سید عمار حکیم: در مقابل فشارهای آمریکا علیه تهران،‌کنار ایران می‌ایستیم
 

سرویس خارجی: سید «عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در واکنش به فشارهای اقتصادی واشنگتن به تهران گفت: روابط ایران و عراق راهبردی است و ما در مقابل فشارهای آمریکا بر تهران، همواره در کنار ایران می ایستیم.

حکیم در اظهاراتی در نشست نخبگان، نمایندگان و مسئولان جریان «حکمت ملی» عراق افزود: جمهوری اسلامی ایران در معرض فشار، تحریم و موجی است که اقتصاد و نظام سیاسی آن را هدف قرار داده است. وی تاکید کرد: در این بحران، عراق باید راه تنفسی برای جمهوری اسلامی ایران باشد، چرا که این کشور در تمامی بحران ها کنار ما ایستاده است.

حکیم گفت: به عنوان یک سیاستمدار عراقی خود را ملزم به تلاش هر چه بیشتر در راستای نزدیک کردن رویکردها و کاهش فشارها از طریق همکاری جامعه بین الملل و جمهوری اسلامی ایران می دانم.وی افزود: داشتن حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک و منافع، ارتباط ها و وابستگی های موجود میان دو کشور ایران و عراق از جمله دلایلی است که نمی توان به آن بی توجه بود.رهبر جریان حکمت ملی عراق ابراز اطمینان کرد که جمهوری اسلامی ایران با توجه به حکمت و هوشمندی رهبری آن، بر این بحران نیز پیروز شود.

از طرفی، حزب «الدعوه» عراق به ریاست «نوری المالکی» نیز با صدور بیانیه ای، فشارها و تحریم های تحمیلی آمریکا علیه کشورمان را رد و محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: حزب «الدعوه»، تحریم‌های ظالمانه‌ای را که «ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرده، رد و محکوم می‌کند و از تمامی دولت‌های آزاده در جهان بویژه دولت‌های کشورهای اسلامی می‌خواهد که این تحریم‌های ظالمانه را که ناقض ساده‌ترین اصول حقوق بشر است، رد کنند.

در تحولات سیاسی این کشور نیز ائتلاف انتخاباتی «النصر» عراق در نشستی رسما اعلام کرد که «حیدر العبادی»، رئیس این ائتلاف، گزینه مورد نظر آن برای تصدی منصب نخست وزیری این کشور است.

در همین حال، برخی از اعضای حزب دموکرات کردستان عراق بر پایبندی این حزب به پست ریاست‌جمهوری در دوره آتی تأکید کردند.«مسعود بارزانی»، رئیس‌ سابق منطقه کردستان عراق نیز در سخنانی با تکرار ادعاهای سابق خود در خصوص جدایی از عراق، در عین حال خواستار تحکیم روابط با دولت مرکزی و عادی‌سازی روابط شد.وی در هشتمین کنفرانس اتحاد جوانان کردستان بار دیگر بر جدایی از عراق تأکید کرد و مدعی شد که این حق مردم کردستان عراق است. بارزانی دلیل عدم موفقیت در جریان جدایی از عراق را خیانت برخی افراد دانست و گفت: اگر خیانت برخی در ۱۶ اکتبر نبود، شرایط به اینجا نمی‌رسید. او همچنین مدعی شد که بسیاری از کرده‌ی خود در جریان شکست جدایی از عراق، پشیمان هستند. در چنین شرایطی، نخست وزیر عراق از ارجاع دو وزیر سابق این کشور به هیات شفاف سازی خبر داد و تاکید کرد که به زودی فهرست جدیدی در این خصوص صادر خواهد شد.العبادی تاکید کرد: دولت هرگز از پیگیری پرونده‌های فساد دست نخواهد کشید .وی افزود: مرجعیت دینی عراق نقش مهمی دارد و سخنان ایشان به مبارزه با فساد کمک می‌کند. در همین حال، استاندار نینوا از برکناری کارمندانی که در دوره اشغال موصل توسط گروه تروریستی داعش با اعضای این گروه همکاری داشتند، خبر داد.« نوفل حمادی العاکوب»، استاندار استان نینوا، واقع در شمال عراق تاکید کرد: استان نینوا تصمیمی مبنی بر برکناری برخی از کارمندان دولتی از پست‌هایشان از جمله کسانی که در زمان سیطره گروهک‌های تروریستی داعش بر شهر موصل با اعضای این گروه همکاری کردند، را گرفته است.

در تحولات امنیتی این کشور نیز، یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد: نیروهای لشکر ششم ارتش عراق با حمله تروریست های داعش به شمال بغداد مقابله کردند.بر اساس این خبر، تروریست های داعش دکل های برق در منطقه «بحیرات» در شهر الطارمیه در شمال بغداد را مورد هدف قرار داده بودند.منابع امنیتی عراق در همین رابطه از کشته شدن ۱۶نفر از عناصر تروریستی داعش که از سوریه به عراق نفوذ کردند، خبر دادند.در خبری مرتبط، نیروی هوایی ارتش ترکیه مواضع «پ.ک.ک» در مناطق شمالی عراق از جمله «زاپ» و «هاکورک» را مورد حمله قرار داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ