ساکرنت: ایران از گروه خود صعود می کند
 

ساکرنت در گزارشی به حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه پرداخت.

به‌ گزارش ساکرنت، تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در پنجمین حضور خود در جام جهانی باید از یک ماه دیگر کارش را آغاز کند و در گروه B به مصاف تیم‌های مراکش، پرتغال و ‌اسپانیا برود.

نحوه صعود: صعود به جام جهانی برای تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران نمی‌توانست آسان‌تر و راحت‌تر باشد، ایران بعد از برزیل توانست به جام جهانی راه یابد. از سه بازی قبل صعود تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران به جام جهانی قطعی شد. ایران بدون شکست به این مهم دست پیدا کرد.

نقطه قوت: خط دفاع تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران نقاط قوت این تیم محسوب می‌شود. آن چه که سبب متمایز شدن تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در جام جهانی قبلی با تیم فعلی می‌شود قدرت خط حمله است. علیرضا جهانبخش نسبت به دوره قبل شرایط بهتری پیدا کرده است و سردار آزمون هم به تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران ‌اضافه شده است. سامان قدوس فصل بسیار خوبی را در سوئد سپری کرد و بعد از جام جهانی احتمالا به لیگ مهم‌تری خواهد رفت. مهدی طارمی که یکی از بهترین مهاجمان حال حاضر آسیا محسوب می‌شود، ممکن است در جام جهانی روسیه روی نیمکت ذخیره‌ها قرار بگیرد. این اتفاق ممکن است برای کریم انصاری فرد هم رخ دهد.

نقطه ضعف:ایران سال‌ها است که در رده بندی فیفا تیم نخست آسیا محسوب می‌شود و می داند که چطور بازی‌ها را ببرد، ولی نقطه ضعف آنها این است که نمی‌دانند برابر تیم‌های بزرگ چطور بازی کنند. ایران در بازی‌های خود با سیستم ضد حمله فوتبال خوبی بازی کرد، ولی بازی برابر تیم‌هایی همچون لتونی، ازبکستان و سیرالئون، تفاوت زیادی با تیم‌های بزرگ دارد. دفاع تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران شرایط خیلی خوبی دارد، اما هنوز در برابر تیم‌های بزرگ مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

ستاره علیرضا جهانبخش:علیرضا جهانبخش توانست در لیگ هلند عملکرد قابل قبولی را ارائه کند و آقای گل این رقابت‌ها شود. او در دوره قبل از جام جهانی هم بازی کرده است و در حال‌ حاضر هم شرایط خیلی خوبی برخوردار است. جهانبخش علاوه بر سرعت از توانایی شوت بسیار خوب بهره مند است و می‌تواند در کنار آزمون نقش مهمی برای تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران ایفا کند.

پیش‌بینی:بعد از یک صعود راحت به جام جهانی و احساس این که ایران عملکرد خوبی خواهد داشت و برای نخستین بار به دور دوم صعود خواهد کرد. قرعه‌کشی جام جهانی فرا رسید. قرعه‌کشی که ظالمانه بود. با این حال اگر یک تیم آسیایی بتواند به دور دوم جام جهانی راه یابد آن تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران خواهد بود. کسب پیروزی برابر مراکش ، ایران در آستانه صعود پیش خواهد برد. آن وقت دو بازی برابر پرتغال و ‌اسپانیا باقی می ماند و آن جا است که کارلوس کی‌روش، سرمربی سابق رئال مادرید و تیم‌ ‌ملی فوتبال پرتغال می‌تواند نقش خودش را ایفا کند. البته کسب یک برد در ۱۲ بازی در جام جهانی نشان می‌دهد که تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران چه عملکردی در دوره‌های قبل داشته است. اگر ایران بتواند از گروه خود صعود کند چه بسا این صعود کمی بیشتر هم ادامه‌ داشته باشد. دلیلی وجود ندارد که آنها نتوانند بیش از دور دوم در جام جهانی صعود کنند.

دفاع کی‌روش از فهرست تیم ملی

همچنین کارلوس کی‌روش صبح دیروز در حاشیه تمرینات تیم‌ ‌ملی فوتبال گفت‌: طبق قوانین فیفا و برای احترام به این قوانین ما باید فهرست اولیه و بزرگ آماده باش تهیه می‌کردیم و به فیفا ارائه می‌دادیم که این اتفاق افتاد و بازیکنانی که در این فهرست می‌بینید از نزدیک مشاهدات‌مان را بر روی آن‌ها انجام دادیم و انتخاب آن‌ها به صورت ‌دقیق انجام شده است.

او ادامه‌ داد: بعضی از بازیکنان از فهرست خارج شدند و برخی دیگر در بین اسامی قرار دارند، ولی این فهرست باید در تاریخی ارسال می‌شد که طبق فیفا اعلام شده بود (روز ۱۴ می ۲۰۱۸) و ما این کار را انجام دادیم.

سرمربی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در پاسخ به این سئوال که یکسری از تیم‌ها فهرست ۲۳ نفره را اعلام کرده‌اند ولی ایران فهرست ۳۵ نفره اعلام کرده است، توضیح داد: ما باید این فهرست ۳۵ نفره را در تاریخی که فیفا اعلام کرده بود ارسال می کردیم به خاطر این که هر اتفاقی برای بازیکنی رخ دهد برای مثال اگر بازیکنی نتواند به دلیل مصدومیت ادامه‌ دهد باید از همین فهرست ۳۵ نفره کسی را جایگزین کنیم. برنامه‌ای هم که من در ذهن خود داشتم می‌خواستم بعد از بازی با ازبکستان فهرست ۲۳ نفره را اعلام کنم و برنامه‌ای اصلی که برای جام جهانی است را ارائه دهم. ۲۰ می بعد از بازی با ازبکستان فهرست نهایی ما اعلام می‌شود.

کارلوس کی‌روش در پاسخ به انتقاد برخی مربیان مثل امیر قلعه‌نویی از زمان و از پیش تعیین شده بودن این فهرست، توضیح داد: واقعا خنده‌دار است. اعلام این اسامی باید در تاریخی که فیفا صورت می‌گرفت و ما هم همین کار را انجام دادیم. قلعه‌نویی شهروند کشوری هستند که قدمت زیادی دارد و من شهروند خاضع پرتغالی هستم که در ایران انجام وظیفه می‌کنم.

او افزود: آیا آقای قلعه‌نویی فقط به دلیل این که شهروند ایرانی هستند می‌توانند حرفه‌‌ای‌گری من را در این کار زیر سئوال ببرند؟ آیا این درست است که این توهین‌ها صورت بگیرد و علامت سوال‌هایی به وجود می‌آید. آقایان کریمی و قلعه‌نویی صحبت‌هایی را انجام می‌دهند که توهین است و فدراسیون فوتبال هم واکنشی از خود نشان نمی‌دهد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ