حضور بنی‌تمیم در انتخابات کشتی از استدلال تا توجیه
 

بحث از جنس ورزش بودن مدیران ورزشی، موضوعی فراگیر در خانواده ورزشهای مختلف است که سالها از مطرح شدنش می‌گذرد اما هنوز تعداد مدیران غیرورزشی و یا غیرمرتبط به ورزش زیرمجموعه خود در فدراسیون‌ها، به مراتب بیشتر از رؤسای ورزشی است. در این راستا اگرچه همیشه شایستگی‌ها و تأثیرگذاری مدیران از سوی متولیان ورزشی اولویتی برای بکارگیری مدیران ورزشی مطرح شده و عموماً به این دلیل پای مدیران غیرورزشی به فدراسیون‌ها‌ باز شده اما تقریباً هیچ دلیلی وجود ندارد که اثبات کند اگر مدیران ورزشی دایره همان ورزش در فدراسیون‌ها به‌کار گرفته می‌شدند، نمی‌توانستند به اندازه مدیران غیرورزشی، توفیق کسب کنند بخصوص که بعضی از این مدیران غیرورزشی توفیق چندانی هم کسب نکرده‌اند. اما ‌با بحثی که محمدرضا داورزنی در مورد کاندیداتوری بنی‌تمیم برای ریاست فدراسیون کشتی مطرح کرده، این امیدواری‌ها قوت می‌گیرد که از این پس می‌توان مدیران ورزشی بیشتری را در ریاست فدراسیون‌ها دید هرچند که شواهد و قراین تا پیش از این، مصداقی برای این ماجرا نبوده است و همین موضوع هم این فرضیه را پیش می‌آورد که استدلال مطرح شده از سوی داورزنی بیشتر از آنکه دلیلی قانع‌کننده باشد، توجیهی برای متقاعدکردن گروهی است که ماجرای بنی‌تمیم را نوعی استثنا و تبعیض ارزیابی می‌کنند.

از مدتها قبل وزارت ورزش و جوانان سرپرستان فدراسیون‌ها را از حضور در انتخابات ریاست فدراسیون،‌منع کرده چون آن را غیراخلاقی می‌داند که روند دموکراتیک انتخابات را به‌ خطر می‌اندازد. استدلالی کاملاً درست و منطقی که هرگونه شائبه استفاده از رانت و اعمال نفوذها در انتخابات را به حداقل می‌رساند اما ‌پس از آنکه چند روز قبل سید محمد شروین اسبقیان یکبار دیگر بر توصیه اخلاقی وزارتخانه به سرپرستان فدراسیون‌ها تأکید کرد داورزنی بنی‌تمیم را از این توصیه اخلاقی مستثنی می‌کند چون او را از جنس کشتی می‌داند و سایر سرپرستانی که در چارچوب این توصیه قرار می‌گرفتند را خارج از جنس آن ورزش. استدلالی کاملاً درست، منطقی و پسندیده که چنانچه قرار باشد در انتخابات فدراسیون‌های آینده نیز به چنین شکل ادامه پیدا کند، مطالبه خانواده ورزش، طی سالیان سال، برآورده شده و این امتیاز مثبت به نام داورزنی ثبت خواهد شد به شرط اینکه وزارت ورزش از این پس در انتخاب سرپرستان برای سایر فدراسیون‌ها هم از مدیران لایق آن ورزش‌ها که تعدادشان هم کم نیست‌ استفاده کند. کاری که در گذشته هم می‌توانست بکند اما با توجه به این تفکر منطقی داورزنی، مشخص نیست که چرا پیش از این، رعایت نمی‌شده است تا این سؤال پیش آید که آیا ‌در سایر فدراسیون‌های ورزشی، قحط‌الرجال مدیران ورزش بوده که وزارتخانه به ناچار، مدیری خارج از دایره را به عنوان سرپرست انتخاب کرده و برای نشان دادن بی‌طرفی و حفظ شرایط دموکراتیک انتخابات، سرپرستانی از این دست را از حضور در انتخابات منع کرده چون آن را خارج از چارچوب اخلاقیات می‌دانسته است؟ البته این موضعگیری داورزنی در قبال بنی‌تمیم سرپرست فدراسیون کشتی را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود که چنین تفکری در سایر فدراسیون‌ها تسری پیدا کند و کشتی، استثناء نباشد چون اولاً جلوی ضرر را از هر کجا که بگیری، سودمند است و ثانیاً همان‌طوری که بارها اشاره شده، اداره کشتی بهتر است به‌دست مدیری از جنس کشتی صورت بگیرد هرچند که بالاخره نمی‌توان کتمان کرد که حضور بنی‌تمیم در سرپرستی فدراسیون و سپس امکان حضور او در انتخابات، امتیازی برای او به حساب می‌آید که سایر کاندیداهای از جنس کشتی، از آن بی بهره هستند و باز هم روند دموکراتیک مورد نظر وزارتخانه، رعایت نشده است. طبیعی است وقتی سرپرستی را وزارت ورزش انتخاب می‌کند بر قابلیت‌های بالای او برای تداوم امورات فدراسیون، اعتقاد دارد و همین ماجرا هم،‌ حمایتی ضمنی از سرپرست منتخب است که می‌تواند روی آرا رأی‌دهندگان نیز تأثیرگذار باشد اما در هر صورت باید این رویه ‌‌داورزنی را به فال نیک گرفت و امیدوار بود که ادامه یابد. به عبارت دیگر ‌راستی‌آزمایی این ماجرا را که آیا هدف داورزنی از این استدلالی که برای بنی‌تمیم آورده، فقط قصد توجیه حضور او در انتخابات کشتی بوده یا اینکه اعتقاد قلبی او در ورزش است، زمان نشان خواهد داد چون تا پیش از این و در ماجرای همین کنار رفتن رؤسای بازنشسته فدراسیون‌ها‌ می‌شد سرپرستانی از جنس همان ورزش‌ها انتخاب کرد که این اتفاق نیفتاد. به هرحال امروز محمدرضا داورزنی معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش به عنوان تعیین‌کننده‌ترین مدیر در تصمیم‌گیری‌های این وزارتخانه، نظر خود را اعلام کرده و حال باید منتظر بازخورد جامعه و خانواده ورزش بود که تا چه حد این استدلال یا توجیه را قبول می‌کنند.

داورزنی: بنی تمیم می تواند در انتخابات کشتی شرکت کند

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش گفت: تلاش ما این است تا مجمع انتخابات فدراسیون کشتی را در کوتاه‌ترین زمان برگزار کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا داورزنی گفت: بحث های مختلفی در مورد اساسنامه فدراسیون های ورزشی مطرح بود که از یکی دو سال قبل سازمان بازرسی اعلام کرد به استناد تبصره ای در ماده ۱۵ اساسنامه، تمام قوانین فدراسیونهاست، به تبع آن در هیأت ها هم اجرا شود. در نتیجه اگر کسی که در ادارات دولتی مشغول است بخواهد در هیأت باشد شغل محسوب می شود و این مورد مشکل‌ساز می شود.در جلساتی که با نمایندگان سازمان بازرسی داشتیم قرار شد این تبصره از اساسنامه فدراسیون های ورزشی حذف شود. به دلیل اینکه در مراکز استان ها و در شهرستان ها چندین هزار رئیس هیأت هستند که امکان پذیر نیست کار آنها تبدیل به شغل شود. بر این اساس مشکلات متعددی را برای اداره ورزش کشور و همچنین الزامات قانونی در حوزه منشور المپیک و کمیته بین المللی المپیک، خواهد داشت.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: بعد از ابلاغ قانون در مورد بازنشسته‌هایی که در دستگاه های دولتی حضور دارند و مصوبه ابلاغی، به دلیل اینکه فدراسیون های ورزشی در زمره نهادهای عمومی غیر دولتی هستند و این قانون در این نهادها هم مشروعیت پیدا می کند، ما با این مشکل مواجه شدیم که مجموعه مسئولانی که در فدراسیون ها حضور دارند چه حقوق بگیر باشند چه نباشد باید استعفا می دادند و با استناد به این قانون تا ۱۵ آذرماه نباید بازنشسته ای در فدراسیون ها حضور داشته باشند. همچنین نامه ای از سازمان بازرسی به مجموعه وزارت ورزش ارسال کردند که باید در استان ها هم این قانون رعایت شود و این مورد توسط ادارات کل ابلاغ شد که از بازنشسته‌ها در هیأت ها نیز نباید استفاده شود.

وی افزود: از طرف دیگر در چند روز اخیر رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس سوالی از دیوان محاسبات کشور می کنند که این سوال در تاریخ ۱۰ آذرماه از طرف معاون حقوقی دیوان محاسبات پاسخ داده شده و مطرح می شود که با توجه به ماهیت کار هیأت ها اشتغال افراد بازنشسته در هیأت ها منع قانونی ندارد.با توجه به این اختلاف نظر صورت گرفته از ماهیت هیأت های استانی که شامل نهادهای عمومی غیر دولتی نمی شوند و همچنین بحث اساسنامه فدراسیون‌های کشتی و مواردی که سازمان بازرسی مطرح می‌کند، قرار است نشستی را در این زمینه داشته باشیم و کار حقوقی انجام شود. ضمن اینکه در اساسنامه جدید فدراسیون‌ها این مورد را مدنظر داریم تا برطرف شود.

وی گفت: خود وزارت ورزش هم خواهان این است که این امکان وجود داشته باشد تا از ظرفیت های مختلف در کشور استفاده کنیم. به ویژه از روسای هیأت ها که عمدتا افتخاری کار می کنند و در دستگاه های دیگر مشغول هستند و با تجربه ای که این نفرات دارند می توانند به ورزش و به سلامتی و شادابی کشور کمک کنند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در مورد نقل قول سرپرست فدراسیون کشتی در مورد هیأت های بازنشسته اظهار داشت: در صحبتی که با بنی تمیم داشتم گفتم شما در هیأت ها تعدادی سرپرست دارید و یک تعداد بازنشسته، ابتدا شما تکلیف سرپرستان را مشخص کنید، چراکه سرپرست حق رأی در مجمع را ندارد و رئیس هیأت باید از طریق مجمع استان انتخاب شود. در مورد روسای بازنشسته نیز با توجه به نامه دیوان محاسبات که ۱۰ آذرماه اعلام شد ما به بنی تمیم گفتیم اولویت شما تعیین تکلیف سرپرستان هیأت ها باشد تا ما در چند روز آینده وضعیت بازنشسته ها را با توجه به نظر متفاوت سازمان بازرسی و دیوان محاسبات حل کنیم.

داورزنی در مورد زمان برگزاری مجمع انتخابات ریاست فدراسیون کشتی تصریح کرد: تلاش ما این است که در کوتاه ترین زمان مجمع انتخابات را برگزار کنیم. بنی تمیم درست است که در حمایت جدی وزارت ورزش است اما وی نایب رئیس فدراسیون بود و اعضای مجمع کتبا اعلام کردند به عنوان سرپرست کار را ادامه دهد. ما به بنی تمیم گفتیم مقدمات برگزاری مجمع را فراهم کنند که برای این کار لازم است هرچه زودتر وضعیت سرپرستان هیأت ها را مشخص کند.

وی در پایان در مورد اینکه بنی تمیم به عنوان سرپرست فدراسیون می تواند در انتخابات شرکت کند خاطرنشان کرد: این موضوع به لحاظ اساسنامه فدراسیون ها منع قانونی ندارد‌ اما برای سرپرست هایی که از طرف وزارت ورزش تعیین شدند منهای کشتی توافق کردیم در انتخابات شرکت نکنند و اجازه دهند انتخابات بی طرفانه و دموکراتیک باشد. به دلیل اینکه سرپرستان دیگر فدراسیون ها از بیرون مجموعه آن فدراسیون بودند و از آنها خواسته شد صرفا روند برگزاری مجمع را برگزار کنند، اما بنی تمیم می تواند در انتخابات کشتی شرکت کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ