روابط تهران – دمشق از سیاسی تا اقتصادی
 

نخست‌وزیر سوریه از مشارکت ایران و روسیه در بازسازی خرابی‌های به‌جامانده از جنگ ویرانگر چندین‌ساله علیه این کشور خبر داد و گفت: اولویت در بازسازی سوریه همان کشورهایی هستند که از ملت سوریه حمایت و در پیروزی بر تروریسم کمک کردند.به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، “عماد خمیس″ نخست وزیر سوریه در برنامه «لقاء خاص» شبکه العالم به تشریح آخرین دستاوردهای ارتش سوریه در میدان نبرد و آینده این کشور و روند بازسازی سوریه پس از جنگ پرداخته است که مشروح آن در زیر می‌آید.

- بازتاب پیروزی‌ها و دستاوردهای بزرگ ارتش سوریه در داخل و خارج این کشور تا چه‌حدی بوده است؟

* سوریه از همان نخستین روزهای حمله‌ای که برای تخریب و نابودی این کشور تدارک دیده شده بود، به خود اطمینان داشت و این اطمینان برآمده از عزم ملتی است که تصمیم خود را برای حمایت از ارتش و فرماندهان خود برای دفاع از کشور جزم کرده بود.در پرتو همین اطمینان بود که برنامه‌ها و خطوط کلی در تمام عرصه‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی و زمینه‌های دیگر برای دفاع از سوریه و ایستادگی در برابر تجاوز ترسیم شدند و در نهایت پس از ۸ سال مبارزه و دفاع چنین پیروزی بزرگی به دست آمد و این پیروزی حاصل فداکاری ملت سوریه و خون شهدایی است که در راه دفاع از این کشور فدا شدند .این بخشی از بازتاب‌های داخلی این پیروزی بود و اما در سطوح بین المللی بازتاب جنگ سوریه ارتباط پیدا می‌کند با تمام کشورهایی که به‌نوعی با مسئله سوریه درگیر شده بودند اعم از کشورهای همپیمان یا کشورهایی که رودرروی سوریه ایستاده و حمله به این کشور را تدارک دیده بودند که سعی داشتند با تخریب و ویرانی سوریه کل منطقه را به‌آشوب بکشانند.اما این پیروزی روی دیگری هم دارد و آن تغییراتی است که در نحوه تعامل کشورهای دیگر با منطقه به‌خصوص سوریه پدید آمد؛ کشورهای دوست و همپیمان، نقشی کاملاً متفاوت با قبل از پیروزی پیدا کردند. ما این حقیقت را از لابه‌لای تعامل و نحوه رفتار قلدرانِ و افراطگرایانه برخی دشمنان سوریه دریافتیم. این موضوع نکته مهمی بود که باعث شد سوریه بیش از هر چیز برای اداره این جنگ به ارتش خود تکیه کند.

در سطوح بین‌الملل تغییر و تحولاتی در نحوه برخورد با مسائل منطقه‌ای به‌ویژه سوریه پیش آمده است؛ در سطوح داخلی شهروندان سوری تکیه‌گاه و نقطه اتکای اصلی ما در مقابله با این حمله بودند، شهروندان پس از جنگ، انسان‌های دیگری شدند و این یکی از نتایج این جنگ بود.همه می‌دانند که این جنگ از نقشه شبکه‌ای عنکبوتی برای تخریب سوریه پیروی می‌کرد. هیچ کس نمی‌تواند انکار کند که هدف اصلی این جنگ تخریب تمام مؤلفه‌ها و ساختارهای حکومتی سوریه بود. تردیدی نیست که این جنگ تأثیرات اجتماعی و اقتصادی زیادی بر شهروندان سوری داشته است اما در نهایت باعث شد که شهروندان دیدگاهی برای بازسازی کشور خود با کیفیتی متفاوت در آینده کسب کنند.آنچه امروز میان توده مردم و مقامات حکومتی است همه و همه حاصل این پیروزی بزرگ است. امروز شاهد حرکت و تکاپوی مردمی برای بازسازی کشور بر اساس دیدگاهی جدید با استحکام هرچه بیشتر هستیم کما اینکه ملت و ارتش سوریه پیروز شدند و این می‌تواند دیدگاهشان باشد و مهمترین بازتاب و نتیجه اصلی جنگ این است که ملت سوریه عزم خود را برای دفاع از کشورش جزم کرده و به دیدگاهی عالی برای بازسازی کشور خود دست یافته است.در زمینه تأثیر و تبعات خارجی همه می‌دانند که تغییراتی در تعامل (کشورهای دیگر با سوریه) پدید آمده است و در زمینه داخلی نیز ارتش سوریه امنیتی را ایجاد کرد که می‌تواند پایه اصلی توسعه فراگیر کشور باشد.

- وقتی از دستاوردها سخن می‌گویم؛ طرح دولت در آینده برای بازسازی ویرانه‌های جنگ چیست؟

*بعد از گذشت هشت سال از جنگ؛ دولتی که توانست اقتصاد خود را به‌طور ویژه و بسیار خوب مدیریت کند و اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود قرار دهد؛ باید برنامه و چشم‌اندازی برای بازسازی ساختار کشور و بازسازی کامل آن داشته باشد، امروز بازسازی امری فراگیر است و فقط در بُعد اقتصادی نخواهد بود.ما در طول هفت سال گذشته با کار و تلاش روزانه و پیگیری دولتی توانستیم با چالش‌های تحمیلی ناشی از جنگ مقابله کنیم و دشواری‌ها را در دوره جنگ پشت سر بگذاریم و همزمان راهبردهایی را تدوین کردیم.ما طرح‌های زیادی در سطح برنامه‌ریزی و اجرایی برای آینده به‌منظور بازسازی داریم. پرونده‌های زیاد و مهمی هستند که مهمترین پرونده از نظر ما و آینده سوریه، پرونده خانواده‌های شهدا است که دولت سوریه در سایه دستور بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه توجه و اهتمام زیادی به آن می‌ورزند چرا که ایشان دستور داده‌اند که دولت همواره به این خانواده‌ها اهتمام و توجه کند، ما نگاه ویژه در قبال جان‌فشانی‌های شهدا برای حفظ سوریه داریم.

ما همچنین طرح‌هایی در محور توسعه انسانی داریم. کودکان در دوران جنگ و اثرات ویرانگر آن زندگی کردند زیرا متأسفانه آنها (دشمنان) خواستار فرهنگ تخریب، خون و کشتار بودند، از این رو، ما طرحی برای بازپروری کودکان سوری و افرادی داریم که از جنبه‌های مختلف از جنگ لطمه دیدند. ما گام‌های زیادی در این راستا داریم. ما طرحی داریم که نهادهای دولت به‌طور کامل در آن مسیر گام برمی‌دارند. اما درخصوص وضعیت اقتصادی، شهروندان می‌بینند که جنگ اقتصادی بعد از پیروزی‌ای که به‌دست آمده؛ آغاز شده است. ما پرونده‌های سریعی را برای ازسرگیری کامل طرح تولید در دستور کار قرار دادیم؛ طرح توسعه با همه ابعاد اقتصاد، از ساختار اقتصادی کشاورزی و صنعت و تجارت گرفته تا سیاست مالی. یک سری اقدامات مرحله‌ای برای برون‌رفت از عمق بحران تحمیلی ناشی از جنگ اجرا شد. اما بعد از جنگ، ما طرح‌های زیادی داریم؛ ما برای بازسازی از بیش از یک سال پیش دو طرح اساسی را ــ شامل طرح برنامه‌ریزی و طرح اجرایی ــ تهیه کردیم.طرح اجرایی شامل اصلاح اداری بود و ما به عنوان دولت به طور مستقیم آن را – در سایه اهتمام و توجه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای بازسازی کامل بنیان نهادهای اداری چه از نظر کادری یا ساختاری- شروع کردیم، این برنامه چند سال ادامه خواهد یافت.

- جناب رئیس جمهور درباره طرح‌های تدوین شده از یکسال پیش سخن گفتند؛ آیا این بدان معنا است که دولت همزمان با دستاوردهای میدانی و طرح‌ها و تکامل نظامی کنونی، طرح‌هایی نیز برای تکامل اقتصاد معیشتی تدوین می کند؟

* ما طرح‌های مرحله ای درخصوص اقتصاد کشاورزی، صنعت و تجارت را آغاز کرده ایم. ما اصلاحات زیادی در پرونده‌های مربوط به بخش انرژی و تامین نیازهای ضروری برای تولید به منظر برون رفت از عمق بحران داشته ایم. به طور مرحله ای، فعالیت دوباره شمار زیادی از تأسیسات آغاز شده است.برای مرحله آینده، ما طرح بازسازی فراگیری را آغاز کرده ایم. این طرح برای بازپروری افراد و توجه و اهتمام به کودکان سوری است که از جنگ و حوادث روزانه ۸ ساله آن تاثیر پذیرفته اند و می روند که تقریبا نسل کاملی (در طول هشت سال جنگ) را تشکیل دهند. این طرح همچنین برای بازپروری افرادی است که از جنبه‌های فرهنگی از فاکتورهای بحران تاثیر گرفته اند. ما در اینجا در تلاش برای تحقق بخشیدن به دیدگاه جناب رئیس جمهوری هستیم که صدای موسیقی ما – به حقیقت – بر صدای گلوله‌های آنها غلبه خواهد کرد. این امر نیاز به کار زیادی دارد و آن را آغاز کرده ایم. از سوی دیگر، پرونده اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار بوده است و ما یک سری ارکان همراه با طرح اصلاح اداری داریم که جناب رئیس جمهور برای بازسازی نهادها از نظر اداری و کادری در دستور کار قرار داده اند .ما یک ساختار برنامه ریزی برای پروژه سوریه بعد از جنگ داشته ایم و روی آن به طور گسترده تمرکز کرده ایم و یک سری محورها را درنظر گرفته ایم. این محورها در خصوص تقویت سلامت نهادها، ساختار زیربنایی، رشد و آبادانی، ابعاد انسانی و اجتماعی، توسعه انسانی و اجتماعی و گفت وگوی ملی است. از دل این پنج محور، ۱۲ کارگروه بیرون آمده است که در راستای طرح برنامه ریزی ما، در همه نهادهای کشور برای آینده سوریه کار کرده اند. واقعیت موجود را در نظر گرفته ایم و براساس آن، برنامه‌ها و طرح‌هایی را تدوین خواهد شد.ما تقریبا از یک سال و دوماه پیش درباره این موضوع کار می‌کنیم همچنین ما طرح‌های زیادی داریم که کمک خواهد کرد این پروژه برنامه‌ریزی شده برآیند کاملی داشته باشد. ۳۰ طرح برای “سوریه آینده” وجود خواهد داشت.

ما امروز مصمم هستیم که همه گام‌ها در زمینه برنامه ریزی همه جنبه‌ها را در بر بگیرد. اما مهمترین چیز در جنبه اقتصادی است که در زمینه آن کار کرده و توانستیم که متغیرهای دشواری را در دوره گذشته پشت سر بگذاریم تا چشم اندازی برای آینده را تدوین کنیم. ما امروز یک چشم انداز توسعه‌ای برای یک طرح تمدنی بزرگ داریم. یک طرح سرمایه گذاری. ما از یکسال پیش در زمینه قانون سرمایه گذاری کار می کنیم که نکات پایانی آن باقی مانده است. این طرحی مدرن برای سرمایه‌گذاری در سوریه خواهد بود که باعث خواهد شد تا شرکت‌های خارجی و داخلی در سوریه سرمایه‌گذاری کنند. ما طرح بزرگتر و مهمتری داریم که در چند روز آینده کار آن را به پایان خواهیم برد. همه به بانک‌ها متکی هستند و ما چشم‌اندازی توسعه‌ای برای بانک‌ها داریم؛ بویژه که با محاصره‌ای اقتصادی روبرو هستیم. ما گام‌های ویژه و متمایزی برای سرمایه‌گذاری در بازسازی داریم. یک سری سرفصل در چند روز آینده درخصوص طرح سیستم بانکی ارایه خواهد شد.

- درخصوص بازسازی، آیا همپیمانان در آن نقش آفرینی خواهند کرد یا برخی شرکت‌های خارجی در مشارکت در آن نقش خواهند داشت و آیا شما تمایل خواهید داشت که کشورهایی که در ریختن خون سوری‌ها شرکت داشتند، نقشی در بازسازی داشته باشند یا این امر قطعی است و آنها حضوری نخواهند داشت؟

* سوریه که توانست همپیمانی از کشورهای دوست قدرتمند تشکیل دهد و محور مقاومت در برابر تروریسم بود؛ به طور قطع می تواند که روابطی ویژه و متمایز برقرار کند و شرکت‌هایی را که بازسازی سوریه را انجام خواهند داد، برگزیند.

همانطور که بشار اسد رئیس جمهور سوریه تاکید کردند؛ شرکت‌های کشورهایی که در ریختن خون سوری‌ها شرکت داشتند و علیه سوریه توطئه کردند؛ نقشی نخواهند داشت. امروز ما روابطی ویژه را با کشورهای دوست ترتیب داده ایم. کسی که می تواند روابطی ویژه در زمینه ائتلاف و مقابله با تروریسم ترتیب دهد؛ به طور قطع می تواند روابطی اقتصادی نیز ترتیب دهد. ما این کار را با روسیه و ایران آغاز کرده ایم. گام‌های زیادی با روسیه بوده است. همکاری اقتصادی بزرگی (با روسیه) و همچنین کشور دوست ایران بوده است. چند هفته پیش بود که یک هیئت سوری به تهران سفر کرد و پی نویس توافقنامه‌های آینده برای بازسازی تدوین شد. همگان اتفاق نظر دارند که اولویت در بازسازی سوریه همان کشورهایی هستند که از ملت سوریه حمایت و در پیروزی بر تروریسم کمک کردند.

- برخی می گویند که سطح روابط بین ایران و سوریه در سطوح نظامی و سیاسی بسیار بالا است اما تاکنون از جنبه اقتصادی به این سطح نرسیده است. آیا طرح جدید یا روش معینی وجود دارد که سطح همکاری اقتصادی بین سوریه و ایران به سطح کنونی سیاسی و نظامی برسد؟

* از سالها پیش، همگان می دانند که پرونده اقتصادی در زمینه همکاری ایران به سطح سیاسی و راهبردی نرسیده است. در سفرهای مکرر و همچنین در دوره دولت‌های سابق، همواره تلاش و بر این نکته تاکید کرده ایم که سطح همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران باید به سطح روابط سیاسی برسد. در واقع، نگاه و چشم اندازی بین مسئولان ارشد دو کشور و عزم و اراده برای همکاری اقتصادی وجود دارد اما گاهی شاید با مشکلاتی در سطح پایین برخورد می‌کند. ما در این زمینه کار کرده‌ایم، در دیدارهای اخیر با هیئت ایرانی که به سوریه سفر کرد و همچنین دیدارهای هیئت سوری که اخیرا به ایران سفر کرد، این مسائل بر طرف شد. ما امروز با چشم اندازی برای آینده به منظور همکاری طولانی مدت در زمینه‌های متعدد اقتصادی قرار داریم.

- در زمینه همکاری و توسعه بخش نفتی، آیا قراردادهایی با طرف روس امضا شده است؟ آیا این امر نقش برجسته ای را در دوره آینده ایفا خواهد کرد زیرا می دانیم که موضوع نفت در حد خود از پرونده‌های مهم است که می تواند اموال و نقدینگی زیادی برای سوریه به همراه بیاورد.

* در کنار سایر بخش‌ها نظیر صنعت و گردشگری؛ بخش اعظم اقتصاد سوریه مبتنی بر نفت است و به طور قطع، بازگرداندن بخش نفت سوریه به وضعیتی که قبلا بود؛ از اولویت‌های کاری ما به شمار می رود. هرگونه توافقنامه ای در این زمینه با هر یک از کشورها مبتنی بر اصل احترام دوجانبه به حاکمیت کشور سوریه است؛ همکاری براساس منافع دوجانبه بین دو کشور.درخصوص همکاری در زمینه نفتی با ایران؛ گام‌ها برداشته شده و توافقنامه ای امضا شده است و همچنین همکاری با دوستان روس در زمینه بازسازی ساختار زیربنانی ویران شده از سوی تروریسم صورت گرفته است. سوریه ۳۸۰ هزار بشکه در روز استخراج می کرد که تروریسم آن را به زیر ۵ هزار بشکه در روز رساند.به طور قطع، بازگرداندن آن به وضعیت گذشته تلاش زیادی می خواهد. ما طرح‌های لازم برای سالهای آینده را به منظور بازگشت صنعت نفت به وضعیت خود تدوین کرده ایم. این امر نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی دارد و اولین همکاری با کشورهای دوست خواهد بود.

ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ