محک
دیدار رؤسای جمهور آمریکا و کره‌شمالی!
ابوالقاسم قاسم زاده
یکباره در واشنگتن اعلام شد، «ترامپ» تا پایان ماه مه، (اردیبهشت ماه) آینده، با «اون» رئیس‌جمهوری کره‌شمالی ملاقات و گفتگوی دوجانبه خواهد داشت.
چانگ‌ای‌یون، مشاور امنیت ملی کره‌جنوبی که همراه رئیس‌جمهوری این کشور از کره‌شمالی دیدار کرد و در گفتگوی دو رئیس جمهوری کره هم حضور داشت، پیام دعوت رهبر کره‌شمالی را به واشنگتن برد و بعد از ملاقات با ترامپ در سخنانی در کاخ سفید اعلام کرد که ترامپ پذیرفته است با رهبر کره‌شمالی دیدار کند تا درباره خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره به گفتگو بپردازد.
رئیس‌جمهوری کره‌شمالی همچنین قبول کرده است تا زمان دیدار با ترامپ، آزمایش‌های موشکی در کشورش را متوقف کند. رئیس‌جمهوری آمریکا هم در توییتر خود با استقبال از دعوت و دیدار مستقیم با رهبر کره‌شمالی نوشت: «از این پیشرفت استقبال می‌کنم، اما تا حصول نتیجه، تحریم‌های کره‌شمالی برقرار خواهد بود.» ترامپ افزود: «کیم‌جونگ‌اون در گفتگو با نمایندگان کره‌جنوبی از خلع سلاح هسته‌ای صحبت کرده، نه فقط از تعلیق. همچنین در طول این مدت، کره‌شمالی آزمایش موشکی نخواهد داشت. پیشرفت زیادی صورت گرفته و تا زمان حصول توافق، تحریم‌ها سرجای خود باقی می‌مانند. اکنون در حال برنامه‌ریزی برای دیدارهستیم.»
هنوز معلوم نیست این ملاقات در کجا انجام خواهد گرفت و دستور جلسه گفتگوی دو رئیس جمهوری چیست، اما اکنون ‌حملات لفظی دو طرف فروکش کرده است. اگرچه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از جمله تحریم‌های تازه در سال ۲۰۱۷ که در واکنش به آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی بود، همچنان باقی خواهد ماند. قطعنامه تحریم، واردات نفت خام به وسیله کره‌شمالی را به شدت کاهش داده و درآمدهای این کشور از محل صادرات نیروی کار را هدف گرفته است.
بسیاری از تحلیلگران سیاسی این اقدام رئیس جمهوری کره‌شمالی را ناشی از تقاضای رهبران کره‌جنوبی و چین دانسته‌اند و آن را شوک خبری برای حل بحرانی که همه کشورها از آن به صورت خطر بین‌المللی یاد کردند، دانسته‌اند. اگر از ‌اکنون تا دو ماه دیگر رویداد غیرقابل پیش‌بینی اتفاق نیفتد، دیدار دو رئیس جمهوری آمریکا و کره‌شمالی نقطه عطف برای امنیت در شرق آسیا، به ویژه در دریای چین خواهد بود. اگرچه خبر بسیار فوری و غیرقابل پیش‌بینی بود و هنوز بسیاری در انتظار به سر می‌برند تا هفته‌های آینده اخبار جدیدی از چگونگی این ملاقات انتشار یابد.
از سوی دیگر، در حالی که ترامپ در داخل آمریکا با مشکلات متعدد مواجه است به این ترتیب که پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنان درجریان و خبرساز است. موضوع استعفای همکاران ترامپ در کاخ سفید، اعمال تعرفه‌های جدید در مبادلات تجاری با اروپا، چین، ژاپن و دیگر کشورها که کشورهای اروپایی از آن به اعلام جنگ تجاری ترامپ علیه اروپا یاد کرده‌اند، روابط سرد سیاسی ـ تجاری آمریکا با چین و روسیه، گشایش پرونده جدید از روابط غیراخلاقی ترامپ با زن بازیگر در فیلم‌های مستهجن و اختلاف با کنگره در موارد گوناگون، همگی جایگاه ترامپ در داخل آمریکا را چنان کرده است که او را بدترین رئیس جمهوری آمریکا در ۷۰ سال گذشته نامیده‌اند. در این شرایط خبر ملاقات و قبول پیشنهاد رئیس جمهوری کره شمالی برای ترامپ هدیه بزرگی محسوب می‌شود. ترامپ از این خبر بهره‌گیری سیاسی خواهد کرد و طراحی تهدید و شدت عمل در برابر کره شمالی را موفق معرفی می‌کند. دو پیش‌بینی را فعلاً می‌توان داشت:
۱ـ دیدار انجام پذیرد و دو طرف از این دیدار موفق بیرون آیند. ترامپ موفق شود کره شمالی را متقاعد کند دست از آزمایش‌های اتمی و موشکی بردارد و این پروژه را متوقف سازد. اون رئیس جمهوری کره شمالی، برداشتن تحریم‌ها علیه کشورش و بازگشایی مذاکره دو جانبه سران دو کره برای دستیابی به توافق همه‌جانبه و آغاز روابط عادی را به دست آورد، تا از یکطرف از فشار اقتصادی، مالی و فراهم آوردن احتیاج‌های زندگی در کره شمالی رهایی یابد و از سوی دیگر وارد سیاست باز با کره جنوبی و آمریکا از مسیر مذاکره شود.
۲ـ دیدار در همین فاصله دو ماه(تا پایان اردیبهشت ماه آینده) با مشکلات جدیدی مواجه شود و انجام نپذیرد یا خود دیدار جز تعارف‌های سیاسی، نتیجه‌ای قابل محاسبه اقتصادی یا سیاسی نداشته باشد. در این صورت بازگشت به گذشته و به قول معروف خانه اول، بعید نیست و اختلاف‌ها تشدید خواهد شد و در عمل ترامپ را با مشکلات جدیدی مواجه خواهد کرد.
آنچه که اکنون بعد از اعلام خبر دور از انتظار ملاقات رؤسای جمهوری آمریکا و کره شمالی منتشر شده، بار دیگر همه تحلیلگران سیاسی و رسانه‌های خبری را درباره بحران کره فعال کرده است. با اعلام خبر این نتیجه فوری به دست آمده است که فضای تشدید تقابل نظامی و تهدید دو طرف علیه یکدیگر به بسترسازی گفتگوی سیاسی از جایگاه رصد دقیق بحران و مشکلات پیش خواهد رفت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ