خطر استیضاح؛ ترامپ بر لبه تیغ
 

فریدون مجلسی، کارشناس مسائل بین المللی در گفت و گو با خبرآنلاین به بررسی وضعیت ترامپ در امریکا پرداخته است.

مجلسی می گوید احتمال جدی شدن استیضاح رئیس جمهوری آمریکا وجود دارد.دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا با فراز و نشیب‌هایی همراه شده است. رسوایی‌هایی که ترامپ با آن مواجه شده، اگر روسای جمهوری دیگر با آن مواجه بودند، بی شک تحولات دیگری رخ می داد. اما وضعیت به گونه‌ای است که هر اتفاق عجیب و غریبی درباره رئیس جمهوری جنجالی آمریکا به مسئله‌ای عادی بدل می‌شود. هفته گذشته، هفته تیره و تاری برای ترامپ بود. وقوع یک رویداد مخرب در سه شنبه بیست و یکم ماه اوت سبب شد رئیس جمهور آمریکا به صورت موثری مجرم شناخته شود. آیا ترامپ بیش از هر زمان دیگری به استیضاح نزدیک شده است؟در این باره خبرآنلاین با فریدون مجلسی کارشناس مسائل بین المللی گفت‌وگو کرده که از نظر می‌گذرانید:

- این هفته برای ترامپ اتفاقات سختی افتاد و محکوم شدن وکیل و رئیس کمپین انتخاباتی او باعث شد زمزمه‌های استیضاح هر چه بیشتر جدی شود. به نظرتان این موضوع می تواند یک واترگیت جدید ایجاد کند؟

* بعید نیست که به استیضاح کشیده شود. به نظر می رسد در حال حاضر موضوع این نیست که ترامپ این بهانه‌هایی که اکنون به دست داده، تا چه اندازه موثر باشد؛ موضوع این است که اصلا شخصیت او حتی در میان جمهوریخواهان هم مورد بحث است. باید بدانیم که ترامپ با تصوراتی و توسط گروه اکثریت جامعه انتخاب شده است که معمولا از نظر فرهنگی و رسانه‌ای خاموش هستند، این‌ها در سطوح پایین‌تر جامعه هستند و با روش‌های پوپولیستی که ترامپ به کار برد، با عوام‌فریبی و با قول‌های نژادپرستانه‌ای که می‌تواند با احساسات سطوح پایین بازی کند، به بالای قدرت آمریکا رسید.

در حال حاضر وقتی عناوین مقالات واشنگتن پست و دیگر رسانه‌های امریکایی را می بینیم، روزی نیست که انتقادهای جمعی روزنامه‌نگاران علیه ترامپ در آن نباشد و آن‌جا هم بالاخره روزنامه‌نگاران موثر هستند؛ رسانه‌ها موثرترین گروه تاثیرگذار اجتماعی هم هستند. البته ترامپ گروه‌های طرفدار و تریبون‌هایی مثل فاکس نیوز دارد.

- چرا این بار مسئله جدی شد؟ پیشتر او با اتهامات دیگری هم روبرو بوده است .

* اگر این خطاها از رئیس جمهوری دیگری سر می‌زد و با انتقاد رفع و رجوع می‌شد، ولی در مورد ترامپ بعید نیست بهانه‌ای برای جدی شدن مسئله شود؛ چون بهانه محکمی هم وجود دارد، و از طرفی او اتهام‌ها را انکار هم کرده بود. اما باید بدانید دروغگویی در بین آمریکایی‌ها بسیار ناپسندتر از جاهای دیگر تلقی می‌شود، به این راحتی‌ها نمی‌توانند انکار کنند و دروغ بگویند، وقتی انکار کردند و دروغ گفتند، باید عواقبش را تحمل کنند.

آقای نیکسون اتهام خود را منکر شد، بعد ثابت شد که اینطور نیست و شنود گذاشته و برخلاف قانون اساسی آمریکا فضای خصوصی یک حزب بزرگ را نقض کرده و بالاخره در آستانه رأی برکناری بود که استعفا کرد و به جانشینش هم حکم بخشودگی داد، ولی به هر حال همه می‌دانند آن فرایند استیضاح بود که او را به زیر کشید.

در مورد کلینتون هم فرایند استیضاح با یکی، دو رأی مختصر کلینتون را نجات داد، آن هم به این دلیل نبود که روابط خصوصی داشته باشد، این روابط خصوصی در مورد آقای ترامپ اصلا جنبه علنی پیدا کرد و هر روز کسی می‌آید و می‌گوید حق السکوت داده اند، آن یکی می‌آید و می‌گوید باید اینقدر خسارت بدهد و برای ترامپ هم اصلا انگار نه انگار و مهم نیست. ولی در مورد اتهام سیاسی اخیر، از آنجایی که پای یک کشور بیگانه، آن هم رقیب ابرقدرت به انتخابات آمریکا، گشوده شده؛ کشوری با سابقه کمونیستی که ۷۰ سال با آمریکا مشغول جنگ سرد و گرم بودند و با موضوع دروغ‌گفتن بعید نیست که باری دیگر قدم او را به این مشکل بکشاند.

- به نظرتان استراتژی دموکرات‌ها چیست؟ دموکرات‌ها باید بتوانند در کنگره فضایی شکل دهند که ترامپ به استیضاح کشیده شود، ولی از سویی هم انتخابات مجلس سنا نزدیک است.

*یک مشکلی که دموکرات‌ها در حال حاضر دارند، این است که با معاون ترامپ که در صورت سقوط او باید جانشین او شود، شرایطشان مناسب‌تر از ترامپ نیست. ترامپ را به‌عنوان یک آدم ویژه، غیرمتعارف، بالاخره می‌شود در یک بن‌بست‌هایی قرار داد، ولی معاون رئیس جمهوری در وضعیتی است که انتقادهایی به او از جهات سیاسی، شخصیتی و تندروی‌هایی وارد است، بدون این‌که این مسائل ترامپ را هم داشته باشد، مقابله با او دشوارتر است. این هم یک مسئله‌ای است که می‌تواند چه در داخل حزب جمهوریخواه، چه در میان دموکرات‌ها، یک مقدار برخورد محافظه‌کارانه و رفتار کجدار و مریز نسبت به ترامپ را توجیه کند. بله، این مسئله هم است، یعنی وضعیت بهتر نخواهد شد.

اما یک نکته در مورد ایران وجود دارد و آن این است که چه ترامپ بماند، چه معاونش بیاید که روابطش با ایران بدتر هم خواهد شد، در جناح مبارزه، آن‌ها یک اتفاق نظری با حزب دموکرات دارند و کوتاه نخواهند آمد. ممکن است رفتارهای پیش‌بینی‌نشده یا غیر قابل پیش‌بینی ترامپ صورت نگیرد، ولی کمتر از او هم نخواهد بود. مشکلشان با ایران یک مشکل اساسی است که اوباما فکر می‌کرد با برجام برخی مسائل مانند قضیه برخورد ایران با اسرائیل حل و فصل خواهد شد، ولی نشد و او هم همین بهانه را پیش گرفته و جانشینش هم همینطور است و حزب دموکرات هم ولو این‌که اکثریت را هم در پارلمان به دست بیاورد، در این یک مورد متاسفانه برخوردشان بهتر نخواهد بود.

- آیا اتاق اقدام آمریکا برای ایران یک طرفش به جان بولتون ضد ایرانی می‌رسد؟

* ممکن است اگر ترامپ برود، بولتون هم برود، ولی سیاست به صورت جدی‌تری در مبارزه با ایران باقی خواهد ماند، چون ایران مبارزه با آمریکا را به صورت جدی‌تری دنبال می‌کند.

خشم و ناامیدی قانونگذاران آمریکایی از نفوذپذیری رسانه‌ای گزارش برخی شرکت‌های آمریکایی درباره نفوذپذیری این کشور در برابر عملیات رسانه ای سایر کشورها به عنوان نمودی از گسترش تهدیدات سایبری، انتقادات علیه دولت ترامپ را افزایش داده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، ادعاهای تازه مسئولان شبکه اجتماعی «فیسبوک» بار دیگر نگاه‌ها را به سمت هماوردی‌های رسانه ای و سایبری رقبای آمریکا با این کشور معطوف ساخته و انتظار می رود «سیلیکون ولی» پایتخت شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان نقصان سیاست‌های امنیتی ترامپ را در این زمینه پوشش دهد.

«واشنگتن پست» در گزارشی این ادعا را مطرح ساخت: بنا بر اعلان اخیر مسئولان شرکت فیسبوک، ایران در عملیات گسترده ای که صدها هزار کاربر این شبکه اجتماعی را هدف قرار داده، نقش دارد و به این ترتیب لزوم جنگ جهانی فزاینده سیلیکون ولی علیه این عملیات رسانه ای بیش از پیش احساس می شود. گفته می‌شود که این اقدام ایران به سال ۲۰۱۲ بازمی‌گردد و با عملیات رسانه‌های دولتی این کشور در ارتباط است و صدها حساب کاربری فیسبوک و «اینستاگرام» را شامل می‌شود. این اقدام همچنین در «توئیتر» و «یوتیوب» نیز گسترش یافته است که هر دو شرکت اعلام کرده‌اند حساب‌های کاربری جعلی را حذف کرده‌اند. ایرانیان از این حساب‌های جعلی برای تبلیغات در فیسبوک و سازماندهی رویدادها استفاده می کردند. این اقدامات از آنجایی غیرمعمول به شمار می رود که مردم عادی را در بسیاری از کشورها- خاورمیانه، آمریکای لاتین، انگلستان و آمریکا- هدف قرار داده و عاملان آن دولتی بودند.

در ادامه آمده است: به نظر می‌رسید مقامات فیسبوک این بار برخلاف سال ۲۰۱۶ میلادی به موقع وارد عمل شده اند. دو سال پیش این شرکت به دلیل عدم صلاحیت در کشف به موقع و مقابله با دروغ پراکنی‌ها به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

«مارک زوکربرگ» (مالک فیسبوک) در این زمینه گفته که فیسبوک با اتخاذ سیاست کشف پیشگیرانه سعی در افزایش ایمنی این شبکه اجتماعی دارد.

به نوشته واشنگتن پست وقایع اخیر نشان می دهد که دروغ پراکنی به اقدامی جهانی تبدیل شده و دولت‌های متعدد و عاملان ناشناخته بسیاری از روش‌های پیشرفته برای پنهان کردن هویت و مکان خود بهره می گیرند. طبق یافته‌های گزارش اخیر موسسه «اینترنت آکسفورد» در سال ۲۰۱۸ میلادی کمپین‌های فعال دروغ پراکنی سازمان یافته در رسانه‌های اجتماعی در بیش از ۴۸ کشور وجود دارد. این رقم در سال ۲۰۱۷ میلادی فقط ۲۸ کشور بود.

این روزنامه آمریکایی مدعی شد: این نخستین عملیات نفوذی ایران در رسانه‌های اجتماعی آمریکا است که شواهد آن یافت شده است. در این عملیات اهداف ضدسعودی و ضد اسرائیلی دنبال شده و از فلسطینیان و همچنین مسائل مورد قبول ایران نظیر قرارداد هسته ای حمایت شده است. افشای این عملیات خشم و ناامیدی برخی اعضای کنگره آمریکا را به دنبال داشته است که آنها همواره از دولت «دونالد ترامپ» و صنعت فناوری خواسته اند تا برای مقابله با دروغ پراکنی آنلاین روسیه و سایر کشورها اقدامات و گام‌های موثر و قاطعانه تری بردارند. قبل از افشای این عملیات، اعضای کمیسیون اطلاعات به کنگره اعلام کرده بودند که نه تنها روسیه بلکه کشورهایی نظیر ایران و کره شمالی نیز امنیت سایبری را به خطر می اندازند.

«مایکل ماس» معاون مرکز مجمع اطلاعات تهدید سایبری، در این زمینه گفته بود: روسیه، چین، ایران؛ کره شمالی در سال آینده بزرگترین تهدیدات سایبری را به آمریکا تحمیل خواهند کرد. وی خطاب به نمایندگان کنگره اظهار داشته «علی رغم خودداری اخیر ایران از انجام حملات سایبری علیه آمریکا و متحدان غربی آن، تهران حملات سایبری را به عنوان ابزاری چندمنظوره برای پاسخگویی به تحریکات و اقدامات خصمانه می‌داند.» زاکربرگ با اشاره به این که سال ۲۰۱۸ میلادی سالی است که در آن انتخابات مهمی برگزار می‌شود اطمینان داد که اقدامات لازم برای پیشگیری از تکرار حوادث مشابه انجام شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ