ره آورد تحولات تازه در بازار سرمایه
تغییر جهت نقدینگی به سمت بازار سرمایه در کنار سایر عوامل متعدد از جمله ایجاد فضای اقتصادی و بازار جدید، مطمئن، شفاف و همچنین سیاست‌گذاری‌های که در حوزه ارزی بایستی انجام می‌شد منجر به آماده شدن رشد بازار سرمایه به شکل بالقوه شد. یک مقام مسئول با اشاره به افزایش بی‌سابقه شاخص بورس در روز های گذشته گفت: سهامداران عمده، مدیران سرمایه‌گذاری‌ها و هلدینگ‌ها باید در بازار این روزها، مسئولانه عمل کنند.

محمودرضا خواجه نصیری در گفتگو با مهر، با اشاره به تحقق پیش بینی‌هایی در مورد حرکت بورس، شروع حرکت رو به رشد، افزایش قیمت‌ها و معاملات در بازار سرمایه گفت: تغییر جهت نقدینگی به سمت بازار سرمایه در کنار سایر عوامل متعدد از جمله ایجاد فضای اقتصادی و بازار جدید، مطمئن، شفاف و همچنین سیاست‌گذاری‌های که در حوزه ارزی بایستی انجام می‌شد منجر به آماده شدن رشد بازار سرمایه به شکل بالقوه شد و به گونه‌ای شد که شاهد بهبود حاشیه سود شرکتها هستیم. وی افزود: نکته اساسی که دراین مقطع با ورود جریان نقدینگی و متناسب با افزایش تقاضای بازار باید مدنظر تعداد زیادی از مدیران شرکتهای سرمایه گذاری وهلدینگ وصاحبان سهام و همچنین بخش حقوقی بانک‌ها و صندوقها بازنشستگی قرار گیرد آن است که دیر یا زود با توجه به شرایط، سیاست و همچنین نقدینگی که لازم دارند وارد بازار شده و از فضای ایجاد شده در جریان بازار استفاده و نقدینگی تامین کنند. معاون سابق نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس با اشاره به انفعال و عدم تصمیم‌گیری فعالانه و جسورانه در نحوه بازار گردانی، فروش، خرید معاملات در طول سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: با توجه به روند کنونی بازار و حرکت‌های خوبی که درآن شروع شده، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، هلدینگ‌ها و صاحبان سهام حقوقی می‌توانند روندبازار را تحت تاثیر قرار داده و به صورت خیلی هوشمندانه و دقیق عمل کنند. به گفته وی، این افراد در عرضه سهام خود در بازار خرد و فروش سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری، هلدینگ به عنوان سهامداران خرد و عمده؛ در گام اول باید توجه داشته باشند که بازخورد درستی از وضع تقاضای بازار داشته و متناسب با آن عرضه کنند.

خواجه نصیری تصریح کرد:در گام دوم این افراد نباید گمان کنند که سقف قیمتی سهام در بازار؛ نقطه ای است که آنها عرضه خواهند کرد و باید توجه داشته باشند که تصمیم گیری در باره بازار گردانی عرضه و سهامداری عمده به صورتی باشد که فعالیت سهامداران عمده منجر به اثرگذاری

غیر عادی و روند منفی در بازار نشود. وی افزود: به این ترتیب که به گونه ای انجام شود که با دو مولفه قیمت و حجم قابل فروش دارایی‌ها بر اساس برنامه‌ریزی‌ها مورد اندازه‌گیری باشد.

خواجه نصیری به همه مدیران سرمایه‌گذاری، هلدینگ و صاحبان سهام که برنامه‌ای برای فروش سهام در بازار و به خصوص بازار مثبت دارند پیشنهاد کرد که با ایجاد کارگروه‌های تخصصی، ارزیابی تقاضای بازار و روش‌های فروش به صورت پله‌ای عرضه کنند؛ به گونه‌ای که به ذات تقاضای بازار ضربه نزده و به سخن دیگر قیمت عرضه به صورت میانگین عرضه در طول دوره باشد و همه در انتظار فروش در پیک قیمت نباشند .

به گفته وی، اعضای هیات مدیره و ارزیابان شرکت‌های سرمایه گذاری هلدینگ و سهامداران آن که مدیریت شرکت‌های فعال در حوزه سرمایه‌گذاری را ارزیابی می‌کنند، نباید همواره به دنبال آن باشند که اگر قیمت سهمی تا یک هدف حرکت کرد و به میانگین فروش مبتنی بر روند بازار توسط مدیریت شکل گرفت؛ حجم فروش و توانایی را درنظر بگیرند.

خواجه نصیری تصریح کرد: این افراد باید همواره خود را به عنوان بازار گردان غیررسمی که سهامدار عمده آن هستند، در نظر گرفته و مسئولیت خود درمورد بازار را مدنظر قرار دهند و ارزیابی خود برای نحوه مدیریت برای یک دوره مدیریت طولانی تلقی کرده و به هیچ وجه قیمت‌ها را مبنای این موضوع قرار ندهند. به اعتقاد وی، سهام سهامداران عمده نباید به شکل ماشه‌ای بر سر بازار باشد که بر سر آن چکانده و بازار را تحت تاثیر قرار داده و فضای مثبت آن را منفی کند. خواجه نصیری افزود: در این میان کانون نهادهای مالی و سرمایه‌گذاری که این روزها نقش پررنگ‌تری در هماهنگی نهادهای مالی و سرمایه گذاری دارند؛ می‌تواند در جهت حرفه‌ای‌تر کردن رفتار سهامداران حقوقی در بازار و ترویج رویه‌های تخصصی در مدیریت پرتفو و فعالیت مسئولانه در بازار توسط سهامداران عمده اقدام کند.

معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس با اشاره به اینکه روند عرضه باید مبتنی بر روشهای علمی و روز دنیا و همچنین مبتنی بر تئوری ها یی از جنس تحلیل بازار باشد خاطرنشان کرد: به طور کلی برای شرکتهای سهامی و هلدینگ دو نوع فعالیت وجود دارد که اولین آن تحلیل ،ارزیابی و خرید سهام خوب یا نگهداری و بررسی آن است و دوم هم برنامه ریزی از جنس عملیات و فعالیت بازار ،نحوه تقاضا و رفتار بازار باشد تا بتوانند موفق عمل کرده و درخرید و فروش خود از لحاظ حجم ،قیمت و شرایط حالتی بهینه به دست آورند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ