صدای رسای شورش از درون کاخ سفید
بخش اول
 

تکاپوی دو ساله «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای پاکسازی کابینه از عناصر ناراضی و ناهمسو، گویی با موفقیت همراه نبوده و امروز صدای اعتراض از گوشه و کنار کاخ سفید به گوش می رسد؛ شرایطی که می تواند برای دولت جمهوریخواه این کشور آن هم در چهار ساله نخست دردسرساز باشد. به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، با این که هنوز دو سال از حکمرانی ترامپ بر آمریکا نگذشته اما اجماعی علیه رفتار و سیاست‌های وی در درون کابینه شکل گرفته تا جایی که برخی رسانه‌ها از احتمال شورش و کودتا در کاخ سفید سخن به میان می آورند؛ فرضیه ای که در روزهای اخیر با چاپ یک کتاب و همچنین انتشار یک یادداشت قوت گرفت.

«باب وودوارد» روزنامه‌ نگار پیشکسوت آمریکایی به تازگی با انتشار کتاب «ترس: ترامپ در کاخ سفید» از برخی چالش‌ها و دعواها در کابینه ترامپ پرده برداشته است؛ واقعیت‌های نهفته ای که بسیاری از آنها تا کنون رسانه ای نشده بودند. بخشی از افشاگری‌های کتاب مذکور به ویژگی‌های شخصیتی ترامپ اشاره دارد و او را فردی به شدت دمدمی مزاج و ناآگاه توصیف می کند.این روزنامه نگار شناخته شده با اشاره به اختلاف‌های موجود بین ترامپ و اعضای کابینه که از منابع خود در داخل کاخ سفید به دست آورده، تاکید می کند جریانی علیه ترامپ شکل گرفته است. آنها ترامپ را فاقد صلاحیت دانسته و به روش‌های مختلف از انجام دستورات وی اجتناب می کنند.

وودوارد برای اثبات سخنان خود به چند نمونه اشاره می کند و می‌نویسد «جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا از درخواست ترامپ برای ترور بشار اسد رئیس ‌جمهوری سوریه خودداری کرده و مایکل کوهن مشاور اقتصادی سابق ترامپ اسناد مربوط به لغو یک توافق تجاری با کره جنوبی را از روی میز ترامپ برداشته تا او نتواند از این توافق خارج شود.»هر چند ترامپ در پیامی توئیتری کتاب وودوارد را به «جوک» تشبیه کرد و آن را نتیجه توطئه دموکرات‌ها دانست اما انتشار یادداشت دیگری در روزنامه «نیویورک تایمز» خواب آشفته ترامپ را آشفته تر کرد و نشان داد که چرا ترامپ از همان روزهای اول ریاست جمهوری خود با رسانه‌ها و افشاگری‌های آنها مشکل داشته است.

«من عضوی از مقاومت درون دولت ترامپ هستم» عنوان یادداشت نیویورک تایمز به قلم یکی از مقامات بلندپایه دولت ترامپ بود که بدون ذکر نام نویسنده انتشار یافت. در آن یادداشت، ترامپ فردی بی‌اخلاق معرفی شده بود و اینکه گروهی از صاحب منصبان بلندپایه فعالانه، آگاهانه و هماهنگ در تقابل با دستورت رئیس جمهوری می‌کوشند. حتی اگر خبری هم در باره تنش‌ها و اختلافات در کاخ سفید به بیرون درز نمی کرد باز هم دومینوی برکناری‌ها از سوی ترامپ که شمار آن به بیش از ۳۰ مورد می رسد، گواهی بر این مدعا است. نگاهی گذران به افراد سرشناسی که یکی پس از دیگری از کاخ سفید رانده شدند، عمق فاجعه را نشان می دهد. پس از کنار گذاشته شدن «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی دولت ترامپ به عنوان نخستین قربانی سیاسی کاخ سفید، «جیمز کومی» رییس پلیس فدرال نیز با دستور مستقیم ترامپ از کار برکنار شد. با وجود اخراج «راینس پریبس» رییس دفتر کارکنان و شاغلان کاخ سفید، کناره گیری «والتر شاب» مدیر دفتر ملاحظات اخلاقی دولت آمریکا و «مایکل دوبکه» مدیر پیشین ارتباطات کاخ سفید باز هم این قطار از حرکت باز نایستاد. مدتی بعد «شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید از منصب خود کناره گیری کرد و به فاصله چند روز از این رویداد، «آنتونی اسکاراموچی» مدیر ارتباطات کاخ سفید در حالی که تنها ده روز در این سمت قرار داشت اخراج شد. چندی پیش شاهد کنار گذاشته شدن «استیو بنن» از شورای امنیت ملی کاخ سفید بودیم؛ شخص تاثیرگذاری که در دوره کارزار انتخاباتی بیشترین حمایت را از ترامپ به عمل آورد و با ورود ترامپ به کاخ سفید، وی در جایگاه مشاور ارشد وی قرار گرفت. بعدها اختلافات این دو نفر به قدری بالا گرفت که با ادبیات خصمانه و تحقیرآمیز راه خود را از یکدیگر جدا کردند. موج جابجایی‌ها در کاخ سفید به موارد مذکور محدود نشد و ترامپ در توئیتی «مک‌ مستر» مشاور ارشد امنیت ملی خود را برکنار و «جان بولتون» سفیر سابق این کشور در سازمان ملل متحد را جایگزین وی کرد. یکی از عمده‌ترین دلایل انتخاب بولتون برای این جایگاه را می توان عدم مخالفت وی با تصمیمات رئیس جمهوری و همچنین حمایت وی از اقدامات ضد ایرانی ترامپ دانست.

مهمترین قربانی سیاست‌های ترامپ اما «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه قبلی او بود که پس از بگو مگوهای آشکار، جای خود را به «مایک پومپئو» داد. حال نیز روابط سرد میان ترامپ و «جیمز متیس» وزیر دفاع، این گمانه زنی را تقوبت کرده که وی قربانی بعدی خواهد بود. در همین ارتباط «واشنگتن پست» در گزارشی از فهرست اسامی آماده شده برای جانشینی متیس خبر داده است.در مجموع، اگر تغییر و تحولات در راستای منافع ملی و به طور سنجیده انجام گیرد، به کارایی و شتاب در سیستم تصمیم گیری و اجرا کمک خواهد کرد؛ موضوعی که در کاخ سفید عکس آن دیده می شود. بیشتر عزل و نصب‌ها بر پایه اختلافات و سلیقه‌های شخصی رئیس جمهوری صورت می گیرد. بی جهت نیست که بیشتر مخالفان رفتار ترامپ را «کودکانه» توصیف می‌کنند. از طرف دیگر وجود عناصری همچون خودبرتربینی و صاحبنظری در همه امور، باعث شده است که ترامپ در زمینه‌های تخصصی مربوط به وزرا و کارشناسان بیش از آنها به مساله ورود پیدا کند. مثال آن را می‌توان در دوره تیلرسون به وضوح دید که ترامپ در آن زمان شخصا با سفر به مناطق مختلف جهان از قبیل خاورمیانه، عملا وزیر خارجه خود را کنار گذاشته بود. بی تردید مشاهده چنین رفتارهای غیرحرفه ای، شتابزده و نسنجیده ترامپ در طول این دو سال، مخالفان رئیس جمهوری آمریکا را به یکدیگر نزدیک ساخته و در یک صف قرار داده است تا در فرصت مناسب، آشکارا علیه ترامپ قدعلم کنند.

ترامپ و دشمنان خانگی

انتشارِ تقریبا همزمان مقاله و کتابی در زمینه ویژگی‌های «دونالد ترامپ» و هراس کارکنان کاخ سفید از تبعات تصمیمات وی، موج بزرگی از اختلاف نظر و همچنین انتقادات متقابل را در جامعه سیاسی ایالات متحده به راه انداخته است.طی حدود ۲۰ ماهی که از ریاست جمهوری ترامپ در ایالات متحده می گذرد کمتر هفته ای بوده که کاخ سفید با چالشی از جانب وی روبرو نشود. در طول این مدت به صورت پی در پی رئیس جمهوری آمریکا با توئیت‌ها، سخنرانی‌ها، تصمیمات خلق الساعه در سیاست داخلی و خارجی یا افشای نقاط تاریکی از پیشینه و حال حاضرش مورد حمله منتقدان و رسانه‌ها قرار گرفته است. ترامپ باعث شده تا انتقادات تند و آتشین از کاخ سفید به رویه ای عادی تبدیل شود و مقالات و کتاب‌های متعدد با حمله به رئیس جمهوری، اعتبار عالی ترین مقام سیاسی آمریکا را زیر سوال ببرند.

ولوله‌ای در کاخ سفید

در چند روز اخیر هیاهو و اختلاف نظرها درون دولت ایالات متحده با انتشار یک مقاله در روزنامه مهم و پرتیراژ «نیویورک تایمز» آنهم از سوی یکی از مقام‌های ارشد کاخ سفید بالا گرفته است. نویسنده ناشناس مقاله «من بخشی از نیروی مقاومت هستم» که خود را یکی از مقام‌های عالیرتبه کنونی دولت معرفی کرده، عنوان داشته وی بخشی از نیرویی در دولت ایالات متحده است که سعی دارد در برابر بدترین خواسته‌ها و تصمیم‌های رئیس‌جمهوری از کشور خود محافظت کند. وی در مقاله خود، ترامپ را فردی بدون اصول اخلاقی دانسته که تصمیم گیری‌های غیرمنطقی و نادرست زیادی اتخاذ می کند. نویسنده متن مدعی است همه همکاران ترامپ می دانند او به هیچ اصول بنیادینی در تصمیم گیری پایبند نیست. به همین علت خود را متعهد می دانند برای حفاظت از جمهوری و دموکراسی در آمریکا مانع از اجرای خواسته‌های غلط و ناگهانی ترامپ شوند. متن تند و گزنده مقاله باعث شد تا ترامپ و نزدیکان وی با انواع تهمت و توهین‌ها به نویسنده مطلب حمله کنند و به شدت برای شناسایی وی بکوشند. در این پیوند، برخی افراد در کاخ سفید در مظان اتهام قرار گرفتند به گونه ای که اکنون بسیاری از منتقدان و مقام‌هایی همچون معاون رئیس جمهوری، وزیر دفاع آمریکا، … و حتی «جارد کوشنر» داماد ترامپ هم به عنوان نویسنده احتمالی مقاله مطرح می شوند. تارنمای نشریه «اسلیت» (slate) در مورد نویسنده این مطلب عنوان داشت اکنون شناخت فرد یا افرادی که در کاخ سفید باعث افشای اطلاعات یا انتشار مقاله نیویورک تایمز شده‌اند برای دولت آمریکا و ترامپ بسیار مهم شده و بسیاری از مقام‌های این کشور با تکذیب نقش داشتن در این اقدام به دنبال نجات خود هستند. این گزارش یکی از مهمترین افرادی را که گمان می رود نویسنده مقاله باشد «جان‌هانتسمن» سفیر آمریکا در روسیه دانسته و نوشته سبک نوشتاری کلاسیک مقاله به همراه اطلاعات دقیق از جزئیات و مشابهت‌های متن با سخنرانی‌ها، وی را مظنون اصلی این اقدام قرار داده است. وی حتی در دوره ترامپ در اظهار نظری حفظ منافع آمریکا را وظیفه اصلی خود اعلام کرده بود. این مقاله تقریبا همزمان با متن کتاب دیگری منتشر شد که در انتقاد از کاخ سفید دوره ترامپ نگاشته شد. «باب وودوارد» روزنامه نگار برجسته آمریکایی که مقالات وی باعث فاش شدن ماجرای واترگیت و رسوایی «ریچارد نیکسون» رئیس جمهوری پیشن آمریکا شد نیز تقریبا به مسائلی مشابه در مورد ویژگی‌های شخصیتی و ناتوانی‌های ترامپ در اداره ایالات متحده اشاره کرده است. وودوارد در کتاب خود با عنوان «هراس: ترامپ در کاخ سفید» اظهار داشت که آمریکا اکنون دارای دولتی بحران زده است و مشاوران ارشد ترامپ، اسناد مهم را از او پنهان می کنند.

روزنامه «واشنگتن پست» نوشته پس از انتشار کتاب وودوارد، بیانیه‌های پی در پی از سوی کاخ سفید و مقامات آن رسانه ای می‌شود اما این تکذیب‌ها (نه همه آن‌ها) یکسانند و حتی برخی از آن‌ها بیشتر به نوعی اعتراف شباهت دارند. در کنار افرادی که از آن‌ها نام برده شد، «گری کوهن» و «راب پورتر» از همکاران نزدیک ترامپ نیز در مظان اتهام قرار گرفته اند. این دو مقام ارشد ستادی در کاخ سفید در بیانیه‌ای مشابه بیان داشته‌اند چه کارهایی را انجام داده‌اند و چه اقداماتی را صورت نداده اند. کوهن نوشته است این کتاب همه تجربیات من در کاخ سفید را به صورت دقیق نمایش نداده است. پورتر نیز در سخنانی مشابه با کوهن، ضمن پذیرش بخش‌هایی از متن کتاب می گوید پنهان کردن برخی اسناد از روی میز رئیس جمهوری برای جلوگیری کردن از امضای آن به معنای درک غلط از فرایندهای کاری در کاخ سفید است. واشنگتن پست آورده است: بیانیه مقام‌های کاخ سفید نشان می دهد آن‌ها برای حفظ جایگاه خود کارهایی را انجام می دهند و تلاش دارند از تنش‌ها در کاخ سفید بکاهند.

مقابله ترامپ با حقیقت

تحولات اخیر صداقت و توانایی‌های ترامپ در کاخ سفید را زیر سوال برده است. تارنمای شبکه تلویزیونی «ان.بی.سی نیوز» در گزارشی نوشت: اکنون باید تصمیم گرفت که چه کسی صادق است؛ وودوارد یا ترامپ؟ درحالی رئیس جمهوری آمریکا نویسنده کتاب را ترسو و بزدل خطاب کرده است که سابقه کاری این خبرنگار گویای همه چیز است. حقیقت در اقدامات وودوارد بیشتر از ترامپ به چشم می‌خورد.

به نوشته این تارنما، وودوارد دارای اعتقادات ضدآمریکایی نیست و کسی را تاکنون فریب نداده است تا به اطلاعات در کاخ سفید دست پیدا کند، روش وی انتقادی و ریزبینی در مسائل است. این در حالی است که ترامپ از همان روزهای نخست به انتقاد از رسانه‌ها پرداخت تا آن‌ها را بی اعتبار کند. به نوشته روزنامه «کریستن ساینس مونیتور»، محتوای مقاله و کتاب اخیر برای ترامپ و کاخ سفید یک چالش بزرگ به شمار می آید که با انتقادها، اتهام‌ها و حتی کتاب‌های پیشین متفاوت است. به اعتقاد تحلیلگران رسانه‌ای در آمریکا، همانطور که نویسنده کتاب آورده است روش ترامپ مقابله با حقیقت است. دلیل اینکه اکنون بسیاری از نزدیکان ترامپ و کارکنان کاخ سفید برای پاسخگویی از سوی مقام‌های پلیس و دادگستری دعوت می‌شوند آن است که ترامپ نمی‌تواند واقعیت‌ها را بگوید. بر همین اساس، افشای برخی روندهای به شدت سری در کاخ سفید و اعلام عمومی بی اعتمادی کارکنان کاخ سفید به ترامپ به موضوع مهم آمریکا آن هم در کمتر از دو ماه مانده تا انتخابات میاندوره ای کنگره تبدیل شده است. به اعتقاد تحلیلگران در این شرایط، ناهماهنگی ستادی با رئیس جمهوری، رسوایی‌های بزرگ ترامپ و تهدیدهایی که برای ایالات متحده احساس می شود این احتمال را افزایش داده تا آغاز روند استیضاح وی زودتر از آن چیزی که انتظار می‌رفت به جریان بیافتد.

ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ