روند حرکتی بازار سرمایه صعودی است
مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین، روند حرکتی بازار سرمایه را برای ماه های آتی، صعودی پیش بینی کرد و گفت: بازار سرمایه هنوز در ابتدای رشد خود قرار دارد و ارزش این بازار با وجود ورود تعداد زیادی از شرکت ها در کف ۱۰ ساله خود است.

علیرضا تاج بر به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: طی چند ماه اخیر، متعاقب افزایش ارزش دلار و سایر مواد اساسی شاهد رشد در شاخص کل بودیم که البته به دلیل دو رویداد در هفته گذشته و هفته قبل از چند روزی است که بازار وارد روند نزولی شده است.

کارشناس بازار سرمایه در تحلیل این تغییر افزود: آزادسازی نرخ خوراک پتروشیمی ها و همچنین موضوع کاهش نرخ دلار مواردی است که طی این مدت بر روند صعودی بازار سرمایه تاثیر گذار بوده است.وی در ادامه افزود: روند صعودی بازارسرمایه در مقایسه با بازارهایی مانند ارز و طلا، هنوز جای صعود دارد، برای مثال نرخ ارز نوسانی ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده است، در حالی که بورس اوراق بهادار از ابتدای سال تا پیش از روند نزولی شاخص ۱۰۰ درصد بازدهی را نصیب سرمایه گذاران خود کرد.

تاج بر با بیان اینکه تاثیر افزایش نرخ دلار همواره با تاخیر به بازار سرمایه می رسد، اظهار داشت: در این مدت هم شاهد این اثرپذیری بودیم.

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین، با اشاره به موضوع نرخ خوراک پتروشیمی ها گفت: در هیچ کدام از تحلیل هایی که در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی صورت گرفت، قیمت بلندمدت ۴۲۰۰ درنظر گرفته نشده است. همچنین نرخ فروش برای بلندمدت هم ۱۴۰۰۰ تومان محاسبه نشده بود.تاج بر ادامه داد: عموما نرخ خرید دلار ۸۰۰۰ تومان و نرخ فروش را روی ۱۰۰۰۰ تومان درنظر گرفته و به سودهای خوبی هم می رسیدند بنابراین می توان گفت که رویداد فعلی، پیش از این توسط تحلیلگران بازار پیش بینی شده بود و هیچ کس تا این حد خوش بین نبوده که با نرخ ۴ هزار تومان مواد اولیه را تامین کند و با نرخ بالای ۱۰ هزار تومان محصول خود را بفروشد.

وی اظهار داشت: بسیاری از کارشناسان در تحلیل سناریوهای بازار، ماکزیمم قیمت دلار را برای فروش ۱۰ هزار تومان و برخی آن را ۸ هزار تومان گرفته اند؛ با وجود این محاسبات، باز هم نسبت PرEبازار توجیه ورود را داشته و خواهد داشت.این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه تحلیل ها در بازار بسیار محافظه کارانه بود، بیان کرد: نرخ تسعیر دلار از ۱۸هزار تومان به نزدیک ۱۴ هزار تومان رسیده است؛ اما حتی این رقم هم در هیچ تحلیلی دیده نشده است بنابراین نوسانات اخیر دلار، تاثیری بر بازار سرمایه، تحلیل ها و توقف روند صعودی، نداشته و برای ماه های آتی هم روند صعودی بازار را پیش بینی می کنیم.تاج بر در ادامه با اشاره به برخی اشکالات در بازار سرمایه اضافه کرد: متاسفانه بازار ما در استفاده از تحلیل به خوبی عمل نمی کند.مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین توضیح داد: طی چند روز گذشته هم، برخی اخبار بر روند سهام شرکت های پتروشیمی اثرگذار بود، اما سهام تمامی شرکت ها دنباله رو پتروشیمی ها بودند این امر، نشان از ضعف استفاده سرمایه گذاران از تحلیل دارد که علت آن را باید در نحوه ورود سرمایه گذاران در بازار جستجو کرد.

تاج بر گفت: ورود سرمایه گذاران تازه وارد به بازار سرمایه و افزایش کدهای معلاملاتی، اتفاق خوش یمنی است، اما باید مجاری صحیح ورود به بازار برای تازه واردان تعریف شود.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نسبت ارزش بازار سرمایه به GDP معادل ۷ر۲۳ درصد و بسیار پائین است، خاطرنشان کرد: بنابراین اگر تمام عوامل را در کنار هم بگذاریم و بازارهای موازی را (که در آن حباب و دلالی وجود دارد) نگاه کنیم گزینه ای بهتر از بازار سرمایه برای نقدینگی های سرگردان وجود ندارد. وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه فرهنگ سرمایه گذاری در بازار سرمایه افزایش یابد، گفت: زمان فعلی بهترین زمان برای اصلاح ساز و کارهای بازار سرمایه است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ