رتبه سوم ایران در جدول بازی‌های پاراآسیایی
 

کاروان پاراآسیایی کشورمان در چهارمین روز از سومین دوره بازی‌های پاراآسیایی جاکارتای اندونزی، کاری کرد کارستان و با جهشی سریع، خود را به رتبه سوم جدول رساند. رتبه‌ای که روز سوم در اختیار ازبکستان بود و رتبه چهارمی هم در دست ژاپنی‌ها.

با این حال، ملی‌پوشان کشورمان از ساعات اولیه چهارمین روز این رقابت‌ها به سرعت مدال‌آوری کردند و بر تعداد طلاهای خود افزودند تا در نیمه‌های روز با صعودی دوپله‌ای‌ ژاپن و ازبکستان را پشت سر بگذارند. در ساعات میانی روز چهارم جدولی تا حدی بهم ریخت تا جائیکه اندونزی خود را به رتبه چهارم رساند و ازبکستان و ژاپن در جایگاه پنجم قرار گرفتند اما هرچقدر که به انتهای روز نزدیک می‌شدیم رقابت نزدیک‌تر شد تا جایی‌که ازبکستان توانست اندونزی را پشت سر گذاشته، به رتبه چهارم برسد و اندونزی را به پله پنجم بفرستد‌ در حالی‌که ژاپن همچنان در رده ششم بود.

با این حال، این رقابت‌ نزدیک همچنان ادامه یافت چون کشورهای ازبکستان، اندونزی و ژاپن از نظر مدال طلا، خیلی نزدیک، یکدیگر را دنبال می‌کردند در حالی‌که کاروان کشورمان توانسته بود فاصله مدال طلا خود را بیشتر و بیشتر کند.

در چهارمین روز از این رقابت‌ها شاهین ایزدیار، شناگر بی‌بدیل کشورمان، دو مدال طلای دیگر هم صید کرد تا تعداد طلاهایش، به عدد پنج برسد.

علاوه بر کار بزرگ ایزدیار، مدال‌های طلا و نقره شطرنج هم بسیار تأثیرگذار و از جمله مواردی بود که در رسیدن کاروان ایران به رتبه سوم، کمک شایانی داشت. در این میان اما آنچه نمود فراوانی پیدا کرد، قدر شناسی ورزشکاران از مسئولین ورزش‌های جانبازان و معلولین و همچنین مربیانشان بود. مربیانی که بعضاً به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها، ورزشکاران و تیم‌ها را همراهی نکرده بودند اما اثر ماندگار آنان باعث افتخار آفرینی‌های پی‌درپی شده بود.

از قدرشناسی امید کریمی شطرنجباز ۱۷ ساله طلایی کشورمان از مسئولین ورزشی که به شطرنج اعتماد کرده بودند تا قدردانی شاهین ایزدیار ستاره بی‌چون و چرای شنای جاکارتا از مربیان و حتی روانشناس و نهایتاً تقدیر همه مدال‌آوران از زحمات کادر فنی، موردی بود که پس از هر مدال، تکرار می‌شد.

در هر حال تا اینجای کار که هنوز چند روز به پایان بازی‌های پاراآسیایی، مانده کاروان کشورمان توانست به قول مسئولین مبنی بر تلاش برای رسیدن به رتبه سوم جدول‌ عمل کند در حالی که حتی کره‌ای‌ها را هم در جایگاه دوم جدول تهدید می‌کند. حال باید منتظر ماند و دید، سایر رقیبان که ایران را تعقیب می‌کنند، در چند روز آینده می‌توانند تغییر در این جایگاه ایجاد کنند یا این‌که ایران به ثبات لازم برای حفظ این جایگاه خواهد رسید؟

امیری مرد طلایی پرتاب دیسک ‌

پرتابگران دیسک کشورمان مدال های طلا، نقره و برنز بازی های پاراآسیایی جاکارتا را بر گردن آویختند.در ادامه رقابت‌های دوومیدانی پاراآسیایی جاکارتا، نمایندگان کشورمان در ماده پرتاب دیسک مردان کلاس ادغامی F51ر۵۲ر۵۳به مصاف حریفانشان رفتند که امیری، عظیمی و مختاری موفق به کسب مدال های طلا، نقره و برنز شدند.

زندی در W1 ‌تیر و کمان به طلا رسید

محمدرضا زندی کماندار کشورمان در فینال رقابت های تیر و کمان W1با شکست نماینده چین به عنوان قهرمانی رسید.به گزارش خبرنگار اعزامی به بازی های پاراآسیایی جاکارتا؛ محمدرضا زندی در فینال رقابت های W1تیراندازی باکمان بازی های پاراآسیایی برابر لی جی از کشور چین قرار گرفت و با نتیجه ۱۳۰ بر ۱۲۷ به پیروزی رسید و عنوان قهرمانی را به دست آورد.

نوری اولین جودوکار طلایی ایران

جودوکار نابینای وزن منهای ۹۰ کیلو کشورمان با غلبه بر حریف ازبک خود به مدال طلای بازی های آسیایی رسید.به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به جاکارتا، وحید نوری که پیش از این بر حریفانی از امارات و ژاپن غلبه کرده بود و در نیمه نهایی با برتری برابر حریف مغول راهی فینال شد.او در فینال با نماینده عنوان دار ازبک روبرو شد و در نهایت توانست با امتیاز ایپون بر او غلبه کند.اهمیت مدال طلای نوری از آن جهت با اهمیت بود که ازبکستان در جدول رده بندی توزیع مدال ها رقیب ایران محسوب می شود.

دومین طلای جودو به نام موسی‌نژاد

جودو کار نابینای وزن منهای ۱۰۰ کیلوگرم ایران در دیدار نهایی بازیهای پاراآسیایی برابر حریف عنوان‌دار کره‌ای پیروز شد.به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به جاکارتا، احسان موسی نژاد که پیش از رسیدن به فینال حریفانی از مغولستان و ازبکستان را از پیش رو برداشته بود در فینال با نماینده کره که عنوان دار پارالمپیک ریو بود مسابقه داد. در این دیدار که به تایم طلایی کشیده شد تلاش موسی نژاد برای رسیدن به امتیاز و دفاع نماینده کره ای موجب شد تا داوران با سه اخطار کم کاری به قهرمان ریو ۲۰۱۶ موسی نژاد را برنده اعلام کنند.به این ترتیب دومین مدال طلای مسابقات جودو نابینایان و کم بینایان به موسی نژاد رسید.

ایزدیار برای پنجمین بار طلایی شد

پسر طلایی کاروان ایران در پنجمین مسابقه خود، پنجمین طلا را دشت کرد.شاهین ایزدیار بار دیگر برای کاروان ایران طلا گرفت. او این بار در ۵۰ متر کرال آزاد کلاس S10 با رقبایی از ازبکستان، هند و تایلند رقابت کرد که در نهایت توانست با ثبت بهترین رکورد ممکن، قهرمانی دوباره را از آن خود کند.در بخش اطلاعات شناگران در لیست اولیه بازی عنوان شده بود ایزدیار با رکورد ۲۵ ثانیه و ۳۲ صدم ثانیه بین ۶ ورزشکار دیگر نیز نفر اول است و او توانست بار دیگر از این موقعیت خود دفاع کرده و صاحب قهرمانی در این رشته و کلاس شد.شاهین در دو رشته دیگر طی امروز وفردا در رقابت های شنا، شانس کسب مدال طلا دارد و با توجه به توانایی ها و پتانسیلی که نشان داده، می توان این دو مدال را برایش از حالا کنار گذاشت.

طلا و برنز بهاروند و صفرزاده

پرتابگر وزنه کشورمان موفق به کسب مدال طلای رقابت‌های پرتاب وزنه مردان بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ شد.به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به جاکارتا، در ادامه رقابتهای دوومیدانی بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸، نماینده ایران در ماده پرتاب وزنه کلاس F36به مصاف حریفانش رفت که موفق به کسب مدال طلای مسابقات شد.عارف بهاروند‌ با ثبت حد نصاب ۱۲٫۵۷ ضمن کسب مدال طلا موفق به شکستن رکورد بازیها نیز شد.

هاجر صفرزاده نماینده کشورمان در ماده دوی ۱۰۰ متر بانوان کلاس T12به مصاف حریفانش رفت که موفق به کسب مدال برنز مسابقات شد.وی با ثبت حد نصاب ۱۳٫۶۸ موفق به کسب مدال برنز شد.

امینی به مدال طلای پرتاب نیزه بانوان رسید

در ادامه رقابتهای دوومیدانی بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۸، نمایندگان کشورمان در ماده پرتاب نیزه بانوان کلاس F57 به مصاف حریفانشان رفتند که امینی موفق به کسب مدال طلا شد.مهناز امینی با ثبت رکورد ۲۵ر۶۸ ضمن کسب مدال طلا موفق به شکستن رکورد آسیا و بازی ها نیز شد.نمایندگان ازبکستان با ۲۴ر۱۹ و ویتنام با ۲۳ر۰۶ نقره و برنز گرفتند.

طلای پرتاب دیسک به هاشمیه متقیان رسید

در ادامه رقابتهای دوومیدانی بازیهای پاراآسیایی جاکارتا، ۲ نماینده کشورمان در ماده پرتاب دیسک بانوان کلاس F56ر۵۷به مصاف حریفانشان رفتند که در نهایت مدال طلا به هاشمیه متقیان رسید.وی با ثبت حد نصاب ۲۱ر۱۷ ضمن شکستن رکورد آسیا و بازیهای پاراآسیایی، موفق به کسب مدال طلا شد. مدال های نقره و برنز به ورزشکاران اندونزی و چین رسید.

نعمتی در ریکرو نایب قهرمان شد

زهرا نعمتی در فینال رقابت های ریکرو تیر و کمان بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا برابر وون از کشور چین با نتیجه ۶ بر ۴ شکست خورد و عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد. زهرا نعمتی بانوی طلایی ایران قهرمانی پاراآسیایی و پارالمپیک را در کارنامه دارد و در بخش رقابت های میکس تیمی ریکرو امروزبه همراه غلامرضا رحیمی برای کسب مدال طلا رقابت خواهد کرد.

مدال نقره خیرالله‌زاده در جودو

جودوکار وزن +۱۰۰کیلوگرم کشورمان در دیدار نهایی برابر حریف ازبک شکست خورد و صاحب گردن آویز نقره شد.به گزارش خبرنگار ایسنا محمدرضا خیرالله زاده در فینال این وزن به دیدار قهرمان پارالمپیک از ازبکستان رفت اما علیرغم تلاش های فراوان نتیجه را واگذار کرد.در این دیدار مربیان خیرالله زاده مدعی بودند داور نسبت به حریف ازبک سخت‌گیری لازم را ندارد و به طور مداوم از کنار زمین اعتراض خود را اعلام می کردند.با نقره خیرالله زاده ایران توانست از هفت وزن جودو نابینایان ۶ مدال کسب کند.دو مدال طلا، یک نقره و سه برنز ره آورد این تیم در بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا است.

مرادی نایب قهرمان دسته ۸۰ کیلوگرم شد

ملی پوش پارا وزنه برداری کشورمان موفق به کسب مدال نقره مسابقات شد.نادر مرادی ملی پوش دسته ۸۰ کیلوگرم کشورمان به روی تخته رفت و با حریفان خود به رقابت پرداخت.این ملی پوش کشورمان در حرکت اول خود موفق به مهار وزنه ۲۰۶ کیلوگرم شد.مرادی در حرکت دوم خود با وجود اینکه وزنه ۲۱۷ کیلوگرمی را مهار کرده بود به دلیل خطا داوران این حرکت را قبول نکردند.مرادی نتوانست همزمان دست های خود را حرکت دهد و این حرکت از سوی داوران خطا اعلام شد.ملی پوش کشورمان در حرکت سوم خود از مهار وزنه ۲۲۵ کیلوگرم بازماند و با وزنه ای که در حرکت اول زده بود دوم شد و نقره گرفت.

نقره و برنزهای دوندگان ۴۰۰ متر

دوندگان کشورمان موفق به کسب ۳ مدال نقره و برنز در رقابت های دوی ۴۰۰ متر بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ شدند.در ادامه رقابتهای دوومیدانی بازیهای پاراآسیایی جاکارتا، نمایندگان کشورمان در ماده دوی ۴۰۰ متر به مصاف حریفانشان رفتند که موفق به کسب ۳ مدال نقره و برنز شدند.هاشم رستگاری در دوی ۴۰۰ متر کلاسT37 با ثبت حد نصاب ۵۳:۵۴ موفق به کسب مدال نقره شد. قاسمی در همین ماده با زمان ۵۶:۶۰ برنز گرفت.فرهاد کهریزی نیز در دوی ۴۰۰ متر کلاس T36با ثبت حد نصاب ۶۰:۳۹ موفق به کسب مدال برنز شد.

فرج زاده در پرتاب وزنه نقره ای شد

صالح فرج زاده نماینده ایران در پرتاب وزنه کلاس F34به مدال نقره بازیهاى آسیایى بسنده کرد.فینال رقابت‌هاى پرتاب وزنه مردان کلاس F34، در ورزشگاه جى بى کا برگزار شد و در پایان سیامک صالح فرج زاده با ثبت رکورد ١١ متر و ۴۴ سانتى متر به مدال نقره دست یافت.در این فینال که ٩ پرتابگر حضور داشتند، احمد هیندى از اردن با ثبت رکورد ١٢ متر و ٧ سانتى متر مدال طلا را از آن خود کرد. این نخستین مدال طلاى کاروان اردن در این مسابقات بود.مدال برنز پرتاب وزنه کلاس F34نیز به نماینده چین با پرتاب ١١ متر و ١٣ سانتى متر رسید.

کاکوش و برنز رقابت‌های W1تیر و کمان

مجید کاکوش ملی پوش تیراندازی باکمان کشورمان در رقابت های w1بازی های پاراآسیایی جاکارتا برابر نماینده کره جنوبی به برتری رسید و عنوان سوم را کسب کرد.به گزارش خبرنگار اعزامی به بازی های پاراآسیایی جاکارتا؛ مجید کاکوش کماندار کشورمان در مرحله رده بندی تیراندازی باکمان W1برابر کره جنوبی با نتیجه ۱۴۱ بر ۱۴۰ پیروز شد و عنوان سومی را به دست آورد.

بانوان والیبال نشسته ایران فینالیست شدند

تیم والیبال نشسته بانوان ایران با برتری ۳ بر صفر مقابل ژاپن راهی فینال بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا شد.تیم ملی والیبال نشسته بانوان ایران در مرحله نیمه نهایی والیبال نشسته بازی های پاراآسیایی به مصاف ژاپن رفت و توانست مقتدرانه بر حریف غلبه کند و راهی فینال شود.شاگردان فریبا سلیمانی در این دیدار ست اول را ۲۵ بر ۱۷ از حریف بردند؛ ست دوم هم با برتری ۲۵ بر ۱۴ ایران به پایان رسید. در ست سوم هم بانوان والیبال نشسته ایران قدرت خود را به حریف نشان دادند و با نتیجه ۲۵ بر ۱۰ به پیروزی رسیدند و در نهایت راهی فینال شدند.تیم والیبال نشسته بانوان ایران برای کسب مدال طلا در بازی فینال باید از سد چین بگذرد.

ایزدیار: تلاش می‌کنم‌ شناگر قزاقستانی را ببرم

مهم ترین چهره کاروان خودباوری و امید در رقابت‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، شاهین ایزدیار با ۵ مدال طلا است.‌ایزدیار در‌باره‌ مسابقه پنجم‌ به خبرنگار ایسنا گفت: مسابقه بسیار سختی بود. ۵۰ متر، کمتر از ۳۰ ثانیه طول می کشد و همه ورزشکاران حاضر درآن ممکن است بتوانند صاحب قهرمانی شوند که این موضوع، کار را برای صاحبان رکورد نیز سخت می کند.ایزدیار در مورد اینکه چرا نتوانست در این ماده، بار دیگر رکوردشکنی کند، افزود: متاسفانه موفق به این کار نشدم زیرا هنوز بیماری سرماخوردگی مرا آزار می‌دهد و قدرت و سرعتم را پایین آورده است اما با این حال، خدا را شکر می کنم که توانستم ۵ مدال طلا به دست بیاورم. این بهترین اتفاق ممکن بود که با وجود بیماری و رقبای سختی که داشتم، به این هدف رسیدم.شاهین در خصوص رقابت در روز پنجم مسابقات شنای پاراآسیایی در ماده ۴۰۰ متر آزاد، اضافه کرد: در این رقابت، بهترین رکورد ممکن متعلق به شناگر قزاقستانی است اما من تلاشم را می کنم که بتوانم او را شکست بدهم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ