رویارویی با فیلیپین،‌ بهترین فرصت برای صعود به جام جهانی بسکتبال
 

تیم ملی بسکتبال کشورمان اگر قصد دارد که در پایان پنجره‌‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ چین و بدون فکر کردن به بهترین تیم چهارم دوگروه شدن، به جام جهانی راه یابد، بدون‌شک بهترین فرصت را، امروز پیش‌روی خود دارد. ملی‌پوشان کشورمان پس از شکست قابل‌ پیش‌بینی مقابل استرالیا در ملبورن در اولین دیدار از پنجره پنجم انتخابی جام جهانی، امروز فیلیپین را پیش‌رو دارند. تیمی که شرایط خوبی ندارد و طی بازی‌های ‌تدارکاتی و رسمی اخیر، بسیار متزلزل ظاهر شده و حتی به یکی از ضعیف‌ترین تیمهای گروه نیز، باخته است.

در روزی که ایران به استرالیا باخت علی‌رغم اینکه همه انتظار داشتند فیلیپین، قزاقستان، تیم یکی به آخر جدول گروه را به‌راحتی از پیش‌رو بردارد، مقابل این تیم شکست خورد تا روند ناکامی‌های این تیم در ادامه شکست‌هایش در بازی‌های تدارکاتی مقابل تیمهای نه چندان مطرح در آسیا مثل لبنان و اردن ادامه یابد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که فیلیپینی‌ها در پنجره پنجم انتخابی جام جهانی، بازیکنان شاخص محروم خود را نیز در اختیار دارند اما نتوانسته‌اند به نتایجی که از بسکتبال این کشور، انتظار می‌رفت، دست یابند. شرایط‌ فعلی حاکم بر تیم فیلیپین به گونه‌ای است که می‌توان انتظار داشت تیم ایران با همین ترکیب متحول شده و در غیاب تعیین‌کننده‌ترین ستاره‌هایش مثل حدادی، کاظمی، مشایخی و نیکخواه بهرامی، بتواند از پس فیلیپین متزلزل و پراسترس با کارنامه‌ای ناموفق طی بازی‌های اخیر، برآید. اصولاً اگرچه فیلیپین از تیمهای مطرح آسیا به حساب می‌آید اما شکی نیست که حتی با تمام ستاره‌هایش، از قدرت‌های بلامنازع آسیا و اقیانوسیه به حساب نمی‌آید و اصلاً نباید آن را با تیمهایی چون استرالیا، چین و نیوزیلند، مقایسه کرد. فیلیپین در بهترین شرایط تیمی همتراز کره جنوبی و ژاپن به حساب می‌آید در حالی که‌ نتایج اخیر این تیم اثبات می‌کند فیلیپین امروز در بهترین شرایطش هم نیست. بنابراین برای گذر از این تیم، همین تیم متحول شده ‌فعلی ایران هم، کافی است.

بزرگترین نقطه ضعف فیلیپینی‌ها که تیم ملی کشورمان به‌خوبی می‌تواند از آن استفاده کند، ضعف و عدم انسجام دفاعی است. ضعفی که به‌صورت ساختاری در تمامی تیمهای ملی رده‌های مختلف سنی فیلیپین مشهود است چون فیلیپینی‌ها، بیش از هر موردی به گل زدن و حملات و برنامه‌های هجومی، متکی هستند و بیشترین انرژی خود را صرف این ماجرا می‌کنند. فیلیپین که بسکتبالش را از آمریکا گرفته، همیشه سعی می‌کند بسکتبالی زیبا و جذاب را به نمایش بگذارد و قاعدتاً بسکتبال جذاب و زیبا هم در چارچوب برنامه‌های هجومی و حمله‌ای منجر به گل زدن، رقم می‌خورد مثل همان بسکتبال «N.B.A» که صحنه‌های زیبای گل‌زنی، برای مخاطبان جذاب است و همین ماجرا نتایج بیشتر دیدارهای «N.B.A» را به بالای ۱۲۰ و حتی ۱۳۰ امتیاز می‌رساند. اصولاً غلط نیست اگر گفته شود فلسفه بسکتبال فیلیپین در بازی هجومی و گل‌زدن خلاصه می‌شود و دفاع، اولویت کاری فیلیپینی‌ها نیست. در مقابل چند سالی است که پس از آمدن مربیان اروپایی به بسکتبال ایران، دفاع اولویت اول کاری ملی‌پوشان کشورمان در تمامی رده‌های سنی شده است و همین شاخصه باعث شده تا تیمهای ملی ایران، عموماً‌ در جمع بهترین تیمهای دفاع‌کننده آسیا قرار بگیرند. دفاعی که اما طبیعی بود به نسبت قابلیت‌های بالای استرالیایی‌ها و اختلاف سطح بسکتبال آنان با بسکتبال ایران، موفق نباشد اما قطعاً مقابل آسیایی‌ها و بخصوص فیلیپینی‌ که حال و روز خوشی ندارد می‌تواند به بهترین نحو اجرا شود بخصوص با تیم فعلی، چون پایة دفاع بر دوندگی‌های سریع و پی درپی متکی است و بازیکنان جوان‌تر در تیم ملی کشورمان، این شاخصه را به بهترین نحو ممکن می‌توانند، اجرا کنند و از آنجا که دفاع فیلیپین، دفاع استرالیای قدرتمند نیست، همان ملی‌پوشانی که مقابل استرالیا، امتیازات قابل توجهی کسب نکردند این قابلیت را دارند که مقابل فیلیپین به امتیاز برسند.

تیم امروز فیلیپین، یکی از آسیب‌پذیرترین تیمهای سالهای اخیر این کشور است و تحت فشاربودن به‌دلیل نتایج ضعیف اخیر، این آسیب‌پذیری را بیشتر هم می‌کند تا کادر فنی تیم ملی کشورمان بتوانند از این فرصت‌ بهترین بهره را ببرند.

تحت فشاربودن فیلیپین را،‌اظهارنظر سرمربی این تیم «نیک‌گیاو» بیش از هر مورد دیگری نشان می‌دهد آنجا که به نتایج ضعیف و دور از انتظار اخیر تیمش اشاره کرده و مسئولیت آن را می‌پذیرد و تأکید می‌کند برای پیروزی مقابل تیم ملی بسکتبال ایران، از شانس بالایی برخوردار است البته چون چاره‌ای غیر از آن ندارد. شکست غیرمنتظره فیلیپین مقابل قزاقستان قبل از آنکه برای خودش ضرر بزرگی باشد، بدون‌شک به نفع تیم ملی بسکتبال ایران بود که خود را آماده می‌کرد حتی به بهترین تیم چهارم شدن دو گروه، برای صعود نیز فکر کند اما چون امروز فیلیپین در این شرایط قرار گرفته است ملی‌پوشان ایران‌ با دور شدن از استرسها و فشارهایی که تحمل می‌کردند‌ با روحیه‌ای مضاعف به مصاف فیلیپین متزلزل می‌روند. به‌عبارت دیگر شکست فیلیپین مقابل قزاقستان، نقطه قوتی شد برای تیم ملی ایران تا فشارهای گذشته را فراموش کند و با امیدواری‌های بیشتری به مصاف این تیم برود.

درهرحال، شرایط به گونه‌ای رقم خورده است که بهترین فرصت برای صعود ایران به جام جهانی، همین بازی مقابل فیلیپین است چون اگرچه هنوز یک پنجره به اتمام رقابت‌های انتخابی باقیمانده اما در پنجره ششم، ایران یک بازی دوم اسفندماه مقابل ژاپن برگزار خواهد کرد و یک بازی هم ششم اسفندماه مقابل استرالیا که در هر دو بازی رفت هم شکست خورده و قطع به یقین، شرایط هردوی این تیمها به مراتب بهتر از فیلیپین است.

شایان ذکر است که دیدار دو تیم ایران و فیلیپین امروز ساعت ۱۵ به وقت ایران برگزار خواهد شد.

جمشیدی: شانس زیادی برای برد برابر فیلیپین داریم

ملی‌پوش بسکتبال ایران گفت: می‌توانیم در مانیل فیلیپین را شکست بدهیم و سهمیه جام‌جهانی بگیریم.به گزارش ایسنا، محمد جمشیدی در مورد بازی با استرالیا اظهار کرد: حریف ما تیم بسیار قدرتمند و سرسختی بود. واقعا عالی بودند. ما در ریباند خوب کار نکردیم و خیلی از فرصت‌ها را از دست دادیم. با این حال بازی تمام شده و به مسابقه بعدی فکر می‌کنیم و به نظرم شانس زیادی در مانیل داریم تا بتوانیم فیلیپین را شکست بدهیم. امیدوارم در بازی بعدی پیروز باشیم و سهمیه جام‌جهانی را بگیریم.

اسلامی: فیلیپین را به راحتی شکست می دهیم

سرمربی تیم بسکتبال شیمیدر با اشاره به دیدار حساس ایران برابر فیلیپین در چارچوب رقابت های انتخابی جام جهانی گفت: با توجه به بازیکنان توانمندی که داریم به راحتی از پس این حریف برمی‌آییم.

محمدرضا اسلامی در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به توانایی بازیکنان تیم ملی یادآور شد: در ترکیب تیم ملی بازیکنان خوبی داریم که هر زمان که بخواهند می توانند کارهای بزرگی انجام بدهند. حامد حسین زاده خیلی خوب شوت می زند، محمد جمشیدی در کنار شوت زدن قدرت نفوذ بالایی دارد، بهنام یخچالی بارها توانایی هایش را ثابت کرد و در کنار اینها بازیکنان خوبی هم مثل محمد ترابی در زیر سبد داریم که اگر تجربه بیشتری داشته باشند می توانند تاثیرگذارتر عمل کنند. اسلامی افزود: با توجه به تیمی که در اختیار داریم می توانیم خیلی راحت فیلیپین را شکست بدهیم. بازیکنان گردن کلفتی هم اکنون در تیم داریم و معتقدم که می توانند با عملکردی خوب در این دیدار پیروز شوند.کارشناس بسکتبال ادامه داد: بسکتبال فیلیپین بر پایه حمله و امتیازآوری است و دفاع ندارد. بر عکس ما خیلی خوب دفاع می کنیم و قدرت دفاعی ایران جزو بهترین های آسیا است. به نظر من با فاز دفاعی خوب می توانیم برابر گلزنی حریف قرار بگیریم و با استفاده از توانایی امتیازآوری بازیکنانمان برنده این دیدار حساس شویم.

استرالیا، نیوزلند و کره جنوبی جهانی شدند

۲ نماینده بسکتبال اقیانوسیه و کره جنوبی سهمیه جام جهانی بسکتبال را کسب کردند و حالا دیگر کشورهای آسیایی در تلاش هستند تا به این سهمیه دست پیدا کنند.

به گزارش ایرنا، این سه کشور در پنجره پنجم انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ چین با کسب پیروزی برابر حریفان خود به سهمیه جام جهانی رسیدند. استرالیا پس از بردی که برابر ایران کسب کرد جهانی شد، نیوزلند ‌‌با شکست دادن سوریه مسافر چین شد و کره جنوبی نیز بعد از شکست دادن اردن به سهمیه جام جهانی رسید.حالا دیگر کشورهای آسیایی به دنبال کسب سهمیه هستند و می خواهند در بین ۴ تیم دیگرنهایی صعود کننده به این رویداد بزرگ باشند.تا کنون به غیر از چین که میزبان رویداد است دوازده کشور دیگر نیز سهمیه گرفته اند. تونس، نیجریه، یونان، آلمان، چک، لیتوانی، آرژانتین، استرالیا، فرانسه، آنگولا، نیوزلند و کره جنوبی تا کنون به سهمیه جام جهانی دست پیدا کرده اند.تیم ملی بسکتبال ایران هنوز به سهمیه جام جهانی نرسیده وامروز در دومین دیدارش از پنجره پنجم انتخابی جام جهانی به مصاف فیلیپین می‌رود و برد در این دیدار می تواند ایران را به سهمیه جام جهانی نزدیک کند.تیم ملی بسکتبال ایران در جام جهانی‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ به عنوان قهرمان آسیا و تیم نخست راهی این رویداد شده بود.جام جهانی بسکتبال ۲۰۱۹ شهریور سال ۹۸ در چین برگزار می شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ