نگاه
تنفس و آرامش در بازار ارز
اعلام بسته جدید سیاست‌های ارزی، باعث تنفس در بازار ارز و سکه شد.

از اسفند پارسال تا نیمه مرداد امسال، بازار ارز روزهای ناآرامی‌ را پشت سرگذاشت. در این بازه زمانی هجوم بی‌منطق و خارج از عرف بازار، توانست التهاب را جایگزین آرامش کند و خروج سرمایه از کشور هم مزید بر علت شد تا التهاب را مبدل به آشفتگی سازد.

افزایش غیرمعقول نرخ ارز و تغییرات لحظه‌ای و رو به بالای آن، در مدتی کمتر از شش‌ماه، آشفته بازار ارز را به دغدغه مردم و مسئولان مبدل ساخت تا در سایه آن، تصمیمات هیجانی و غیرضروری هم به این آشفتگی بیشتر دامن بزند. مواردی همچون اعلام لیست‌های ناقص از دریافت کنندگان سهمیه ارزی با نرخ رسمی، اعلام قاچاق بودن معاملات ارز در بازار، طرح واردات خودرو به جای در از پنجره سامانه ثبت سفارشات و… باز هم آشفتگی بازار ارز را بیشتر کرد.

نهایت اینکه، کاری که در فروردین امسال باید انجام می‌گرفت پس از گذشت چهارماه، با دخالت سران سه قوه و پافشاری بر موضوع سروسامان دادن به معاملات بازار ارز به سرانجام رسید و حالا بسته سیاستی ـ حمایتی برای کنترل بازار ارز تهیه شده و از امروز به اجرا گذاشته شده است.

بررسی این بسته ارزی نشان می‌دهد که نقاط ضعف سیاست‌های قبلی به خوبی موشکافی شده و برای هر مورد آن، تصمیمی معقولانه اتخاذ شده است تا بازار ارز آرامش گذشته خود را دوباره به دست بیاورد. آرامشی که نیاز به همراهی و همدلی دارد و ثمره مثبت آن تحقق وعده‌های رئیس کل جدید بانک مرکزی است، تا گام‌های موفقی در این‌‌راه برداشته شود.

محمدرضا حیدرزاده

Email this page

نسخه مناسب چاپ