار نیست که یک دولت خارجی به طور مستقیم پول در جیب رئیس جمهور ترامپ می گذارد؛ مساله ای که تبعات مشکل سازی برای مدیریت سیاست خارجی کشور دارد.ووکس نوشت تنها از طریق کنگره ای که به این مساله اهمیت می دهد می توان از دفعات تکرار چنین اتفاقاتی و ارتباط آن با تصمیمات سیاسی اطلاع یافت.

ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ