یادداشت/به بهانه روز شهید
سهم ایرانی‌ها از فرازهای حماسی تاریخ
حسام مرادی
در وادی حماسه و اسطوره، ایرانی‌ها در زمره ملت‌هایی هستند که فرازهای درخشان در تاریخ به ثبت رسانده‌اند.
اندیشمندان علم سیاست وقتی «عناصر و مولفه‌های قدرت را بر می‌شمارند بر عاملی به نام «میراث معنوی و ارزشی» یک ملت انگشت تاکید می‌نهند. میراث معنوی همان چیزی است که در ادبیات امروز با واژگانی مثل غرور ملی، اقتدار ملی یا میزان مصونیت یک کشور می‌شنویم و می‌شناسیم
تاریخ معاصر ایران بویژه قطعه هشت سال دفاع مقدس از این منظر نیازمند تأمل و بازاندیشی است. دوران جنگ،دوران به ظهور رسیدن اراده و ایمان یک ملت است. گویی جنگ میزان الحراره تی است که از طریق آن ضریب قدرت روحی و روانی یک جامعه بویژه نسل جوان آن سنجیده می‌شود.
با این ملاک و مناط است که صاحب‌نظران گفته‌اند جنگ هشت ساله تصویر متفاوتی از ایران و ایرانی به جهان خارج ارائه کرد. جنگ تحمیلی در ترازوی سنجش قدرت ملی ایرانیان، یک عنصر غیرقابل انکار است و این توصیف که جنگ هشت ساله ما «جنگ اراده‌ها» بود چندان بیراه نیست. همان اندازه که طرف مقابل ایران مجهز به ارتشی مدرن و سازمان نظامی قدرتمند بود در این سوی میدان، انگیزه و ایمان نیروهای جوان بود که حرف اول را می‌زد.
ارمغان بزرگ آن هشت سال جنگ سخت و نفسگیر این بود که ایرانی‌ها را از یکی از عناصر مهم قدرت یعنی فرهنگ مقاومت بهره مند ساخت. امروز جامعه ایثارگران بزرگترین سرمایه معنوی ملت ایران محسوب می‌شوند. حاصل جانفشانی ۲۲۵ هزار شهید، ۵۷۴ هزار جانباز و ۴۳هزار آزاده این شده است که امروز در بدترین نقطه جهان – از نظر امنیت ـ ایرانی‌ها با آرامش بی مانند مسیر توسعه را طی می‌کنند.
روز شهید در تاریخ و تقویم ایران زمین روزی برای شناخت و بازشناسی این میراث قدرت ملی است. روزی که در آن باید ارزش‌های والای امنیت و اقتدار ملی که ارمغان ایثارگران این سرزمین است به یاد آورده شود.
هر گونه غفلت و فراموشی در این مسیر خسران بزرگ و ‌ای بسا جبران ناپذیر خواهد بود. کافی است در این باره به رفتار و سیره کشورهای دیگر با قهرمانان و شهیدانشان نگریسته شود.
اغلب کشورها امروز روزهایی را به نام قهرمانانشان در تاریخ اختصاص داده‌اند و آیین‌هایی باشکوه را برای احیای حماسه‌های فرزندان مرز بوم خویش برپا می‌کنند. به نمونه‌ها و مثالهای زیر نگاه کنید:
فرانسویها یکی از باشکوه‌ترین آیین‌ها را برای شهیدان خویش برپا می‌کنند این آیین‌ها اغلب در مقابل بنای یادبود سرباز گمنام در میدان شارل دوگل پاریس فرانسه اجرا می‌شود.ناپلئون برای بزرگداشت پیروزی‌های بزرگ نظامیان خود تصمیم گرفت بنای یادبودی بسازد.ساخت این بنا در سال ۱۸۰۶ آغاز شد و در سال ۱۸۳۶ به اتمام رسید.در سال ۱۹۲۰ به یادبود کشته شدگان جنگ اول جهانی، مقبره سرباز گمنام در زیر آن قرار داده شد و از آن پس همه روزه در ساعت ۱۸:۳۰به هنگام غروب طی مراسمی رسمی با نواخته شدن مارش و با حضور سربازان افتخار آفرین قدیمی، چراغی بر افروخته و دسته گلی بر مزار این سرباز گمنام اهدا می‌شود.‏
‏ سالهاست مراسم روز شهید با سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله از طریق ویدیو کنفرانس در مجمع سید‌الشهدا در منطقه الرویس ضاحیه جنوبی بیروت و همزمان در چند شهر دیگر لبنان برگزار می‌شود‎.
‎در سوریه نیز « ششم می‌» هر سال به مناسبت قدردانی از فرزندان شهدا که تصمیم گرفتند از راه پدرانشان پیروی کنند و با پیوستن به نیروهای مسلح برای دفاع از میهن خود سلاح به دست بگیرند، مراسم جشن «روز شهدا» با حضور رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود‎.
‎در افغانستان نیز ۱۸ سنبله (بهمن ماه) به عنوان روز «شهدا» به مناسبت سالروز ترور احمدشاه مسعود از رهبران جهادی این کشور نام گذاشته شده است.همه‌ساله این روز در افغانستان گرامی داشته می‌شود‎.
‎امیر امارات در دستوری به مجلس فدرال این کشور، ۳۰ نوامبر (۹آذر) را به عنوان روز شهید در تقویم این کشور ثبت و این روز را تعطیل رسمی اعلام کرد.امیر امارات در این دستور با گرامیداشت «یاد و خاطره شهدای» این کشور در بحرین و یمن، اعلام کرد که «یاد و خاطره شهیدان وطن» باید همیشه زنده نگه داشته شود.این نکته حایز اهمیت است که از آغاز تجاوز عربستان سعودی به یمن نیروهای امارات متحده عربی نیز با نیروهای عربستان همکاری کرده و تاکنون تنها هشت تن از افسران و سربازان امارات کشته شده اند‎. ‎مقبره سرباز گمنام در سال ۱۹۲۳ در مرکز شهر هنگ کنگ ساخته شده است و بزرگداشت کشته شدگان جنگ جهانی اول و دوم که در خدمت نیروی دریایی سلطنتی، ارتش بریتانیا و نیروی هوایی سلطنتی بودند، در آنجا برگزار می‌شود. ماکت تقریبا دقیقی همچون این یادمان در مقبره سرباز گمنام وایت لندن طراحی شده است‎.
‎مردم ارمنستان هر سال در روز نهم ماه می‌مصادف با روز پایان جنگ دوم جهانی با نثار گل بر بنای یادبود سرباز گمنام، یاد سربازانی که در این جنگ جان خود را برای دفاع از میهنشان از دست دادند، گرامی می‌دارند‎.‎

Email this page

نسخه مناسب چاپ