تغییر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی گامی رو به جلو است
سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به واگذاری مرجعیت علمی تسهیلات جهانی محیط زیست به سازمان حفاظت محیط زیست به انتقادات مطرح شده نسبت به تعیین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان «مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی» واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این مطلب با اشاره به مصوبه هیات وزیران درباره مرجعیت ملی تسهیلات جهانی محیط زیست آمده است: هیات وزیران ۱۳آبان امسال واگذاری مرجعیت ملی (فوکال پوینت) تسهیلات جهانی محیط زیست(GEF) به سازمان حفاظت محیط زیست را پس از سه دهه تصدی آن توسط وزارت امور خارجه به تصویب رساند.

این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که اختیارات سازمانی که باید سیاستگذار امور محیط زیست و پاسدار صیانت از آن باشد، متأسفانه به دلیل عدم شناخت از گذشته‌های دور در دستگاه دیگری قرار داده شده بود. تسهیلات جهانی محیط زیست همانگونه که از عنوان آن معلوم است پشتوانه بین‌المللی و البته ارزشمندی است که منابع آن توسط کشورهای عضو سازمان ملل متحد تامین می‌شود.

از سویی بر اساس بررسی‌های انجام شده و با وجود تلاش‌های مسئولان قبلی این مرجعیت، برخورداری ایران از تسهیلات یاد شده، در کمترین میزان خود و از کشورهای سوریه و عراق نیز کمتر است.‌سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود:هیات وزیران با تصمیم منطقی، آزمون مهمی را پیش روی این سازمان قرار داده است. روشن است اکنون شرایط اقتصادی و بین المللی ویژه ناشی از تحریم‌های بی‌سابقه و یک طرفه آمریکا حتی مجامع علمی و بین المللی را نیز وادار کرده است تا علیرغم میل باطنی حمایت‌های قانونی و تکلیفی خود را از فعالیت‌ها و پروژه‌های بشردوستانه و محیط زیستی متوقف یا کمرنگ کنند، بدون تردید شایستگی‌های مورد انتظار از همکاران این سازمان بالنده در استفاده از این دستاورد، موجب تحولات بیشتری خواهد شد که به تدریج روند احیای محیط زیست کشور را به همراه خواهد داشت.

هیات محترم وزیران با درک صحیح موضوع و پیگیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست، مقرر و تأکید کرده است که مرجعیت ملی موضوعات اختصاصی ذیل کنوانسیون (مانند زیستگاه‌های طبیعی و تنوع زیستی دریایی) بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست قرار داشته باشد.

در پایان این مطلب تاکید شده است: واگذاری مرجعیت ملی تنوع زیستی از یک دستگاه بدون ارتباط مأموریتی (وزارت امور خارجه) به یک دستگاه هم‌اندیش و همکار مرتبط با سازمان حفاظت محیط زیست، گامی رو به جلو ارزیابی می شود. نکته مهم این که به هر حال مرجعیت تنوع زیستی مانع از اعمال مدیریت، سیاستگذاری و نظارت این سازمان نخواهد بود و سازمان حفاظت محیط زیست با اختیاراتی بیش از گذشته به انجام وظایف حاکمیتی خود اهتمام خواهد ورزید.

Email this page

نسخه مناسب چاپ