دبیرکل جمعیت هلال‌احمر: ۵۲۱ روستا در سیستان و بلوچستان آب شرب سالم ندارند
دبیرکل جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه بر اساس ارزیابی‌ها در ۵۲۱ روستای استان سیستان و بلوچستان آب شرب سالم وجود ندارد یا شبکه آبرسانی ندارند، کمک به مردم در بحران ها را ازجمله مواردی دانست که هلال احمر اجازه دخالت دارد.

مهندس محمود محمدی‌نسب در گفتگو با فارس افزود: بر این اساس تصمیم گرفتیم در زمینه مقابله با بحران خشکسالی که بخش زیادی از کشور را تحت شعاع قرار داده وارد عمل شویم و در این زمینه سیستان و بلوچستان، نخستین استانی بود که در ارزیابی‌ها در اولویت قرار گرفت.

وی به جدی و چشمگیر بودن شرایط این استان اشاره کرد و اظهار داشت: پیش ازاین ،بسیاری از روستاها‌ی استان‌ در حاشیه رودخانه بوده و اکنون درگیر خشکسالی هستند و به عبارتی خشکسالی مدل زندگی افراد منطقه را تغییر داده است و در ۵ ماه از سال که جزو ماه‌های گرم است، آب شرب به این مناطق نمی رسد یا به آب شرب سالم دسترسی ندارند.

محمدی نسب گفت: تانکرها را متناسب با سرانه مصرفی هر نفر نصب کردیم و مثلا یک روستای ۱۰۰ نفره را بین ۱۵ تا ۲۰ لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز در نظر گرفتیم و مخازن آب را توزیع کردیم و در حال نصب است؛ به علاوه با شبکه آب و فاضلاب روستایی هم توافقنامه‌ای داریم تا روند پر کردن مخازن را انجام دهند و بهداشت آب هم از سوی اداره بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان ارزیابی می‌شود.

وی افزود: تصمیم هلال‌احمر بر این بود تا طرح «نذر آب» را در قالب کمپین راه‌اندازی کند؛ چراکه این کار نیاز به کمک مردمی دارد؛ با این نگاه که هر یک نفر در یک شبانه‌روز به اندازه هزینه یک بطری آب می‌تواند به هموطن خود کمک کند و هلال‌احمر هم هزینه کمکی مردم را صرف نگهداشت و توسعه این شبکه آبرسانی خواهد کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ