ریچارد هاس: ترامپ در عرصه بین المللی بحران آفرینی می کند
سرویس خارجی: رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ضمن انتقاد از سیاست های رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد: ترامپ با اقدامات خود در عرصه بین المللی بحران آفرینی می کند. «ریچارد هاس» در توئیتی نوشت:سیاست خارجی ترامپ الگویی خاص دارد که در رابطه با کره شمالی، قرارداد تجارت آزاد آمریکایی شمالی (نفتا) و در روابط با چین شاهد آن هستیم.

وی گفت: ترامپ خود بحران را ایجاد کرده و بعد از مصالحه ادعای موفقیت می کند و می گوید به خاطر این که بحران ها را رفع کرده سزاوار تقدیر بوده؛ بحران هایی که خود او به وجود آورده است.

این در حالی است که«مایک پمپئو»وزیر امور خارجه آمریکا در نشست ناتو در بروکسل ،گفت: ترامپ حامی نهادهای جهانی است و تاکید او بر افزایش نقش کشورها تنها برای بهبود عملکردها در سراسر جهان است.در این حال، نشریه «فارین پالیسی» در گزارشی نوشت: رئیس جمهوری آمریکا از احترام مردم این کشور به ارتش برای ساکت کردن انتقادهای وارده به سیاست خارجی واشنگتن، سوء استفاده می کند.

از سویی،ترامپ اعلام کرد: در صورت موافقت دموکرات های کنگره با ساخت دیوار در مرزهای جنوبی کشورش با مکزیک، ایالات متحده میلیاردها دلار صرفه جویی خواهد کرد و جلوی ورود مواد مخدر به این کشور گرفته خواهد شد.

همچنین رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به بودجه نظامی ۷۱۶ میلیارد دلاری کشورش و مسابقه تسلیحاتی گسترده و افسار گسیخته با پکن و مسکو?،در توئیتی نوشت: اطمینان دارم در آینده من به همراه شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری چین و روسیه، مذاکره درباره توقف رقابت تسلیحاتی را آغاز خواهیم کرد.

در این حال،«دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین در واکنش به اظهارات ترامپ درباره مذاکره با چین و روسیه در راستای متوقف کردن رقابت‌های تسلیحاتی، گفت: مسکو در این زمینه از هرگونه اقدام واقعی از سوی واشنگتن استقبال می‌کند.

از سویی،پکن به دنبال توافق سران چین و آمریکا برای آتش بس تجاری ۹۰ روزه ، تصمیم گرفته است که یک هیات بزرگ تجاری به واشنگتن اعزام کند.

در خبر دیگری،رئیس جمهوری آمریکا خواستار زندانی شدن «مایکل کوهن» وکیل سابق خود شد و در توئیتی نوشت: کوهن از قاضی خواسته است تا زندان نرود؛ یعنی بتواند کارهای وحشتناک و بدون ارتباط به ترامپ از قبیل کلاهبرداری و اخذ وام های کلان انجام داده و به زندان هم نرود. در تحولی دیگر، مراسم ادای احترام به جورج بوش پدر رئیس جمهوری اسبق آمریکا که چند روز پیش در سن ۹۴ سالگی درگذشت ،در ساختمان کنگره این کشور برگزار شد.این در حالی است که ترامپ و همسرش ملانیا نیز در اقدامی از قبل اعلام نشده به ساختمان کنگره رفتند و به جورج بوش پدر ادای احترام کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ