صعود بسکتبال ایران به جام جهانی ۲۰۱۹ – چین
 

تفکر مهران شاهین طبع جواب داد و بهترین فرصت برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۹ بسکتبال، از دست نرفت. تیم‌ملی کاملاً متحول شده کشورمان مقابل تیم فیلیپین با تیزهوشی مهران شاهین طبع پیروز شد و توانست بعد از استرالیا در این گروه، مجوز حضور در جام جهانی ۲۰۱۹ چین را بدست آورد. همانگونه که در مطالب روز گذشته اشاره شده بود برای صعود به جام جهانی بسکتبال، سه بازی مقابل ملی‌پوشان در ادامه پنجره پنجم و پنجره ششم وجود دارد. فیلیپین حریف دوم کشورمان در پنجره پنجم بود و ژاپن و استرالیا دو حریف ایران در پنجره ششم که قاعدتاً بازیهای اخیر این تیمها نشان می‌داد که پیروزی بر فیلیپین حتی در فیلیپین امکان‌پذیرتر از دو تیم دیگر خواهد بود. فیلیپین طی سه چهار بازی اخیرش مقابل لبنان و اردن در بازیهای تدارکاتی و مقابل قزاقستان در پنجره پنجم انتخابی جام‌جهانی شکست خورده بود که نشان می‌داد این تیم نسبت به ژاپن و استرالیا در دسترس‌تر خواهد بود.

با این وجود بردن همین فیلیپین هم با تیمی متحول‌شده که اکثر بازیکنان، قدر توپ‌ها را در حمله نمی‌دانستند کاری سخت اما امکان‌پذیر بود به شرط اینکه برنامه‌ای خاص برای تقابل با حملات سریع متکی به نفوذ و پرتابهای راه دور این تیم، اندیشیده شود. تفکری که با توجه به نفرات کم‌تجربه‌تر در تیم ایران، عموماً نمی‌توانست ۴۰ دقیقه کامل و در طول دو نیمه اجرا شود چون در این صورت فیلیپینی‌ها، راه مقابله با آن را پیدا می‌کردند.

به همین دلیل هم بود که ملی‌پوشان ایران با تکیه بر تفکرات سرمربی خود نیمه اول را نه با دفاع بسیار پرفشار بلکه کژ‌‌دار و مریز با حریف پیش آمدند تا فیلیپینی‌ها با برتری چند امتیازی در طول نیمه اول کار را تمام شده بدانند و در وقت استراحت بین دو نیمه ‌ سرمربی این تیم با خیال اینکه تمام توان دفاعی ایران، همین بوده که در نیمه اول به‌ منصه ظهور رسیده، بدون نیاز به تغییر برنامه‌های دفاعی و حمله‌ای در نیمه دوم کار را شروع کند و نهایتاً در کمند دفاع کم اشتباه ایران گرفتار آید.

بر پایه این تفکر، دفاع سنگین و فشرده ایران از آغاز نیمه‌دوم شروع شد و بارها فرصت گلزنی را از فیلیپینی‌ها گرفت که اگر نبود کم دقتی بازیکنان ایران در امتیاز‌گیری از توپ‌های بدست آمده، اختلاف می‌توانست خیلی بیشتر از نتیجه نهایی هم باشد.

فیلیپین که کوارتر اول را ۲۰ بر ۱۹ به نفع خود تمام کرده بود و در نیمه اول هم ۳۹ بر ۳۵ به رختکن رفت در پایان کوارتر سوم فقط اختلاف چهار امتیازی نیمه اول را دشت کرد و در کوارتر چهارم تسلیم محض دفاع سنگین ملی‌پوشان ایران شد تا آن اندازه که چند سوت تعیین‌کننده داوران به ضرر ایران هم به داد فیلیپین نرسید. در ‌نیمه دوم بدون شک تأثیرگذارترین بازیکن در دفاع روزبه ارغوان بود که با چند بلاک‌‌شات پی در پی موقعیتهای تعیین‌کننده‌ای را از حریف گرفت و امتیازآوری‌های بهنام یخچالی و محمد جمشیدی به‌عنوان دو بازیکن از جمع پنج بازیکن ثابت تیم ملی طی دو سه سال اخیر هم جبران امتیازات از دست رفته‌ای شد که سایر بازیکنان با بی‌دقتی از دست می‌دادند.

در نهایت تیم ایران با این پیروزی صعود خود را به جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین قطعی کرد هر چند که هنوز پنجره ششم رقابتهای انتخابی باقی مانده است و البته باید مدیریت لازم در مورد بازیکنانی که در این مرحله کنار تیم نبودند، صورت گیرد چون میدان جام جهانی، میدانی دیگر

‌است.

شاهین طبع: مهره کلیدی حریف را کنترل کردیم

مهران شاهین طبع با اشاره به عملکرد دفاعی خوب تیم ملی بسکتبال برابر فیلیپین همین موضوع را عامل برد در این دیدار عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، مهران شاهین طبع و محمد جمشیدی سرمربی و ملی پوش بسکتبال ایران در نشست خبری بعد از دیدار با فیلیپین حاضر شدند و درباره این مسابقه حساس صحبت کردند.

محمد جمشیدی با ابراز رضایت از عملکرد تیم ملی گفت: تمام بازیکنان با قدرت تلاش کردند و عملکردشان خیلی خوب بود. واقعا تلاش کردیم و توانستیم برنده شویم. در این مسابقه دفاع قدرتمندی داشتیم و در دفاع نیز باهوش عمل کردیم.

مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی نیز صحبت هایش را با پاسخ به سوالی درباره حامد حسین زاده شروع کرد و گفت: می دانستم که حسین زاده یک بازیکن دفاع کننده خوب است و به همین دلیل او را مسئول کنترل جیسون کاسترو کردیم. او بازیکن توانا و کلیدی فیلیپین بود و به نظرم حسین زاده به خوبی وظیفه اش را انجام داد و این بازیکن را کنترل کرد.‌او درباره دیدار با فیلیپین بیان کرد: همانطور که قبلا گفته بودم بازی بسیار سختی برای ما بود. برابر استرالیا خیلی بد بودیم و تصمیم داشتیم که در این مسابقه سخت‌تر تلاش کنیم و بجنگیم. به نظرم کارمان را خیلی خوب انجام دادیم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال درباره عملکرد بازیکنان زیر سبد نیز گفت: از بازیکنان زیر سبد خواسته بودم که آن منطقه را مهار کنند و فضاسازی مناسبی داشته باشند و به نظرم خیلی خوب بودند. در شرایط حساس تصمیم های خوبی در حمله داشتیم و در دفاع نیز خوب کار کردیم. اینکه اجازه ندادیم فیلیپین امتیاز زیادی بیاورد اتفاق خوبی

بود.

جمشیدی بهترین بازیکن دیدار ایران و فیلیپین شد

ملی پوش بسکتبال کشورمان بهترین بازیکن دیدار با فیلیپین در راه انتخابی جام جهانی شد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم ملی بسکتبال کشورمان در دیدار با فیلیپین در پنجره پنجم انتخابی جام جهانی با نتیجه ۷۸ بر ۷۰ به برتری رسید و جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱۹ چین را کسب کرد.در پایان این مسابقه محمد جمشیدی که ستاره میدان بود با کسب ۲۶ امتیاز، ۴ ریباند، ۷ پاس و تاثیرگذاری ۳۰، بهترین بازیکن زمین هم لقب گرفت.بهنام یخچالی با ۲۱ امتیاز، ۷ ریباند، ۴ پاس و تاثیرگذاری ۲۵، دیگر بازیکن برتر ایران و میدان بود.میثم میرزایی با ۱۱، روزبه ارغوان با ۸،محمد حسن زاده ۷ ، رسول مظفری ۳ و حامد حسین زاده با ۲ امتیاز دیگر بازیکنان امتیاز آور ایران بودند و نکته جالب توجه اینکه آرن داودی، کاپیتان تیم ملی همانند بازی با استرالیا بدون امتیاز بود.همچنین میثم میرزایی و محمد حسن زاده با ۸ ریباند، بهترین ریباندرهای ایران بودند.در تیم حریف نیز جیسون کاسترو با ۱۹ امتیاز، پرامتیازترین بازیکن فیلیپین

بود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ