تضمین امنیتی ترامپ به کره شمالی؛ از وعده تا عمل؟
 

باید به این مناقشه پاسخ داد که آیا برای رژیمی سیاسی چون کره شمالی در محیط فعلی بین‌المللی می‌تواند تضمین‌های امنیتی که ترامپ وعده داده وجود داشته باشد یا خیر؟

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، هیچ‌کس توضیح نداده که اساسا آنچه واشنگتن می‌خواهد به‌عنوان تضمین امنیتی به کره شمالی اعطا کند چیست و از چه ابعادی برخوردار است؟ آیا قرار است پیونگ‌یانگ در حوزه امنیتی دست به «احاله مسئولیت» بزند؟بیست و دوم خرداد ماه سال جاری، اولین مذاکره بین رئیس‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی صورت گرفت. این دیدار در رسانه‌های بین‌المللی با بیشترین بازتاب مواجه شد و حداقل تا چند روز عناوین خبری و تحلیلی این رسانه‌ها را به خود اختصاص داده بود. در پی برگزاری این مذاکره، رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار داشت که از آنچه رخ داده «احساس غرور» می‌کند و مدعی شد که خلع سلاح اتمی کره شمالی به‌سرعت آغاز خواهد شد .

خلع سلاح اتمی کره شمالی، خواسته دیرینه واشنگتن بوده و هست اما سوالی که بلافاصله در ذهن‌ها نقش بست این بود که پیونگ‌یانگ در برابر چه امتیازی قرار است دست از برنامه اتمی مورد مناقشه خود بشوید؟ برنامه هسته‌ای برای کره شمالی، تضمین‌کننده بقا به‌عنوان «آخرین بازدارنده» (Ultimate Deterrent) است. سلاح هسته‌ای کره شمالی، ابزاری امنیتی بود که طبعا با هیچ امتیاز اقتصادی قابل معامله نیست. پاسخ به این سوال چنین در ذهن‌ها نقش بست: «در برابر تضمین‌های امنیتی». «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا، تضمین‌های امنیتی مزبور را «بی‌همتا» توصیف کرده است .این بدان معناست که واشنگتن قرار است تضمین‌هایی به کره شمالی بدهد که خیال «رژیم کیم» را از مساله بقا راحت می‌کنند. به عبارت علمی‌تر، شاید این معنا به ذهن متبادر شود که «پیونگ‌یانگ در برابر چیزی به‌نام تضمین امنیتی، از «خودیاری» در محیط اقتدارگریز بین‌المللی چشم می‌پوشد.»

هیچ‌کس توضیح نداده که اساسا آنچه واشنگتن می‌خواهد به‌عنوان تضمین امنیتی به کره شمالی اعطا کند چیست و از چه ابعادی برخوردار است؟ آیا قرار است پیونگ‌یانگ در حوزه امنیتی دست به «احاله مسئولیت» بزند؟اما به نظر می‌رسد پیش از آنکه کسی بخواهد به‌دنبال توضیح در خصوص ماهیت تضمین‌های امنیتی واشنگتن به پیونگ‌یانگ باشد، باید به این مناقشه پاسخ داد که آیا برای رژیمی سیاسی چون کره شمالی در محیط فعلی بین‌المللی می‌تواند چنین تضمین‌هایی وجود داشته باشد یا خیر؟ پاسخ به این سوال، تا حدود زیادی تکلیف وعده‌های ترامپ به کیم را روشن خواهد کرد.

خودیاری یا تضمین امنیتی

هرچند برای مخاطب آشنا با روابط بین‌الملل بدیهی است اما شاید تذکر این بدیهی خالی از وجه نباشد که محیط بین‌المللی ذاتا محیطی اقتدارگریز (آنارشیک) است و حفظ بقا در چنین محیطی، یا با خودیاری قابل حصول است یا با تکیه بر دولتی دیگر که از آن به‌عنوان احاله مسئولیت یاد می‌شود یا با حضور در یک ائتلاف. منظور از خودیاری آن است که دولتی خود را آنچنان قوی کند که قدرتش مانع تجاوز دیگر کشورها به آن شود. اما برخی دیگر دولت‌ها به قدرتی بزرگ در این محیط اتکا می‌کنند تا بقایشان را حفظ کند. نمونه بارز چنین دولتی در منطقه شرق آسیا، ژاپن است که پس از جنگ دوم جهانی فاقد ارتش منظم بود و به‌طور کامل برای نیازهای امنیتی خود به آمریکا وابسته بود. البته ژاپن نیز در سال‌های بعد با تشکیل ارتش و تقویت آن، تا حدودی در مسیر خودیاری گام نهاده است.حضور در ائتلاف‌ها هم البته بی‌شباهت به احاله مسئولیت نیست. در هر ائتلافی، یک یا چند کشور قدرتمند حضور دارند که می‌توانند خواسته‌های سیاسی خود را به دیگر اعضای ائتلاف دیکته می‌کنند. حضور در ائتلاف نیز به خودی خود بی‌شباهت با «خریدن امنیت در ازای امتیازات سیاسی و اقتصادی» نیست. پیش از ورود به اینکه آیا حکومت کره شمالی قادر است امنیت خود را به یک قدرت بین‌المللی چون واشنگتن احاله کند یا نه، به این نکته هم باید توجه داشت که احاله مسئولیت قاعدتا یک پیش‌نیاز دارد و آن هم‌راستایی سیاسی در محیط و مجامع بین‌المللی است. ژاپن پس از جنگ دوم جهانی یک کشور تسلیم و اشغال‌شده بود که از نظر سیاسی به‌طور کامل تحت سیطره طرف پیروز جنگ درآمد و حتی اکنون هم در محیط سیاست بین‌الملل دارای هیچ موضع مستقل قابل اعتنایی نیست. به خاطر نمی‌توان آورد که احاله مسئولیت امنیتی، بین دو کشور دارای «اختلافات سیاسی اساسی» رخ داده باشد.

ایدئولوژی، مانع بزرگ

پس از جنگ دوم جهانی، ایدئولوژی کره شمالی همواره یک ایدئولوژی چپ‌گرا، کمونیستی و ضد امپریالیستی بوده است. در نظم بین‌المللی پیونگ‌یانگ همواره نماینده یک نگاه سرکش و تجدیدنظرطلب شناخته شده که هویت آن را هم برای خود این کشور و هم برای جهانیان عرضه می‌کرده است. ایدئولوژی جوچه (خوداتکایی) هم که از سال ۱۹۷۲ رسما وارد قانون اساسی کره شمالی شد، شاخصه‌های کمونیسم را دارد، اگرچه در تلاش بود که فاصله کره شمالی را از دو قدرت بزرگ کمونیستی آن زمان (شوروی و چین) از منظر ایدئولوژیک محفوظ دارد. جوچه رهبر کره شمالی را در جایگاه خدایی نشانده است.

دونالد بیکر، پژوهشگر تاریخ کره می‌گوید که جوچه به لحاظ کارکردی عملاً به معادلِ دین تبدیل شده است. بیکر می‌گوید: «جوچه ابزاری ایدئولوژیک برای وحدت‌بخشی به کشور محسوب می‌شود. جوچه می‌گوید ما به رهبر خود اعتماد و اتّکا داریم… انسان‌ها اعضای یک جامعه اجتماعی- سیاسی هستند و هیچ کس از جامعه جدا نیست. اگر انسان بمیرد، مادامی که جامعه او پابرجاست، وجود او نیز به نوعی تداوم دارد.» در واقع، جوچه می‌گوید اگر انسان‌ها سرسپرده کشور خود باشند، به نوعی ابدیت و فناناپذیری خواهند رسید.تنها کافیست به نوع ادبیات خبرگزاری رسمی کره شمالی و همچنین شیوه پخش اخبار در این کشور نگاهی بیندازیم تا روشن شود بخش غالب محتوای این رسانه‌ها به تجلیل از رهبر کره شمالی و همچنین حملات تند لفظی علیه امپریالیسم و متحدان آن در منطقه شرق آسیا اختصاص دارد. جوچه حتی در ادبیات و موسیقی کره شمالی هم حضور دارد و در جای جای زندگی مردم آن. تاکنون این ایدئولوژی هویت پیونگ‌یانگ در فضای بین‌المللی را برساخته و کیم جونگ اون نیز به‌عنوان نماینده این ایدئولوژی با ترامپ بر سر یک میز نشسته است.ایدئولوژی حاکم بر کره شمالی با لیبرال – دموکراسی حاکم بر غرب عملا هیچ نسبتی جز تعارض ندارد. در محیط بین‌المللی نیز مواضع کره شمالی و غرب طی دهه‌های گذشته در تباین کامل تعریف شده‌اند. با چنین وصفی، اکنون دو هویت کاملا متعارض در حال مذاکره با هم هستند، آن هم بر سر یک واقعیت رئالیستی، یعنی بازدارندگی هسته‌ای کره شمالی که از نظر مقامات این کشور تاکنون ابزار اصلی حفظ بقا برای این کشور بوده است. پیشتر ذکر آن رفت که احاله مسئولیت امنیتی، زمانی ممکن است که بین دو طرف اختلافات سیاسی اساسی وجود نداشته باشد.

پروژه ناممکن

پیشتر توضیح داده شد که محتوای آنچه تضمین امنیتی واشنگتن به پیونگ‌یانگ خوانده می‌شود ناپیداست. تابه‌حال تنها چیزی که از این به اصطلاح تضمین دیده شده، تعلیق تمرین‌های نظامی مشترک بین آمریکا و کره جنوبی است که هر زمان واشنگتن و سئول اراده کنند، به راحتی قابل ازسرگیری است. اما آنچه روشن است اینکه تفاوت‌ فاحش هویتی بین کره شمالی و ایالات متحده، مانع آن است که احاله مسئولیت امنیتی بین پیونگ‌یانگ و واشنگتن قابل تحقق باشد.از سوی دیگر، باید دید همسایگان بزرگ کره شمالی به‌عنوان واقعیات ژئوپلتیک برای این کشور، چه نظری نسبت به تضمین‌های امنیتی فوق‌الذکر خواهند داشت و تا چه حد آنها را خواهند پذیرفت. یقینا اگر پروژه تضمین‌های امنیتی برای پیونگ‌یانگ در چارچوب راهبرد چرخش به آسیا تعریف شود، دست‌کم می‌تواند با مقاومت پکن مواجه شود.برای احاله مسئولیت امنیتی، تنها یک راه برای کره شمالی وجود دارد و آن به مسلخ بردن دهه‌ها ایدئولوژی ضدامپریالیستی و تغییر هویت در محیط بین‌المللی است. اما باید توجه داشت که این ایدئولوژی بنای مشروعیت برای حاکمان پیونگ‌یانگ است و شاید به مسلخ بردن آن، بریدن سر «رژیم کیم» باشد. بدون این ایدئولوژی، حکومت فعلی کره‌شمالی دیگر در عمل وجود نخواهد داشت، هرچند شاید از اسمی از آن بماند.

در این حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: در صورتی که قرار دادن کره شمالی در مسیر از بین بردن سلاح‌های هسته ای موفقیت‌آمیز باشد،استدلال پنتاگون برای طرح چند میلیارد دلاری توسعه سیستمهای دفاع موشکی آمریکا بی اعتبار است.به گزارش ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس در این گزارش خود نوشت: در بیانیه نشست سنگاپور میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره شمالی عنوان شد که کیم جونگ اون قبول کرده تا «در جهت خلع سلاح هسته ای کامل شبه جزیره کره کار کند». با این حال این بیانیه پروسه‌ای برای این هدف تعریف نکرده و نگفته که چه زمانی آغاز می‌شود و یا حتی تا چه زمانی ممکن است طول بکشد. ترامپ بعد از این نشست در توئیتی نوشت: کره شمالی دیگر تهدید هسته‌ای نیست. اما دولت ترامپ در تناقضی آشکار می‌گویداین تهدید همچنان باقی است.در گزارش آسوشیتدپرس آمده است: اما اگر که کیم جونگ اون خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی را عملی کند پس از آن کنگره آمریکا ممکن است دیگر منطقی برای هزینه ۶ میلیارد دلاری یا حتی بیشتر برای توسعه سیستم دفاع موشکی آمریکا در آلاسکا که عمدتا با در نظر داشتن تهدید حملات موشکی کره شمالی طراحی شده، نبیند.این سیستم مستقر در منطقه آلاسکا متشکل از ۴۴ رهگیر موشک است که از سیلوهای زیرزمینی شلیک می‌شوند تا موشک‌های دشمن که خاک آمریکا را هدف قرار می‌دهند سرنگون کنند. این البته تنها بخش مهم سیستم دفاع موشکی آمریکا نیست اما جزو اصلی ترین و پرهزینه‌ترین بخش این سیستم بوده و طرح مذکور نیز ظاهرا قرار است این بخش را طی بازه زمانی پنج سال آینده توسعه دهد.

جان وولفستال، که سابقا مشاور امنیت ملی جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا بوده و اکنون مدیر اندیشکده «گروه بحران هسته‌ای» است به آسوشیتدپرس می گوید: در صورتی که پیشرفت واقعی در محدود کردن یا حتی نابود کردن زرادخانه و کارخانه‌های تولید موشک کره شمالی رخ دهد در این صورت انگیزه اصلی برای طرح توسعه سیستم دفاع موشکی ملی آمریکا از بین می‌رود .

در چنین شرایطی،یک رسانه خبری کره جنوبی به راهبرد ایالات متحده در قبال کره شمالی اشاره کرد و آن را سیاست چماق و هویج برای برخورد با پیونگ یانگ ارزیابی کرده است.به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از کوریا هرالد، ایالات متحده تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی را به مدت یک سال دیگر تمدید کرده و در عین حال اعلام کرده است که مانورهای مشترک نظامی با کره جنوبی را به حالت تعلیق درآورده است. به نظر می رسد این راهبرد، تشدید فشار و سیاست چماق و هویج آمریکا در برابر کره شمالی است.بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به تازگی با صدور یک فرمان اجرایی، تحریم‌های اقتصادی و حالت فوق‌العاده ملی علیه کره شمالی را به مدت یک سال دیگر تمدید کرده است. ترامپ اعلام کرده است که کره شمالی همچنان یک تهدید فوق‌العاده علیه آمریکا به شمار می‌رود، این اظهارات تنها ۱۰ روز پس از آن است که وی با انتشار توئیتی مدعی شده بود که دیگر هیچ گونه تهدید هسته‌ای از سوی کره شمالی وجود ندارد. روسای جمهوری آمریکا به طور معمول از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون تحریم‌ها و وضعیت فوق‌العاده ملی علیه کره شمالی را تمدید کرده اند ولی به نظر می رسد اقدام ترامپ تاکید دیگری بر این موضع ایالات متحده است که تحریم‌ها علیه کره شمالی تا خلع سلاح کامل هسته ای ادامه خواهد داشت. تمدید تحریم‌ها علیه کره شمالی در شرایطی است که رهبران دو کشور در نشست تاریخی ۲۲ خرداد در سنگاپور بر سر خلع سلاح هسته ای توافق کرده اند. کره شمالی متعهد شده است تا برای خلع سلاح هسته ای همکاری کند و در مقابل آمریکا نیز وعده داده است تا ضمانت‌های امنیتی لازم را به پیونگ یانگ بدهد.

آمریکا و کره جنوبی اخیرا توافق کرده اند تا مانورهای مشترک نظامی را که قرار بود طی ماه‌های آینده برگزار شود، متوقف کنند. پنتاگون با اعلام این تصمیم افزود: تعلیق مانورهای مشترک نظامی با کره جنوبی با هدف حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک با کره شمالی خواهد بود.ترامپ نیز پس از دیدار با رهبر کره شمالی در اظهاراتی عجیب گفته بود که آمریکا مانورهای پرهزینه و تحریک آمیز با کره جنوبی را متوقف خواهد کرد. این یک امتیاز بزرگ از سوی آمریکا به کره شمالی به شمار می رود .این گزارش افزود: سیاست چماق و هویج شاید بخشی از تلاش ترامپ برای متقاعد کردن کره شمالی است تا این کشور اقدامات قاطع و مشخصی را برای خلع سلاح هسته ای انجام دهد.هیتر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در سخنانی تاکید کرد: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سریع ترین زمان ممکن با مقام‌های کره شمالی دیدار خواهد کرد تا برای اجرای نتایج نشست رهبران دو کشور در سنگاپور تلاش کند.به اعتقاد تحلیلگران سیاسی، تعلیق مانورهای مشترک نظامی یک پاداش به کره شمالی بوده و ترامپ این امتیاز بزرگ را تنها با این هدف داده است تا کره شمالی را برای اتخاذ گام‌های موثر به سوی خلع سلاح هسته ای تحت فشار قرار دهد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ