جهش شگفتی ساز بورس همزمان با اجرای بسته جدید ارزی
 

بورس تهران باز هم شگفتی ساز شد و در روز سه شنبه همزمان با اجرای بسته جدید سیاست های ارزی بانک مرکزی، با ورود به کانال ۱۳۴۲۵۰ واحدی، به رشد خود ادامه داد، این صعود پرقدرت بورس باعث شد تا بازدهی این بازار از ابتدای سال تا پایان معاملات دیروز به بیش از ۳۳ درصد برسد.

به این ترتیب بازار سرمایه این روزها به طور مداوم در حال شگفتی آفرینی است و با رکوردهای تاریخی نگاه اکثر سرمایه گذاران را به خود خیره کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) در هشتمین روز متوالی شاخص کل بورس بدون هیچ استراحتی سبز پوش شد بررسی روند حرکتی این متغیر نشان می دهد که بورس تهران وقتی با تیرخداحافظی کرد شاخص کل در رقم ۱۰۸ هزار و ۸۳ قرار داشت.

این در حالی بود که دو روز اول مرداد نماگر بورس اندکی نزولی شد تا برای جهش های خیره کننده دورخیز کند.

این متغیر از روز چهارشنبه سوم مرداد با دوربرگردان در مسیر جدیدی قرار گرفت که منجر به رشدی ۲۰ هزار واحدی تا پایان معاملات روز ۱۴ مرداد شد به این ترتیب در این مدت سرمایه گذاران بورسی به طور میانگین بازدهی بیش از ۱۸ درصدی را شناسایی کردند.

شاخص کل بورس برای اولین بار جهشی بیش از ۴ هزار واحدی را ثبت کرد و با رشدی ۴ هزار و ۹۴ پله ای ، برای اولین بار به رقم ۱۲۸ هزار و ۴۴۸ رسید اما روز سه شنبه شگفتی سازی بورس با عبور از کانال ۱۳۴۲۵۰ واحدی تداوم یافت.

نماد شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی مس، پتروشیمی پارس، گل گهر، گسترش نفت و گاز پارسیان و تاپیکو با تاثیر مثبت بیش از ۲۰۰۰ واحدی، مهمترین نمادهایی بودند که این رکورد شکنی را رقم زدند.

شاخص کل هم وزن ۱۰۰ واحد بالا رفت تا نشان دهد سبزپوشی بازار نتیجه رشد گروهی اکثر صنایع و سهام حاضر در تابلوی معاملات بورس است شاخص بازار اول دو هزار و ۹۹۶ واحد صعود کرد و شاخص بازار دوم هم رشد شگفت انگیز ۸ هزار و ۲۴۸ واحدی را به ثبت رساند.

در صدر جدول بیشترین رشد قیمت، نماد شرکت های گروه صنعتی سپاهان، گسترش نفت و گاز پارسیان، دوده صنعتی پارس، پالایش نفت تبریز، پتروشیمی فناوران، پتروشیمی شازند و پتروشیمی فجر قرار داشتند.

سرمایه گذاران برای خرید سهام پتروشیمی مبین، پتروشیمی پارس، فولاد خراسان، پتروشیمی شازند، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گسترش نفت و گاز پارسیان و پتروشیمی فجر بیشترین تقاضا را ثبت کردند این هفت نماد بیش از ۱۱۴ میلیون حجم تقاضای خرید داشتند.در جدول پر بیننده ترین نماهای بورسی هم پتروشیمی پارس، فولاد مبارکه اصفهان، سایپا، پالایش نفت بندرعباس، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان وتاپیکو با رشد قیمت و معاملات مثبت قرار داشتند.

حجم و ارزش معاملات بورس هم خیره کننده بود به این ترتیب که بیش از دو میلیارد و ۸۵۳ میلیون برگه سهم،حق تقدم و سایر دارایی های مالی در بازار داد و ستد شدند.

ارزش این مبادلات بالغ بر ۹۶۵ میلیارد تومان بود و در ۱۵۴ هزار نوبت معاملاتی انجام شد حجم معاملات حدود ۵۰ درصد و ارزش معاملات ۳۷ درصد رشد کردند.

فولاد مبارکه با معامله بیش از ۲۶۰ میلیون سهم به ارزش ۱۲۰ میلیارد تومان بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

بررسی عملکرد صنایع بازار هم نشان می دهد همچنان گروه های ارز آور مورد توجه قرار دارند، شیمیایی ها، فلزات اساسی و کانه فلزی با بیشترین ارزش معاملات در صدر جدول برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

بیشترین بازدهی هم در گروه های تامین آب،برق، گاز، شیمیایی، چند رشته ای، فنی مهندسی، کانه فلزی، فلزات اساسی و فرآورده های نفتی ثبت شد شاخص صنعت این گروه ها بیش از ۴ درصد رشد در معاملات داشتند.

همچنین گروه های محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و فرآورده های نفتی بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص کل بورس داشتند.

سرمایه گذاران همچون روزهای گذشته بیشترین تمایل را برای خرید سهام صنایع فرآورده های نفتی، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی داشتند و استقبال گرم بورس از بسته جدید ارزی دولت جهش شاخص کل و رشد خیره کننده حجم و ارزش معاملات را رقم زد.

در مجموع ارزش معاملات حقیقی های بورس بیش از ۱۲۶ میلیارد تومان بود همچنین بیش از ۶۰ درصد ارزش معاملات در دو صنعت پتروشیمی و فلزات اساسی ثبت شد.نکته جالب توجه بازار صف خرید سنگین اکثر نمادهای بزرگ و مطرح بورس بود ضمن آنکه معاملات مثبت و پرحجم در نمادهای بزرگ بیشترین تاثیر را در پرواز شاخص داشتند.در بازارهای موازی سکه و ارز هم سرمایه گذاران شاهد تداوم روند نزولی قیمت ها بودند که باعث هدایت نقدینگی ها و سرمایه های جدید از این بازارها به تالار حافظ می شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ