سیستان و بلوچستان توانایی تامین گوشت مورد نیاز کشور را دارد
زاهدان – خبرنگار اطلاعات: سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی توانایی تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور را دارد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان با تاکید بر این که هیچ استانی از این ظرفیت برخوردار نیست،گفت: می توان از این ظرفیت استان به نفع منافع ملی بهره گرفت به طوری که دیگر نیازی به واردات گوشت از برزیل نباشد.

آیت الله عباسعلی سلیمانی که در دیدار با مدیر کل و کارکنان دامپزشکی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دامپزشکی سخن می گفت ، افزود : سیستان و بلوچستان از ظرفیت بالایی در واردات ، قرنطینه و کشتار دام برخور دار است ولی متاسفانه به دلیل عدم بهره گیری از برخی از این ظرفیت ها بسیاری از کشتارگاه ها با وجود داشتن مدرنترین امکانات تعطیل و یا با ظرفیت اندک فعالیت دارند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: مسئولان استانی وظیفه دارند این قابلیت ها را احیا کنند تا شاهد تحول در عرصه رونق منطقه و تامین نیاز کشور باشیم.

وی تاکید کرد: توسعه سیستان و بلوچستان و بهره برداری از توانمندی ها و ظرفیت های فراوان آن نیازمند حرکت جدی و برداشتن گام های بلند است.

امام جمعه زاهدان همچنین با قدردانی از دامپزشکان سیستان و بلوچستان گفت: دامپزشکی با تامین سلامت دام و تولیدات دامی امنیت غذایی را برای جامعه به ارمغان می آورد.

مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار از دامپزشکان به عنوان سربازان گمنام عرصه بهداشت، سلامت و امنیت غذایی جامعه یاد کرد و افزود: دامپزشکی کار بسیار مهمی است که با سلامت و امنیت غذایی جامعه سروکاردارد.

دکتر مهدی حسینی همچنین اعلام کرد : تامین سلامت و بهداشت دام از طریق اجرای برنامه های پیشگیری و مبارزه علیه بیماری های دامی، پیشگیری از احتمال سرایت و نفوذ بیماری های واگیر دامی، پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر غیر بومی دامی شایع در استان و کشور های همجوار، شناسایی مناطق آلوده و کانون ها بیماری ها از جمله مهمترین وظایف حوزه دامپزشکی است.

وی ابتلا به بیماری بروسلوز یا تب مالت را بارزترین مخاطرات شغلی دامپزشکان، کارشناسان و کاردانان این حوزه دانست و افزود : فعالان این عرصه با وجود شناخت از مشکلات و احتمال ابتلا به بیماری های مشترک، همواره در انجام رسالت خطیر خویش در پیشگیری از بیماری ها تلاش می کنند.

مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان تاکید کرد : با توجه به وجود ۸۰۰ عامل بیماری زا مشترک بین انسان و دام، بهترین و کم هزینه ترین راه حل برای برون رفت از مشکلات احتمالی مدنظر قرار دادن استراتژیک و برنامه های منظم است.

دکتر حسینی با اشاره به ظرفیت بالای سیستان و بلوچستان در تامین گوشت مورد نیاز کشور، گفت: اداره کل دامپزشکی استان با توجه به ظرفیت های موجود پیگیر اخذ مجوز واردات شتر و شیر آن و دام از طریق دریا است.

معاون و جانشین دادستان عمومی و انقلاب زاهدان نیز در این دیدار گفت: در سیستان وبلوچستان مقوله های مرز و مسائل عرفی کار دامپزشکی را با چالش روبرو کرده است.

علی‌اکبر صفرزاده همچنین از تلاش های دامپزشکی سیستان و بلوچستان در تامین سلامت فرآورده های خام دامی قدر دانی کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ