تعامل با فعالان بازار سرمایه در فرآیند اطلاع رسانی
 

نخستین گردهمایی تبیین جایگاه روابط عمومی در بازار سرمایه به همت سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس برگزار شد.به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در ابتدای این همایش که با حضور دکتر شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، محمد سلطانی فر معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران عامل و مدیران روابط عمومی های ارکان بازار سرمایه برگزار شد، یاسر فلاح مشاور رئیس و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن خوش آمد گویی به حاضرین گفت: در عصر حاضر نقش رسانه ها در حوزه اقتصاد مشهود است و همگان به آن واقف هستند.

وی ابراز امیدواری کرد با تعامل فعالین بازار سرمایه و نهاد روابط عمومی شاهد توسعه بازار سرمایه باشیم. در ادامه سید غلامرضا کاظمی دینان مشاور رئیس کل بانک مرکزی از تعامل مدیران بازار سرمایه و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اصحاب رسانه قدردانی کرد و گفت: مثبت اندیشی لازمه دست یابی به اهداف سازمانی است و اصحاب رسانه و مدیران روابط عمومی باید به این مقوله توجه کنند.

وی به موضوع نقد پذیری مدیران اشاره کرد و گفت: این وظیفه مدیران روابط عمومی است که مشکلات سازمانی را به مدیران ارشد سازمان ها منتقل کنند.

مشاور رئیس بانک مرکزی با تاکید بر اینکه آینده نگری و برنامه ریزی مهمترین کارویژه روابط عمومی ها است، گفت: روابط عمومی آینه تمام نمای سازمان است.

وی با بیان اینکه روابط عمومی رکن اول موفقیت سازمان است گفت: در سال های گذشته مدیران شناخت صحیحی از کارکرد این نهاد نداشتند اما امروز روابط عمومی ها به پل ارتباطی سازمان با محیط بیرونی بدل شده اند و می توانند با اطلاعات گسترده سیاستگذاری های سازمانی را هدایت کنند.

در ادامه این گرد همایی سید مالک حسینی مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی به ایراد سخن پرداخت و ضمن قدردانی از رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و اقدامات روابط عمومی این سازمان گفت: بزرگترین چالش، تبیین جایگاه روابط عمومی در سازمان است، تصور بیرونی نسبت به جایگاه روابط عمومی به درستی شکل نگرفته است و باید تعاریف صحیح از آن ارایه شود.

وی ادامه داد: فرآیند اطلاع رسانی اکنون با یک تحول بزرگ مواجه شده است و شبکه های اجتماعی شفافیت بیشتر، اصلاح امور و دیده بانی جامعه را رقم زده است.در گذشته تعداد روزنامه و رسانه ها محدود بود و جریان اطلاعاتی برقرار نبود اما شرایط اکنون تغییر کرده است.

مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: اکنون مدیران نمی توانند حریم خبری ایجاد کنند و اطلاعات به سرعت توزیع می شود.

حسینی ادامه داد: در شرایط کنونی باید برای همیشه استراتژی سکوت و کتمان را فراموش کنیم. من از همه همکارانم درخواست می کنم شفافیت را در دستور کار خود قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه شفاف ترین بخش اقتصادی کشور بازار سرمایه است، گفت: بازار سرمایه کشور همچنان به جامعه معرفی نشده و انجام اقدامات آموزشی و فرهنگ سازی

ضرورت امروز بازار سرمایه است.خبر دیگر اینکه محمد صفری مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان گفت: وضع کنونی نرخ ارز و برخی دیگر از ابهامات، تحلیل بازار را در شرایط فعلی دشوار کرده است .

وی افزود: دولت اعلام کرده که در تراز کل کشور۹۰ میلیارد دلار درآمد ارزی دارد، از طرفی ۷۵ میلیارد دلار هم مصارف است؛ یعنی مانده آن ۱۵ میلیارد دلار در سال می شود که علی القاعده این رقم، رقم کوچکی نیست.

وی تصریح کرد: با فرض اینکه از دولت قبل هیچ چیز باقی نمانده باشد، در این چهار سال ۶۰ میلیارد دلار ارز به دست آمده است بنابراین اگر بانک مرکزی یا دولت بخواهد به پتروشیمی ها و دیگر صنایعی که ارز در اختیار دارند فشار بیاورد، منابعی وجود دارد که بخواهند تزریق کنند و نگرانی را از بازارهای مختلف بردارند.

کارشناس بازار سرمایه همچنین اظهار داشت: به لحاظ کارشناسی، دو تصمیم بانک مرکزی یعنی افزایش سود بانکی در گواهی سپرده ها و همین طور کاهش نرخ آزاد دلار و افزایش نرخ مبادله ای دلار، خوب اما دیرهنگام بود

وی اظهار داشت: مسئولان دولتی و بانک مرکزی در رابطه با ادامه روند هم طبیعتا تدابیری دارند؛ منتهی اینکه این تصمیم به هنگام باشد بسیار حایز اهمیت خواهد بود و تاثیر آن را بر کل اقتصاد بیشتر خواهد کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ