تهدید آمریکا علیه دادگاه لاهه ؛حمله به قوانین بین المللی
 

یک حقوقدان کانادایی هجوم کاخ سفید به دادگاه کیفری بین المللی را در راستای تخریب قوانین و نهادهای بین المللی دانست و گفت چنین سیاست‌هایی حمله به قانون بین المللی است و به اعتبار آمریکا بیش از پیش آسیب می‌رساند.

«ادوارد کوریگن» در گفت وگو با ایرنا درباره حمله مشاور امنیت ملی کاخ سفید به دادگاه کیفری بین‌المللی و تهدید آن به اعمال تحریم افزود: سخنان جان بولتون بسیار حماقت‌آمیز است. ایالات متحده به طور قانونی نمی تواند از فعالیت دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی جلوگیری و اراده خود را بر این نهاد بین المللی تحمیل کند. وی ادامه داد: سخنان این مقام آمریکایی کاملا بی معناست. این دادگاه هیچ قانونی را زیر پا نگذاشته که مورد تحریم یا مقام‌های آن تحت تعقیب دولت آمریکا قرار گیرند. این وکیل کانادایی اضافه کرد: دولت ایالات متحده می تواند بگوید که ما صلاحیت دادگاه بین المللی جنایات جنگی را به رسمیت نمی شناسیم، ولی سخنان فراتر از آن، بی معناست. بولتون همچون ترامپ به دنبال ارعاب و تهدید است. کوریگن تصریح کرد: به باور من نتیجه اینگونه سخنان، آسیب بیش از پیش به اعتبار ایالات متحده است. همانگونه که دیدید، واکنش دادگاه بین المللی جنایات جنگی و قضات آن این بوده است که ما به کار خود ادامه خواهیم داد. مقام‌های آمریکایی می دانند که اگر این محاکمه به جریان افتاد، آبروریزی بزرگی می‌تواند در پیش باشد.

ایرنا پرسید آیا پیام سخنان تهدید آمیز بولتون علیه دادگاه بین المللی جنایات جنگی این نیست که آمریکا هرکاری دوست داشته باشد می تواند انجام دهد؟این حقوقدان کانادایی پاسخ داد: عملا این کاری است که ایالات متحده از سال ۱۹۴۵ و پایان جنگ دوم جهانی به این سو انجام داده است. در دوره اوباما سطح همکاری این کشور با دادگاه بین المللی جنایات جنگی افزایش یافت. البته آمریکایی‌ها خوشحال بوده اند که برخی از کسانی که دوست نداشتند، همچون رهبران یوگسلاوی سابق در این دادگاه محاکمه و محکوم شدند اما این دادگاه هیچگاه علیه یک کشور غربی وارد عمل نشده است. حتی شامل اسرائیل هم نبوده است. کوریگن با تاکید بر اینکه سیاست خصمانه آمریکا علیه دادگاه بین المللی جنایات جنگی مرتبط به احتمال محاکمه مقام‌های اسرائیلی در این دادگاه است، افزود: اکنون فلسطینی‌ها که به عضویت کامل سازمان ملل در آمده اند، به دنبال کشاندن اسرائیل به دادگاه بین المللی جنایات جنگی هستند. وی ادامه داد: جنایت‌هایی که خود آمریکا در عراق یا افغانستان مرتکب شده اند، از جمله شکنجه افراد در زندان‌های تحت کنترل آمریکا، نقض قانون بین المللی بوده است. آمریکا در سوریه از گروه‌های افراطی همچون القاعده و داعش پشتیبانی کرده است. این موارد می تواند در دادگاه بین المللی جنایات جنگی مساله ساز شود.این وکیل کانادایی افزود: اینکه این دادگاه به بررسی موضوع جنایت‌های جنگی آمریکا در افغانستان ادامه بدهد، مقام‌های آمریکایی را نگران کرده است .

تلاش آمریکا برای انحراف در شورای امنیت

کوریگن همچنین درباره تلاش دولت ترامپ برای در شورای امنیت را سوال برانگیز دانست و گفت: قعطنامه ۲۲۳۱ از سوی همه اعضای شورای امنیت مورد تایید قرار گرفته است و برای همین اجرای آن الزام آور است اما ایالات متحده این قطعنامه را آشکارا زیر پا گذاشته است. وی افزود: اکنون که دولت ترامپ به دنبال طرح موضوع ایران در جلسه ماه سپتامبر شورای امنیت است، در واقع می خواهد اذهان را از نقض قطعنامه شورای امنیت و موضوعات دیگر منحرف کند.این حقوقدان کانادایی تصریح کرد: با توجه به مواضع روسیه و چین، خروجی این نشست برای دولت ترامپ با تردید‌های بسیاری همراه است. شاید کارکرد این جلسه، چیزی جز انحراف افکاری عمومی نباشد.کوریگن با اشاره به اینکه آمریکا برای فشار وارد کردن به سازمان ملل متحد از ابراز مالی بهره برداری می کند، افزود: این کاری است که اخیرا با «آنروا» (آژانس امداد و اشتغال آوارگان فلسطینی) انجام داده و کمک‌های مالی به آن را قطع کرده است. به نظر می رسد، کشورهای دیگر با افزایش کمک‌های خود، این مساله را می توانند جبران کنند و عملا تاثیر این سیاست‌ها، بد نامی برای ایالات متحده خواهد بود.

توسعه‌طلبی‌های ترامپ برای او پرهزینه شده است

روزنامه فایننشیال‌تایمز در مطلبی با اشاره به سیاست‌های زیاده خواهانه رئیس جمهوری آمریکا نوشت: اکنون توسعه‌طلبی‌های آمریکا برای ترامپ پرهزینه شده است.به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، روزنامه فایننشیال تایمز در سرمقاله خود با اشاره به تهدید‌های اخیر آمریکا مبنی بر تحریم مقامات دادگاه بین‌المللی لاهه نوشت: اگر جان بولتون می‌توانست خواسته خود را عملی کند، به گفته خودش، شورای امنیت سازمان ملل را تنها با یک عضو دائم دوباره شکل می‌داد و آن تنها عضو دائم هم آمریکا بود. مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، همچنین گفته است سازمان ملل سی و هشت طبقه دارد که اگر ده طبقه آن نباشد، هیچ فرقی نخواهد کرد؛ بنابراین تهدید وی برای تحریم کردن مقامات دادگاه بین‌المللی کیفری و تحت تعقیب قرار دادن آن‌ها در صورتی که آن‌ها علیه جنایت‌های جنگی آمریکایی‌ها در افغانستان تحقیقات کنند، نباید کسی را متعجب کند.

در ادامه این مطلب آمده است: خصومت بولتون با سازمان‌های چندجانبه و بروکرات‌های بین‌المللی از مدت‌ها قبل شکل گرفته است. وی این موضوع را زمانی که در دولت جورج بوش نماینده آمریکا در سازمان ملل بود، بار‌ها تکرار کرد. به علاوه موضع‌گیری وی درباره دادگاه بین‌المللی لاهه به شکل گسترده‌ای با رویکرد دولت‌های مختلف آمریکا از دوره بیل کلینتون همسو است. آمریکا هرگز صلاحیت این دادگاه را نپذیرفت و تنها و به شکل محدودی در دولت باراک اوباما، آمریکا تلاش کرد رابطه‌ای سازنده با این دادگاه داشته باشد .لحن گستاخانه بولتون در حمله به دادگاه لاهه همچنین نشان‌دهنده تشدید موضع‌گیری‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا در دوره ترامپ است. تحولات اخیر این سوال را ایجاد کرده است که دولت کنونی آمریکا تا چه اندازه در زیرپاگذاشتن نظام مبتنی بر قانون بین‌المللی پیش خواهد رفت.در دوره ترامپ، آمریکا از پیمان بین‌المللی تغییرات آب و هوایی کناره‌گیری کرد و نادیده گرفتن قوانین منع انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را در پیش گرفت. وی همچنین آمریکا را از توافق هسته‌ای ایران خارج و متحدان اروپایی ناراضی‌اش از این تصمیم را وادار کرد خروج از آن توافق را بررسی کنند. واشنگتن در حالی که مجموعه جنگ‌های تجاری را به راه انداخته است، همزمان عملکرد سازمان تجارت جهانی را با جلوگیری از انتصاب قضاتی که طرفدار روند حل اختلافات هستند، مختل کرده است. به تازگی آمریکا کمک‌های مالی به آژانس اوارگان سازمان ملل برای فلسطینی‌ها را قطع کرده و جلوی هرگونه اظهارنظر بی‌طرفانه‌ای را در خاورمیانه می‌گیرد. فایننشیال تایمز در ادامه نوشت: با توجه به پر بودن جنگ‌طلبانی مثل بولتون در اطراف ترامپ، همه این اقدامات تنها آغاز راه است. ممکن است صندوق بین‌المللی پول هدف بعدی دولت ترامپ باشد. واشنگتن عامل اصلی ایجاد بسیاری از موسسات بین‌المللی است که اکنون تلاش می‌کند آن‌ها را تضعیف کند. در جهان تک‌قطبی که آمریکا به آن عادت داشت، بر این موسسات مسلط بود و آن‌ها سلطه‌گری‌های واشنگتن را در جهان محقق می‌کردند. در جهان چندقطبی که در حال ظهور است، آمریکا دریافته است که باید نفوذ خود را در این موسسات حفظ کند. اکنون توسعه‌طلبی‌های آمریکا برای ترامپ در عرصه بین‌المللی پرهزینه شده است.در دوره باراک اوباما، جمهوری‌خواهان آمریکا بار‌ها دولت وی را به تضعیف سلطه جهانی آمریکا متهم کردند. اما اکنون جایگزین جمهوریخواه وی (ترامپ) است که با سرعت همه نقش‌های آمریکا را در عرصه بین‌المللی از بین می‌برد. ترامپ حتی در داخل هم می‌خواهد از قانون بالاتر باشد. وی در خارج هم می‌خواهد بالاتر از قانون قرار بگیرد.

این در حالی است که، پس از زورگویی مقامات آمریکایی به دادگاه لاهه نسبت به بررسی جنایات جنگی در افغانستان، نهادهای افغان تأکید کردند که اگر اتهامات جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان پیگیری نشود جنگ در این کشور تشدید خواهد شد.به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، کمیسیون حقوق بشر افغانستان هشدار داد که عدم پیگیری جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان عواقب ناگواری را در پی خواهد داشت. این کمیسیون بر لزوم تحقیق و پیگیری جنایات جنگی نظامیان آمریکایی توسط دادگاه بین‌المللی لاهه در افغانستان تأکید کرد.

«سیما سمر» رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان به «آسوشیتدپرس» گفت: تأمین عدالت برای قربانیان می‌تواند به تسهیل روند صلح در این کشور کمک کند.اخیراً دادگاه بین‌المللی لاهه اعلام کرد: شواهدی دارد که نظامیان آمریکایی و کارمندان سازمان سیا با اسرای جنگی در افغانستان بدرفتاری و آنها را شکنجه کرده و حتی در برخی موارد نسبت به آنها تجاوز جنسی صورت گرفته است.این دادگاه نیروهای امنیتی افغان را نیز به شکنجه و بدرفتاری با اسرای جنگی در این کشور متهم کرده است. مقامات آمریکایی در واکنش به تلاش دادگاه لاهه برای بررسی جنایات جنگی نظامیان این کشور خواستار توقف تحقیقات این دادگاه در افغانستان شدند.دونالد ترامپ هشدار داد؛ در صورتی که دادگاه بین المللی کیفری در لاهه بخواهد تحقیقات درباره جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان را ادامه دهد، موضع سختگیرانه‌ای را علیه این دادگاه اتخاذ خواهد کرد و تحریم‌هایی را علیه قضات آن در نظر می‌گیرند .«جان بولتن» مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در واکنش به این موضوع گفت: ما با دادگاه بین المللی کیفری همکاری نخواهیم کرد. ما هیچ کمکی به دادگاه بین المللی کیفری نخواهیم رساند. ما به دادگاه بین المللی کیفری نخواهیم پیوست. وی افزود که آمریکا از هر وسیله‌ای که لازم باشد برای حفاظت از شهروندان خود و شهروندان کشورهای متحدش در مقابل اقدامات “ناعادلانه” این “دادگاه نامشروع″ استفاده خواهد کرد. در پیش‌نویس متن سخنرانی بولتون آمده است: آمریکا همواره کنار دوست و متحدش یعنی اسرائیل خواهد ایستاد. دادگاه لاهه اگر بخواهد درباره اتهامات جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان تحقیق کند، دولت ترامپ مانع ورود قضات این دادگاه به خاک آمریکا خواهد شد و اموال و دارایی‌های آنها نیز توقیف

خواهد شد. آذر ماه سال گذشته «فاتو بنسودا» دادستان کل دادگاه بین‌المللی لاهه اعلام کرده بود که شواهدی از ارتکاب احتمالی جنایات جنگی از سوی نظامیان آمریکایی، نیروهای امنیتی افغان و مخالفان مسلح در افغانستان وجود دارد. بنسودا از هیئت قضایی این دادگاه خواسته بود تا مجوز آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی صورت‌گرفته در افغانستان را صادر کند تا به جنایات جنگی احتمالی در این کشور رسیدگی شود.

دادگاه بین‌المللی لاهه نوامبر سال گذشته میلادی با ایجاد صفحه‌ای ویژه برای شکایت از جرایم جنگی در افغانستان از قربانیان در این کشور خواست تا پایان ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی شکایات خود را ثبت کنند.بر اساس این فراخوان، روند ثبت شکایت از جرایم جنگی و نقض حقوق بشر در افغانستان از ۳۱ نوامبر ۲۰۱۷ آغاز شد و ۳۱ ماه ژانویه ۲۰۱۸ میلادی پایان یافت .دادگاه بین‌المللی لاهه اعلام کرد؛ در جریان مهلت سه‌ماهه که برای ثبت شکایت در نظر گرفته شده بود حدود ۱٫۱۷ میلیون شکایت ثبت شده است. «احمد میثم» معاون سخنگوی عبدالله پیش از این گفته بود که بیشترین جنایات جنگی در این کشور از سوی گروه‌های مسلح صورت می‌گیرد و دولت افغانستان از اقدام دادگاه بین‌المللی لاهه برای بررسی جنایات جنگی در این کشور استقبال می‌کند.

«آصف صدیقی» معاون سنای افغانستان نیز در واکنش به این موضوع تأکید کرده بود که تحقیقات دادگاه لاهه درباره جنایات جنگی در افغانستان می‌تواند برای بهبود وضعیت این کشور مفید واقع شود.ارگ ریاست جمهوری افغانستان مانند همیشه با تبعیت از آمریکا این بار نیز از موضع واشنگتن در برابر دادگاه لاهه حمایت کرده است. «شاه حسین مرتضوی» سخنگوی اشرف غنی در واکنش به این موضوع اعلام کرد، داعش و سایر گروه‌های مسلح عامل جنایات جنگی در این کشور هستند و نیروهای حامی دولت همواره برای حفظ جان مردم تلاش کرده‌اند .با این حال، ریاست اجرایی دولت افغانستان، سازمان حقوق بشر، برخی از جریان‌های سیاسی و نمایندگان افغان از تحقیقات دادگاه لاهه درمورد جرایم جنگی افغانستان استقبال کرده‌اند.

«بیل کلینتون» به‌عنوان رئیس جمهوری آمریکا اساسنامه رم را که در نهایت باعث به‌وجود آمدن دادگاه لاهه شد به امضا رساند، اما پس از آن «جورج بوش» اظهار داشت که آمریکایی‌ها به‌دلایل سیاسی به‌طور ناعادلانه تحت پیگرد قرار خواهند گرفت و با رد این امضا از این تفاهم‌نامه خارج شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ