ذوالفقاری: لغو روادید عراق در مراسم اربعین را پیگیری می‌کنیم
سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر اینکه در کشور و در ستاد اربعین همه به دنبال لغو روادید عراق هستیم، گفت:برخی از عراقی ها می گویند لغو روادید موجب افزایش ملیونی زائران می شود که ما زیر‌ساخت لازم را نداریم .

به گزارش ایسنا، ذوالفقاری در دومین همایش یاوران رسانه‌ای اربعین، با اشاره به عملکرد ستاد اربعین در مسیر برگزاری هر چه بهتر این مراسم افزود: در موضوع برگزاری اربعین از سال ۹۴ با روند رو به رشد رو به رو شدیم که از سال ۹۵ یافته ها را جمع آوری کردیم. سال ۹۶ هم شاهد سازماندهی بیشتری در این حوزه بودیم، ولی موضوع را ارزیابی کردیم و توانستیم۱۱۷ مورد اشکالات را بررسی کنیم،در چندین جلسه از اساتید واز کارشناسان استفاده کردیم، سه مدل جلسه در این باره داشتیم، جلسه راهبردی ،جلسه اجرایی ستاد اربعین و جلسه همایش بین المللی اربعین که این جلسه بین‌المللی تا پایان سال برگزار می شود.

ذوالفقاری تاکید کرد:یکی از مباحث مهم ایجاد سند بین دو کشور عراق و ایران بود، تفاهمنامه ای سال گذشته داشتیم که الزامات این سفر در این تفاهمنامه نوشته شد و توسط طرف های دو کشور ایران و عراق نهایی شد. یک تفاهمنامه ای هم بین وزارت ارتباطات ایران و عراق انجام شد. در حوزه زیر ساخت هم اشکالاتی رفع شده است که بخشی از ساخت جاده ایلام به مهران باقی مانده است، که انجام می‌شود. رئیس ستاد مرکزی اربعین تاکید کرد:ستاد اربعین برای کل کشور است،همه نقش دارند تا کاری برای زائران انجام دهند و هیچ سازمانی در اینجا منافعی ندارد، ما تلاش داریم تا هزینه‌ها را کاهش دهیم،درباره هزینه روادید هم بارها توضیح داده ایم که خواهان لغو روادید بوده ایم و هستیم و در تمامی دیدار ها با مسئولان عراقی این موضوع را مطرح کرده ایم،که حداقل برای زائران دو کشور لغو روادید داشته باشیم.

ذوالفقاری تاکید کرد: تا این لحظه عراق این موضوع را نپذیرفته است، ما هم نمی‌خواهیم هزینه را به سمت مسئولان عراق ببریم، دلایلی برای خودشان دارند ، مثلا می گویند اگر لغو روادید کنیم چند میلیون نفر به عراق بیایند؟ آیا زیر ساخت ما جواب می دهد؟ کرامت زائران زیر سوال نمی رود؟ هیچ کس تردید نداشته باشد در جمهوری اسلامی احدی نیست که طرفدار لغو روادید نباشد. امیدواریم در آینده مسئولان عراق به این نتیجه برسند.

وی گفت: اکنون ۲۰ دفتر صدور روادید فعال هستند و به صدور روادید می پردازند و اگر لغو روادید انجام شود، برای ما هم بهتر است و کار‌های اجرایی راحت تر می‌شود.عراقی‌ها روادید را بر اساس دلار با ما حساب می کنند.آن ها امسال ۱۰ دلار برای گردشگری اضافه کردند، اما برای مراسم اربعین ۹ دلار کاهش دادند.

ذوالفقاری افزود: برخی می گفتند روادید ۳۰ دلار بوده است، ما آمدیم قانون را نشان‌شان دادیم، ای کاش روزی در کشور یاد بگیریم در هر زمینه که می خواهیم با افکار عمومی صحبت کنیم مطمئن شویم آن حرف درست باشد،اگر چه حرف درست هم کم است . رئیس ستاد مرکزی اربعین تاکید کرد: همه وجود ستاد اربعین برای تسهیلات راحت و کاهش هزینه زائر است، ما پیگیری داشتیم و در چندین جلسه با بانک مرکزی توانستیم موضوع ارز و روادید را مورد پیگیری قرار دهیم و ارز ثانویه را انتخاب کنیم، اما فکر کردیم اگر در ارز ثانویه دچار نوسان شویم چه کنیم؟ توافق شد که این موضوع هزینه ای روادید در طلب های وزارت نیرو از عراق تهاتر شود. ذوالفقاری گفت: پارسال دو میلیون و ۳۰۰ هزار ویزا صادر شد که فقط یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بیمه شدند.ما امسال همه شرکت ها را به سیستم سامانه سما متصل کردیم تا کسی بدون بیمه به عراق نرود چرا که ۵۵ نفر از افرادی که در آن حادثه تروریستی عراق شهید شدند بدون بیمه بودند. کل هزینه بیمه خدمات درمانی و حوادث بر خلاف این گرانی نه فقط نسبت به سال گذشته کاهش داده شد بلکه خدمات را افزایش دادیم. حدود ۲۰ میلیارد هزینه بیمارستان‌های سرپایی است. ما ساماندهی کردیم که در هر وعده یک میلیون و ۵۰۰ هزار وعده غذایی داشته باشیم، ما باید انتظارات را بر‌اساس داشته‌ها در نظر بگیریم . وی تاکید کرد: همه دستگاه‌های اربعین هزینه کننده هستند نه اینکه درآمد داشته باشند. برخی دوستان مسائلی را اظهار می‌کردند که از آنها خواستم در جلسات ستاد اربعین حضور داشته باشند، گفتند وقت نداریم،ما گفتیم اگر می خواهید صحبت کنید سؤال کنید و مطلع شوید. رئیس ستاد مرکزی اربعین تاکید کرد:چندین اصل را برای سفر اربعین قرار دادیم. یکی ترویج فرهنگ اربعین است و نظم و امنیت، رعایت ارزش ها و سنت های عراق ،مردم محوری از جمله دیگر اصول هستند.

ذوالفقاری با اشاره به خط های خبری اربعین تاکید کرد:شاهد بودیم در کشور فضایی علیه زائران عراق ایجاد شد. برخی مسئولان هم در این باره صحبت کردند،این افراد اگر بدانند انتشار این مسائل چقدر خطرناک است‌، این مسائل را مطرح نمی‌کردند. همچنین شاهد حوادث بصره بودیم، برخی از روی دلسوزی کاری می‌کنند، اما توجه داشته باشند این کارها درجهت خواست ترامپ است، دشمن به دنبال ایجاد اختلاف میان ایرانی و عراقی، شیعه و شیعه و همچنین شیعه و سنی است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ