محک
جنجال جدید ترامپ!
ابوالقاسم قاسم زاده
بار دیگر ترامپ جنجال خبری جدیدی را کلید زده است که هنوز بعد از چند روز در صدر خبرها و گزارش‌های سیاسی در داخل و خارج کشور قرار دارد. اغلب شخصیت‌ها (مسئول و یا غیرمسئول) در داخل و خارج کشور به نقد این گفته خبری ترامپ که «آماده مذاکره مستقیم با ایران بدون هرگونه قید و شرطی هستم!» پرداخته‌اند. نویسنده محک فرض می‌گیرد که شما خوانندگان گرامی در چند روز گذشته تاکنون انواع و اقسام گفته‌ها و نوشته‌ها درباره جنجال جدید ترامپ را خوانده‌اید و یا در شبکه‌های تلویزیونی دیده‌اید. در این نوشته به اختصار به جای نقل قول‌ها، نگاهی و نقدی متفاوت و البته تحلیلی به ‌آن خواهد شد.

۱ـ شخصیت رئیس جمهور آمریکا (ترامپ) بعد از نزدیک به دوسال ریاست در کاخ سفید، اگر چه همچنان با گزاره غیرقابل پیش‌بینی،‌ توصیف می‌شود،‌ اما اکنون اغلب رسانه‌های مشهور غربی در اروپا و آمریکا و در تمامی جهان به دو گروه تقسیم شده‌اند. بخش بزرگی از بسیاری از رسانه‌های معتبر دیداری، شنیداری و مطبوعات، رسما و به صورت علنی مخالف او هستند و ترامپ را در جایگاه صاحب قدرت ریاست جمهوری آمریکا، فردی نامتعادل، روانی و خطرناک برای جامعه بشری می‌شمارند. بخش دیگری از رسانه‌ها، که به لحاظ تعداد در اقلیت هستند، به خصوص رسانه‌هایی که در سیطره مالی و مدیریتی سرمایه‌داران بزرگ یهودی در آمریکا و اروپا و سازمان «اَپک» مرکزیت صهیونیست‌ها در آمریکا و «لابی» گسترده و قوی آن انجام وظیفه می‌کنند، ترامپ را یک استثناء در تاریخ ریاست جمهوری آمریکا معرفی می‌کنند که برای تثبیت شعار «آمریکا اول» موجب دگرگونی و تحول در نظام بین‌المللی شده است. در دایره خبررسانی و نقدهای خبری، از ترامپ و دولت او، چهره قدرت بلامنازع ترسیم می‌کنند که همه کشورها و دولت‌ها چه بخواهند یا نخواهند باید به آن تمکین کنند. اگر نمی‌خواهند دچار بحران‌های مالی، تجاری یا سیاسی، امنیتی و نظامی نشوند.

گام به گام ترامپ با شیوه تولید جنجال‌های خبری اولا همواره در صدر خبرها و انواع و اقسام نقدها و موضع‌گیری‌های رسمی (از سوی دولت‌ها) و غیررسمی، (از سوی مجامع و شخصیت‌های صاحب نام) قرار می‌گیرد. ثانیاً، با همین جنجال‌ها اگر چه بسیاری را گیج می‌کند، شعاع تصمیم‌گیری و فرماندهی خود را به عنوان رئیس جمهور آمریکا از بالاترین مرحله فاجعه و التهاب، جنگ و بمباران اتمی و اجرای تغییر رژیم تا مصالحه و حل و فصل اختلاف‌ها و یا بحران‌ها از مسیر دیدار، گفتگو و مذاکره نشان می‌دهد. یادتان است، جملات او درباره رهبر کره شمالی «کوتولوی احمق» و اظهار تهدید که «کره شمالی را با خاک یکسان خواهم کرد!» تا دیدار او با «اون» در سنگاپور و گفتن «رهبری سیاستمدار، مردی متین و زیبا و شایسته تقدیر…!» را از مسیر دو طیف جنجال‌آفرینی ترامپ دیده‌ایم. درباره جمهوری اسلامی و ایران نیز همین روش از دو سرجنجال آفرینی منفی و مثبت را شاهدیم. آنگاه که یک‌باره دستور داد از ورود هر ایرانی به آمریکا ممانعت به عمل آورند و حتی حقوق قانونی هر ایرانی که ویزای اقامت دائمی یا پاسپورت آمریکایی را دارد، باطل اعلام کرد! «اوباما» هر سال از کاخ سفید، پیام تبریک سال نو به ایرانیان در آمریکا، در ایران و در سراسر جهان می‌داد و از فرهنگ تاریخی و کهن ایران با بیان شعری از سعدی و حافظ و… ابهت شخصیتی و احترام به ایران تاریخی و فرهنگی را یادآوری می‌کرد. ترامپ، نه تنها این مراسم تشریفاتی (تبریک عید نوروز) از کاخ سفید را لغو کرد که مدام در نیمه اول از سال ریاست جمهوری‌اش همواره در تحقیر ایران و ایرانیان جنجال خبری می‌آفرید!

در اغلب مصاحبه‌ها یا «توئیت‌»های خود، در کنار گفته‌هایش «من معاهده برجام را پاره و از آن خارج خواهم شد» مدام دولت جمهوری اسلامی ایران را با الفاظ «سفاک»، «خون‌آشام»، «جنایتکار»، «تروریست» و «مرکز تخریب و بحران در منطقه» می‌خواند. از آن گذر و جنجال‌آفرینی‌های تخریبی و منفی، اکنون در جنجال جدید می‌گوید: «حاضرم و مایلم با دولتمردان ایران بدون هرگونه شرطی مذاکره و گفتگوی مستقیم داشته باشم!» به قول ما ایرانی‌ها، تو خود بخوان حدیث مفصل از کلید‌دار کاخ سفید در واشنگتن!

۲ـ روش جنجال‌آفرینی ترامپ که به قول رسانه‌های آمریکایی «روزی نیست که رئیس جمهور ما آمریکایی‌ها دروغ نگوید!» همچنان ادامه دارد. سران دولت‌های چین، روسیه، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، مکزیک، کوبا و… در این مدت در مسیر جنجال آفرینی ترامپ، تجربه‌های تأسف‌بار و تلخی را تجربه می‌کنند که از تقابل و جنگ تا تمکین به مصالحه در نوسان است. شرح جنجال‌های تقابل تجاری با اغلب کشورها، حتی متحدان تاریخی و استراتژیکی آمریکا به خصوص در طرح‌های تعرفه‌های تجاری و بایکوت و یا اعمال تحریم‌ها را خوانده و دیده‌اید! تا آنجا که در کنگره آمریکا، سران نماینده و سناتورها از هر دو حزب حاکم جمهوری‌خواهان و دمکرات‌ها، هشدارهای مکرر داده‌اند که ترامپ، به جای تحقق شعار «آمریکا اول» کشور ما (آمریکا) را گام به گام به انزوا و نفرت جهانی هدایت و سوق می‌دهد!

۳ـ اگر تاریخ سیاسی آمریکا را مطالعه کنید، در این تاریخ همواره جنگ‌ها و کشتارهای داخلی و خارجی را می‌بینید. یکی از ریشه‌های فاجعه‌بار و بحران آفرین در این تاریخ، نژادپرستی است که به خصوص از بعد از جنگ جهانی دوم مرحله به مرحله گفتمان صهیونیستی در آمریکا و در روابط بین‌المللی سیطره پیدا کرد. اکنون نیز همین گفتمان نژادپرستی در چرخه مدیریتی کاخ سفید، از معاونین و مشاوران همراه و نزدیک ترامپ آشکارا دیده می‌شود که پژواک آن را «نتانیاهو» صهیونیست کودک‌کش فلسطینی، مدام انتشار می‌دهد. جنجال جدید ترامپ را در شعاع این نگاه واقعی و تحلیلی از سیطره گفتمان صهیونیستی در این روزها و روزگار می‌توان رصد کرد. مجال این نوشته اگرچه به اختصار است، اما وسعت نظر و آگاهی هر ایرانی وطن‌دوست، چه دولت جمهوری‌اسلامی را قبول و یا بر عملکرد‌های آن نقد از جایگاه شهروند ایرانی داشته باشد، عمیق و با صلابت است که فریب این جنجال‌ها از سوی ترامپ یا نتانیاهو و دیگر صهیونیست‌های نژادپرست را نخورند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ