دکتر فاضل: مسئولان اشتیاقی به اجرای کتاب تعرفه‌گذاری ندارند
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، گفت: تعرفه های خدمات درمانی عالانه نیست و این موضوع می تواند مشکلاتی را در حوزه درمان ایجاد کند.

به گزارش مهر، ایرج فاضل، دیروز در حاشیه برگزاری چهاردهمین کنگره بین المللی جراحی‌های کم تهاجمی و درون بین ایران در بیمارستان سینا، افزود: سال گذشته دستمزدها ۱۸درصد اضافه شد اما تعرفه ها ۵درصد افزایش یافت.‌وی با طرح این پرسش که بیمارستان های خصوصی چطور با این هزینه ها باید اداره شوند، ادامه داد: بیمارستان های خصوصی در حال فرسوده شدن هستند، فقط اداره امورات روزانه آنها نیست بلکه برای ارائه خدمات بهتر باید تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته خریداری کنند.‌رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، اظهارداشت: بیمارستان های خصوصی علاوه بر تهیه تجهیزات پیشرفته، نیاز به تعمیر دستگاه ها هم دارند تا از کارافتادگی آن ها جلوگیری شود.

فاضل گفت: یکی از عوارض تعرفه های ناعادلانه، بروز پدیده زیرمیزی است که بین پزشکا‌ن و بیماران به وجود می آید. پیشنهاد شد تعرفه های خدمات درمانی در کشور نه با آمریکا بلکه با فقیر‌ترین کشورها مانند بنگلادش، عراق و سوریه مقایسه و معدل تعرفه آنها در ایران اجرا شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، افزود: اعضای شورای عالی بیمه که تعرفه ها را تعیین می‌کند، اغلب نمایندگان بیمه ها هستند و تعداد محدودی نماینده جامعه پزشکی حضور دارند، به همین خاطر تعرفه ها عادلانه تعیین نمی شود.

دکترفاضل در جمع خبرنگاران هم در خصوص آخرین پیگیری‌های سازمان نظام پزشکی درباره کتاب تعرفه‌های پزشکان توضیح داد: این کتاب به صورت کامل ترجمه شده است و تمام تلاش خود را برای یک تعرفه‌گذاری عادلانه به کار گرفته‌ایم.

وی افزود: این کتاب تنها کتاب مورد تائید جامعه پزشکی است و پس از اجرایی شدن ،پزشکان از این تعرفه‌ها استفاده می‌کنند. در کتاب قبلی در برخی از قسمت‌ها مشکلاتی وجود داشت و تعرفه‌های برخی رشته‌ها به صورت ناعادلانه‌ای بالا بود که ما تلاش کردیم عدالت تعرفه‌ای را اجرایی کنیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه حدود ۵ ماه از درخواست سازمان نظام پزشکی از وزارت بهداشت برای اجرایی شدن این کتاب می‌گذرد، گفت: متاسفانه تاکنون مسئولان وزارت بهداشت پاسخ شفافی در زمینه اجرای این کتاب را به ما نداده‌اند.

فاضل تصریح کرد: ما در زمینه اجرای این کتاب از شورای عالی بیمه و وزارت بهداشت پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم اما ظاهرا مسئولان اشتیاقی به اجرای آن ندارند.

وی در خصوص هزینه صرف شده برای ترجمه این کتاب گفت: مبلغ ۱۰۵ میلیون تومان برای ترجمه کتاب کالیفرنیا ثبت شده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی در پایان گفت: کتاب تعرفه‌گذاری تا مراحل قانونی خود را طی نکند قابل انتشار نبوده و لازم است این کتاب به تصویب شورای عالی بیمه، سازمان برنامه و بودجه و هیأت دولت برسد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ