جشنواره ملی خیام در نیشابور برگزار شد
نیشابور- خبرنگار اطلاعات:نخستین جشنواره ملی خیام با حضور اندیشمندان و خیام شناسان در دانشگاه نیشابور برگزار شد.

رئیس دانشگاه نیشابور گفت: این جشنواره با هدف فراهم کردن بستر مناسب برای شناسایی اندیشمندان و نخبگان عرصه علم و فناوری بویژه در زمینه ریاضیات، نجوم، ادبیات، خیام شناسی، حکمت و فلسفه اسلامی و ایجاد زمینه برای استعدادیابی و تشویق علاقه مندان به ویژه دانشجویان و دانش آموزان و ایجاد انگیزه بین آنان برای تحصیل و پژوهش در علوم بین رشته ای برگزار شد.حسن صادقی سمرجانی افزود: در این جشنواره دکتر زهرا پارسا پور نماینده وزارت علوم، دکتر یوسف ثبوتی از دانشگاه زنجان، دکتر بهرام خالصه از دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر کوروش نوذری از دانشگاه مازندران به ارائه سخنرانی تحت عنوان فیزیک در گذر از سده نوزدهم به سده بیستم و فرازهایی از تاریخ نجوم و جهان تاریک پرداختند.

وی اضافه کرد: میزگردی نیز با حضور دکتر مهدی بهزاد ریاضیدان و چهره ماندگار کشور برگزار شد و از برگزیدگان این جشنواره قدردانی به عمل آمد.

همچنین نشست تخصصی خیام در مجتمع جهاد دانشگاهی نیشابور برگزار شد و علاوه بر آن در روستای معموری زادگاه منسوب به خیام با برپایی نمایشگاه فرهنگی، شعرخوانی و مسابقه اسب سواری برگزار شد . زنگ خیام چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت در دبیرستان تاریخی خیام نیشابور نواخته شد و روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت برنامه فرهنگی نذر ۴۰ کتاب، ۴۰ روستا در روستای قلعه نو میثم از دیگر برنامه های جشنواره ملی خیام است . ۲۸ اردیبهشت‌ نیز کارگاه های مجسمه سازی، خوشنویسی و عکاسی در جوار آرامگاه این حکیم بزرگ برگزار و همزمان با برگزاری جشنواره بین المللی شعرِ از توس تا نیشابور، آرامگاه خیام گلباران می‌شود.

برپایی نمایشگاه نقاشی «به رنگ اردیبهشت»

همزمان با بزرگداشت روز ملی خیام نیشابوری نمایشگاه نقاشی «به رنگ اردیبهشت» آثار بانوی هنرمند نقاش نیشابوری «شکوه بهرامی» در نگارخانه آتیه تحت نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور بر پا شد.مسئول هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور در این باره گفت : این نمایشگاه نقاشی با ۱۲ اثر و با تکنیک آبرنگ وگواش وسبک رئالیسم امپرسیونیسم با موضوع طبیعت و طبیعت بی جان در ابعاد ۳۵*۲۵ در معرض دید عموم قرار دارد.حمید رضا آتشی افزود : این نخستین نمایشگاه انفرادی «شکوه بهرامی» بانوی هنرمند نقاش نیشابوری است که ۶ سال سابقه کار دارد و دارای کارشناسی رشته گرافیک از دانشگاه فرهنگ و هنر مشهد است

Email this page

نسخه مناسب چاپ