خانه تاریخی صادقی‌های شهداد به بخش خصوصی واگذار می‌شود
 

کرمان –خبرنگار اطلاعات : شهداد دهلیز داده‌های فراوان و عارضه‌های طبیعی کویر است. محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان که در جلسه بررسی و واگذاری بنای تاریخی «خانه صادقی‌های شهداد» سخن می گفت ، با اشاره به حجم سرمایه‌گذاری‌ ها در بخش شهداد ،افزود :با توجه به ظرفیت‌های فراوان و داده‌های بی‌نظیر خدادادی این سرمایه‌گذاری ها کافی نیست.
وی گفت : در دیگر استان‌ها نیز کویر وجود دارد اما زیبائی‌های کویر شهداد را ندارد و کلوت، نبکا، رود شور، آسمان پر از ستاره کویر و ده‌ها اثر خدادادی و عارضه طبیعی دیگر کویر شهداد همتا ندارد و با ثبت جهانی کویر لوت، شهداد به یکی از قطب‌های گردشگری استان کرمان تبدیل شده است.
او با اشاره به پتانسیل‌های فراوان بخش شهداد به ویژه در حوزه گردشگری، یاد آورشد :
سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری با دیگر حوزه ها تفاوت دارد و مهمترین تفاوت آن در مزایای فراوانش است که اشتغال بیشتر، شکوفایی اقتصاد منطقه و سود فراوان از آن جمله است.فرماندار کرمان افزود: دولت در سرمایه‌گذاری‌ها دنبال سود نیست و مهمترین سود برای دولت، سود مردم منطقه و اشتغال جوانان است. وی با تاکید بر این که سود دولت رونق اقتصادی شهداد است، گفت : هر خشتی که در شهداد روی هم گذاشته می‌شود از نظر اقتصادی پاسخ مناسب خود را می‌دهد و مزایای آن یک طرفه نیست، هم برای سرمایه‌گذار و هم برای اقتصاد منطقه و مردم عواید دارد.به گفته توحیدی سرمایه‌گذاری و برنامه‌های بسیارخوب، قوی و مناسب در شهداد در حال انجام است که باعث شده شهداد در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گیرد و برای شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد شهداد، این مسیر باید تداوم یابد.وی خانه صادقی‌ها را از جمله اماکن تاریخی و دیدنی شهداد و یکی از ظرفیت‌های بالقوه دانست و گفت: شرایط خانه صادقی‌های شهداد مانند باغ فتح آباد ‌کرمان است که با دستور استاندار درحال حاضر به یکی از زیباترین اماکن تاریخی و دیدنی کرمان تبدیل شده است.
فرماندار کرمان تاکید کرد :خانه صادقی‌های شهداد نیز باید به بخش خصوصی واگذار شود تا مانند باغ فتح آباد به یکی از اماکن دیدنی در شهداد تبدیل شود.
وی اعلام کرد: مالکیت فعلی این بنا متعلق به شهرداری شهداد است ولی متأسفانه تاکنون هیچ برنامه مناسبی برای استفاده اقتصادی از آن وجود نداشته وپس از بازدید و دستور استاندار مبنی بر مرمت و بازسازی آن در حال واگذاری به بخش خصوصی است. گفتنی است؛ قدمت خانه صادقی‌های شهداد که ۵۰۰ مترمربع مساحت دارد و از زیبایی‌های ویژه معماری اسلامی قدیمی از جمله بادگیر، مسجد، آب کشاورزی روان و … برخوردار است به دوران قاجاریه بر می‌گردد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ