سنای آمریکا: نقش «بن‌سلمان» در قتل «خاشقجی» قطعی است
سرویس خارجی:نمایندگان برجسته و ارشد مجلس سنای آمریکا پس از شنیدن گزارش «جینا هاسپل»، رئیس «سیا» درباره قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار منتقد و میانه روی عربستانی به دست سعودی ها در استانبول ترکیه، اعلام کردند: پس از استماع این سخنان، نقش «بن سلمان» در قتل خاشقجی برای ما مسجل شده است.

نشست رئیس «سیا» با نمایندگان سنای آمریکا درباره پرونده قتل خاشقجی، بازتاب گسترده‌ای بین سناتورهای شرکت کننده در این نشست داشت و بسیاری از آنها به این باور رسیدند که محمد بن سلمان،‌ ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی دست داشته و باید تدابیری فوری و جدی علیه این وضعیت لحاظ شود.در این راستا، دو عضو برجسته جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا بعد از شنیدن گزارش رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درباره پرونده قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی اعلام کردند: بیش از گذشته به این یقین رسیده‌اند که محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی دست داشته است.

سناتور «لیندسی گراهام»، سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی بعد از جلسه «سنا» و شنیدن گزارش «جینا هاسپل» درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی ، در جمع خبرنگاران متعهد شد تا پیش‌نویس طرحی را که در آن بر دست داشتن محمد بن سلمان به قتل خاشقجی تاکید می‌شود، مطرح کند. گراهام تصریح کرد: به این نشست رفته و بسیار یقین داشته که عملا غیرممکن است که این عملیات بدون اطلاع ولیعهد سعودی انجام گرفته باشد و نشست را ترک کرده درحالی که بسیار اطمینانش نسبت به اینکه برآورد اولیه‌اش درباره این پرونده درست بوده، بیشتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: محمد بن سلمان قدرتی نابودگر است ، وی در عالیترین سطح ممکن در قتل خاشقجی دست داشته و رویکردش درباره قتل بسیار دردناک است ، نمی‌توانم او را شریکی قابل اعتماد برای آمریکا بدانم.گراهام در عین حال گفت: عربستان و محمد بن سلمان دو موجودیت مختلف هستند اگر عربستان برای مدتی طولانی دست چنین فردی بماند، کار کردن با او بسیار دشوار خواهد شد زیرا به تصور من او «دیوانه» و «خطرناک» است و روابط ما با آنها را به خطر می‌اندازد.

این سناتور جمهوریخواه تاکید کرد: با همقطارانش از دو جناح در کنگره تلاش خواهد کرد تا بیانیه‌ای را صادر کند که در آن بر دست داشتن بن سلمان در قتل خاشقجی تاکید می‌شود و اشاره دارد به اینکه از زمان ولیعهدی بن سلمان ، آشوب در منطقه پر شده و روابط دو کشور نابود شده است.

این سناتور برجسته آمریکایی ادامه داد: نمی‌تواند از فروش تسلیحات به عربستان تا زمانی که این کشور به دست این فرد اداره می‌شود، حمایت کند به ویژه که جنگ در یمن از کنترل خارج شده است.گراهام افزود: من قصد دارم طرحی درباره دست داشتن بن‌سلمان در این قتل با توجه به ادله و شواهد بسیار موجود صادر کنم و بعد از آن ، تحریم‌هایی را در چارچوب قانون «مگنیتسکی» بر مسؤلان قتل اعمال کنم. وی افزود: دوست دارم به جهان بگویم اگر کسی تمایل به ائتلاف با آمریکا دارد و می‌خواهد اقتصادش را با آن گره بزند و در تلاش برای عملیات نظامی مشترک است ، این پیش‌بینی‌ها را هم داشته باشد که باید در قبال اقداماتش پاسخگو باشد از جمله عدم دست داشتن در قتل وحشیانه خبرنگاران ، اگر این پیام را به جهان ندهیم جهان را تبدیل به جایی بسیار خطرناک خواهیم کرد.

گراهام خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نمی‌خواهد ادله دست داشتن بن سلمان در قتل را قبول کند اما من با دیگر سناتورها طرحی با مضمون اینکه ولیعهد سعودی شریک در قتل است، صادر خواهم کرد .این سناتور جسور و برجسته آمریکایی در سخنانی مهم خطاب به ترامپ نیز گفت: وقتی نمی‌خواهی بگویی این قتل به دست افرادی زیر نظر «بن سلمان» انجام گرفته ، تو (ترامپ) عمدا می‌خواهی چشمانت را روی واقعیت ببندی و آن را لاپوشانی کنی.

وی افزود: فقط کسی که خودش را به خواب زده می‌تواند به این نتیجه برسد که هماهنگی و سازماندهی این قتل تحت فرمان محمد بن سلمان انجام نگرفته است. گراهام همچنین گفت: عربستان سعودی جزو متحدان راهبردی ما است و ارزش دارد که رابطه‌مان را نجات دهیم، اما این کار نباید به هر قیمتی صورت بگیرد.

از طرفی، «باب کورکر »، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا نیز پس از استماع گزارش رئیس «سیا» در سخنانی مهم اعلام کرد: هیچ شکی ندارد که «بن سلمان»، آمر قتل خاشقجی و ناظر بر آن بوده است.وی به خبرنگاران گفت: اگر بن سلمان در برابر هیات منصفه قرار بگیرد در عرض ۳۰دقیقه محکوم می‌شود و به مشارکت در این قتل اعتراف می کند . کورکر افزود: ترامپ باید ظرف روزهای آینده بایستد و بگوید آمریکا قتل را تایید نمی‌کند و گرنه کنگره وارد عمل خواهد شد.این سناتور در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» نیز از عدم تنبیه محمد بن سلمان بابت نقش‌آفرینی در ترور خاشقجی به شدت انتقاد کرد و گفت: هیچ واکنشی صورت نگرفته و اتفاقی که با گذشت زمان می‌افتد این است که رهبرانی مانند او فکر می‌کنند می‌توانند از زیر مسئولیت قتل افراد و مخالفانشان شانه خالی کنند.

سناتور «رند پل» نیز نشست رئیس سازمان «‌سیا» در مجلس «سنا» درباره قتل «خاشقجی» را مضحک خواند و از این که او تنها برای عده ای معدود از سناتورها این گزارش را خوانده است، انتقاد کرد.«دیفنس نیوز» نماینده مردم ایالت تگزاس و عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت: در صورت روشن شدن دست داشتن مقام‌های ارشد عربستان سعودی در قتل «جمال خاشقجی»، از قطع فروش سلاح به ریاض حمایت می‌کند.

همچنین سناتور «ریچاد بلومنتال»، عضو ارشد مجلس سنای آمریکا نیز با انتقاد شدید از مخفی‌کاری دولت «دونالد ترامپ» در موضوع قتل «جمال خاشقجی» و حمایت واشنگتن از ریاض، تاکید کرد: جلسه استماع گزارش «هاسپل» باید علنی برگزار می‌شد.بلومنتال در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: واکنش همکاران من به گزارش «سیا» نشان می‌دهد که پمپئو ، وزیر خارجه و متیس ، وزیر دفاع آمریکا ، کنگره را گمراه کرده‌اند.او نیز ولیعهد سعودی را آمر قتل خاشقجی دانست و افزود: محمد بن سلمان مسئول قتل وحشیانه و ازپیش برنامه‌ریزی شده خاشقجی است و دولت ترامپ نیز در حال لاپوشانی آن است.

در چنین شرایطی، نشریه «فارین پالیسی» در گزارشی، سیاست آمریکا در قبال عربستان را به چالش کشید و نوشت : «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی «بدتر از یک جنایتکار است».نشریه «میدل ایست آی» نیز در گزارشی با اشاره به سیاست ‌های ماجراجویانه رژیم سعودی در منطقه و اینکه این رژیم هیچ فصل مشترکی با دین اسلام ندارد نوشت: بوی «تعفن»، حاکمیت آل سعود را احاطه کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: اینک با توجه به ماجرای قتل مشمئزکننده جمال خاشقجی، دنیا سرانجام به ذات «آدم کش» بودن رژیم سعودی که مردم این کشور را به ستوه آورده ، پی برده است و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به این نتیجه رسیده که ولیعهد عربستان در ماجرای قتل خاشقجی کاملا دخیل بوده و اینک او با گزینه‌های محدودی روبروست.

این نشریه با اشاره به خلأ رهبری در خاندان آل سعود نوشت: در منطقه‌ای که دموکراسی زیر حکومت‌های استبدادی له‌ شده است نبایستی چهره واقعی عربستان سعودی فراموش شود ، اگر بن سلمان در قدرت بماند منجر به گسترش بی‌ثباتی در میان مردم صلح‌طلبی می‌شود که می‌دانند او نماینده آن‌ها و دینشان نیست.میدل ایست در پایان نوشت: بوی «تعفن»، حاکمیت آل سعود را احاطه کرده است ، خاندانی که از دین برای مقاصد سیاسی خود سوءاستفاده می‌کند و اقداماتش هیچ ارتباطی با پیروان دین بزرگ اسلام ندارد.

تارنمای نشریه «پولیتیکو» نیز در یادداشتی به تحلیل مقاله اخیر وزیر خارجه آمریکا در حمایت از عربستان پرداخت و نوشت: به رغم گفته های پمپئو، سیاست های «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان منطقه را بی ثبات کرده است.

در این یادداشت که تحت عنوان «دُم تکان دادن های تیم ترامپ برای عربستان مضحک شده است»، در تارنمای پولیتیکو منتشر شده، آمده است: مقاله اخیر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در روزنامه وال استریت ژورنال حمایتی کورکورانه از روابط دولت ترامپ با عربستان سعودی بود ، پمپئو با انعکاس تعبیر ترامپ از عربستان سعودی به عنوان «متحد بزرگ» آمریکا، استدلال کرد که کاهش روابط میان ریاض و واشنگتن در واکنش به قتل «جمال خاشقجی» به دست حکومت عربستان و کارزار نظامی غیرانسانی این کشور در یمن، امنیت ملی آمریکا و منافع حیاتی این کشور در خاورمیانه را به خطر می اندازد.

در ادامه آمده است: اهمیت ثبات عربستان برای آمریکا و نیاز این کشور به حفظ رابطه با ریاض، قابل درک است اما تصورات اغراق آمیز پمپئو در مورد ارزش عربستان را نمی توان هضم کرد ، در واقع بیشتر مقاله پمپئو به تشریح رفتار کشوری می پردازد که به سختی آن را می شناسیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ