عربستان؛ بزرگترین ناقض حقوق بشر
 

پسری ۱۷ ساله در سلولی بسیار تنگ و تاریک زیر ضرب و شتم، سیلی خوردن، چکمه‌های نظامی و شدیدترین انواع شکنجه قرار می‌گیرد و دچار مشکلات روحی و جسمی می‌شود. این رفتارها فقط به خاطر این است که وی اهل منطقه شیعه‌نشین “قطیف واحساء” است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،منابع عربستانی مخالف آل سعود در گزارشی از وضعیت تکان‌دهنده نقض حقوق بشر در عربستان در سایه حکومت مستبدانه و سرکوبگرانه این رژیم پرده برداشته‌اند. در این گزارش آمده است: قطیف و احساء منطقه‌ای جغرافیایی در شبه جزیره عرب است که اهالی آن زیر ظلم و ستم و تحقیر و اهانت مسئولان سعودی قرار دارند. مسئولان سعودی شدیدترین نوع تبعیض، ظلم و ستم طایفه‌ای و اقدامات غیرانسانی را علیه اهالی این منطقه مرتکب می‌شوند؛ اقداماتی که با تمام ارزش‌های دینی، موازین قانونی و قوانین بین المللی در تضاد است. یک فصلِ داستانِ شکنجهِ اهالی قطیف، نوجوانی را به تصویر می‌‌کشد که برای زیارت مرقد مطهر حضرت محمد (ص) از خانه خارج می‌شود اما نیروهای واحد ضربت سعودی وی را بازداشت و با زور سلاح مرعوب می‌کنند و نزدیک به ۱۰ ماه از خانواده اش دور می‌کنند. وی در آن زمان هنوز ۱۰ سال عمر داشت که هدف انواع تهدید و ارعاب قرار گرفت. این نوجوان بازداشتی “محمد عصام الفرج” است.

محمد عصام الفرج ۶۸ روز در سلول انفرادی قرار داده شد و عناصر واحد آگاهیِ بدنام سعودی او را تحت انواع شکنجه و بدرفتاری قرار دادند و خانواده‌اش در طول ۶۸ روز نگهداری محمد در سلول انفرادی – یعنی نزدیک به دو ماه و هشت روز از زمان بازداشت- از سرنوشت وی آگاهی نداشتند و از تماس با وی محروم بودند.روز شنبه ۲۹ ماه مه سال ۲۰۱۷ میلادی، محمد به همراه دوستانش از خانه‌اش در شهر العوامیه خارج و برای زیارت مرقد مطهر پیامبر اکرم (ص) سوار بر یک دستگاه اتوبوس، رهسپار شهر مدینه منوره شد. اتوبوس در جاده طولانی شهر العوامیه به شهر مدینه منوره در پست‌های بازرسی چندین بار مورد بازرسی و تفتیش قرار گرفت، اما ماموران جلوی او را نگرفته یا او را بازداشت نکردند.به گفته منبع یاد شده، سفر محمد و دوستانش در دومین روز عید سعید فطر بود و وی بعد از پایان زیارتش و به طور مشخص در سومین روز ورودش به شهر مدینه منوره، وقتی شب هنگام با دوستانش سوار بر یک دستگاه تاکسی شد؛ ناگهان با حضور گسترده نیروهای امنیتی روبرو شد. آنها تاکسی را متوقف کردند و سلاح‌های خود را روی سر وی و دوستانش گذاشتند و با ارعاب، همگی را بازداشت کردند.این منبع خاص که از بیم تحت تعقیب قرار گرفتن ترجیح داد که هویتش را فاش نکند، گفت: بازداشت هشت جوان و نوجوان یاد شده زیر تهدید سلاح و به طور خودسرانه صورت گرفت؛ بدون اینکه از هویت آنها سوالی شود یا اینکه اگر کسی از آنها تحت تعقیب قرار دارد؛ او را شناسایی و بقیه را آزاد کنند. هرچند که باید این را هم در نظر داشت که همگی آنها قبلا از تعداد زیادی از پست‌های ایست و بازرسی بدون هیچ مشکلی رد شده بودند.این منبع افزود: این جوانان و نوجوانان به طور مستقیم به واحد آگاهی شهر مدینه منوره برده شدند و محمد روز دوم بازداشت توانست با خانواده‌اش تماس بگیرد و بگوید که در واحد آگاهی شهر مدینه منوره است. او گریه می‌کرد و ترس خاصی در صدایش بود و می‌گفت که نمی‌داند چرا بازداشت شده است.

قرص‌های مواد مخدر و سلول انفرادی

قرص‌های مخدر و سلول انفرادی سرنوشت پنج روز نگهداری محمد در بازداشتگاه واحد آگاهی شهر مدینه منوره بود.وی سپس به واحد آگاهی الدمام منتقل و به سلول انفرادی برده شد و شدیدترین انواع شکنجه‌های پلید علیه وی آغاز شد. بازداشتگاه‌هایِ بدنام واحد آگاهی سعودی تفاوتی بین کودک و نوجوان یا مرد و زن قائل نیستند.این منبع، صحنه شکنجه محمد را به تصویر می‌کشد و می‌گوید که وی چگونه زیر ضرب و شتم و مشت و لگد با پوتین و سیلی قرار می‌گیرد و سراسر بدنش کبود و سیاه می‌شود.این نوجوان که نمی‌داند به چه دلیل در سلول انفرادی قرار داده شد و از آزادی محروم شده است؛ پشت سرم هم از ماموران واحد آگاهی سیلی‌های سنگین می‌خورد؛ بودن اینکه آنها هیچ توجهی به نوجوانی محمد کنند یا هرگونه اخلاق و احساس انسانی از خود نشان دهند.این منبع افزود: محمد ساعت‌ها و روزهای طولانی در سلول کوچک خود از نشستن محروم بود؛ سلولی که در زمستان بسیار سرد و در تابستان بسیار گرم بود. هدف این بود که وی با یکی از بدترین شکنجه‌های درد آور – به خاطر سرپا ایستادن شبانه روزی- روبرو شود.

این منبع تاکید کرد: این مجازات (نگهداری زندانی به صورت سرپا برای مدت طولانی)که می‌تواند مردی بزرگسال را از پای درآورد و آدم تاب تحمل آن را ندارد؛ در حق محمد اعمال شد و وی را با وضعیت روحی دشواری روبرو کرد. این مجازات سبب شد که محمد با وجود سن اندک خود از یک سری بیماری‌ها از جمله فشار خون و سردرد مزمنِ ناشی از نرسیدن خون کافی به سرش رنج ببرد. در نتیجه، محمد دچار بحران‌ها و آسیب‌های روحی و جسمی شدیدی شده و پیش پزشک واحد آگاهی برده می‌شود، اما او نیز برای محمد گزارش پزشکی صادر نمی‌کند و با وجود وضعیت بد جسمی، تنها چند قرص مخدر به وی داده می‌شود تا به کمک آنها فقط بخوابد. از این قرص‌ها در مراکز روانپزشکی و ترک اعتیاد به عنوان جایگزین مواد مخدر استفاده می‌شود که دادن این قرص‌ها به محمد، به نوبه خود نقض حقوق زندانیان و شکنجه دوچندان آنها به شمار می‌رود . این منبع تصریح کرد: محمد بعد از خارج شدن از سلول انفرادی و در پی موفقیت خانواده‌اش برای تماس با وی و با توجه به هشدار آنها، خوردن این قرص‌ها را متوقف می‌کند. به موازات شکنجه‌ای که محمد در بازداشتگاه می‌شود؛ مسئولان زندان با نقض قوانین بین المللی، وی را از ادامه تحصیل محروم می‌کنند.

این منبع افزود: بعد از اینکه به خانواده محمد اطلاع داده می‌شود که وی کجا نگهداری می‌شود و با آغاز سال تحصیلی، خانواده‌اش یافتن راهی برای ادامه تحصیل محمد را آغاز می‌کنند و مدارک و گواهی تحصیلی او را آورده و به واحد آگاهی می‌دهند، اما آنها با وقت کشی و گم کردن چندین باره آن سبب می‌شوند که محمد فرصت را از دست بدهد، اما با فرا رسیدن امتحان ثلث اول، مدارکش پذیرفته می‌شود و کتاب‌های درسی سه روز قبل از امتحانات به وی داده می‌شود، اما شکنجه بدرفتاری و محرومیت کار خودش را می‌کند و بر وضعیت تحصیلی محمد تاثیر میگذارد. اما با این حال و با وجود وقت‌کشی‌های واحد آگاهی و وضعیت بسیار دشوار محمد، وی دوره راهنمایی را در دوره بازداشت به پایان می‌رساند. حال محمد در آستانه دهمین ماه بازداشت خود قرار دارد، اما همچنان نمی‌داند که به چه دلیلی بازداشت شده است. زمانی نیز برای محاکمه یا جلسه‌ای برای تعیین سرنوشتش مشخص نشده است. علاوه بر زندان و شکنجه و مجازات، ماموران واحد آگاهی الدمام با کینه توزی و انتقام جوییِ بی دلیل از محمد و خانواده اش، وی را از حق داشتن وکیل محروم کرده‌اند که نقض آشکار همه موازین حقوقی به شمار می‌رود که در قوانین بین المللی بر رعایت آن تاکید شده است.

میانگین گردن زدن در عربستان در سه ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی در عربستان افزایش یافته است، به گونه‌ای که موارد گردن زدن در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۷ درصد رشد داشته است.به گفته مخالفان حکومت سعودی، نیروهای امنیتی رژیم در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۲ نفر را گردن زدند، اما در سه ماه اول سال ۲۰۱۸ ۳۹ نفر را گردن زدند که این امر نشان از افزایش ۲۷ درصدی شمار افراد گردن زده می‌دهد.

از مجموع ۳۹ فرد گردن زده شده در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ میلادی، ۲۱ نفر تابعیت عربستان و ۱۷ نفر تابعیت کشورهای دیگر از پاکستان، مصر، نیجریه، اردن، لبنان و سوریه داشتند. یک نفر نیز جزء افراد بدون تابعیت بود که به “بدون” معروفند.سازمان اروپایی -عربستانی حقوق بشر با اشاره به اجرای حکم اعدام علیه زندانیان سیاسی در عربستان افزود: اشکالات و نواقص ریشه‌ای در ساختار عدالت در عربستان و نبود گسترده اصول محاکمه‌های عادلانه در این کشور وجود دارد و مسئولان سعودی اعدام را درباره یک سری اتهامات اجرا می‌کنند که در قوانین حقوقی بین المللی جزء اتهامات بسیار خطرناک به شمار نمی‌رود. براساس گزارش این سازمان، ۵۳ درصد اعدام‌های انجام شده در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ میلادی، به خاطر اتهاماتی بود که در جرگه اتهامات سنگین به شمار نمی‌روند .این سازمان خاطر نشان کرد: ۱۲۵۴ مورد اجرای اعدام را از سال ۲۰۰۴ تا فوریه سال ۲۰۱۸ در عربستان ثبت کرده است که بیش از ۳۰ درصد آنها به خاطر اتهاماتی بود که در قوانین بین المللی سنگین به شمار نمی‌رود .سازمان اروپایی – سعودی حقوق بشر افزود: با وجود اعتراف گیری مسئولان سعودی از متهمان از طریق شکنجه و اجبار و محروم کردن آنها از حق دفاع از خود، این مسئولان شروط و اصول محاکمه عادلانه را نیز در پرونده‌هایی که برای آنها حکم اعدام صادره شده رعایت نکرده و آن را نقض کرده‌اند.

این سازمان تصریح کرد: آمارهای سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ میلادی تایید می‌کند که مسئولان سعودی اصرار بر اجرای احکام اعدام بیشتری دارند که این امر نگرانی‌های جدی را – درباره پرونده‌هایی به این سازمان توانسته آنها را ثبت کند و از جزئیات آن مطلع شود – ایجاد می‌کند. به گفته این سازمان، اکنون ۴۲ نفر با خطر اعدام روبرو هستند که از جمله آنها، متهمان به جرایم غیرخطرناک در ارتباط با آزادی بیان یا مشارکت در تظاهرات هستند .این سازمان از جمله به پرونده “هسته شایستگان” اشاره کرد که ۱۲ نفر در ارتباط با آن با اتهامات مبهم، کلی و بی اساس با خطر اعدام روبرو هستند. رژیم سعودی این افراد را که از شخصیت‌های نخبه بارز در داخل عربستان به شمار می‌رود و از دانشگاهی گرفته تا علمای دینی و پزشکان و بازرگانان را شامل می‌شوند؛ به زعم خود متهم به آنچه آن را “جاسوسی برای ایران و گسترش تشییع″ خوانده، کرده است. این درحالی است که گزارشگران ویژه سازمان ملل خواهان حفاظت از این افراد در برابر خطر اعدام شده‌اند.در بین ۴۲ زندانی در صف اعدام در عربستان، ۸ کودک و نوجوان دیده می‌شود که با توجه به صدور حکم نهایی اعدام آنها، ممکن است هر لحظه سر آنها از بدنشان جدا شود. این احکام اعدام علیه کودکان و نوجوانان درحالی است که عربستان منشور حقوق کودکان را امضا کرده که اعدام کودکان را قاطعانه ممنوع کرده است.سازمان اروپایی – سعودی حقوق بشر به طور خلاصه گفت: سه ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی با خطرات جدی درخصوص جان شمار رو به افزایش شهروندان سعودی و اتباع خارجی مقیم این کشور پایان یافت که روزانه به صف‌های گردن زدن ملحق می شوند.

با توجه به گستردگی موارد نقض حقوق بشر در عربستان، دولت آمریکا به عنوان هم پیمان منطقه‌ای عربستان هم نتوانست چشم خود را به روی نقض حقوق بشر در این کشور ببندند.بر اساس گزارش روسیا‌الیوم، وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در منطقه را منتشر و در آن به بازداشت‌های خودسرانه و ظالمانه در عربستان اشاره کرد. در این گزارش آمده است که مسئولان سعودی مخالفان سیاسی و رهبران دینی را به طور خودسرانه و ظالمانه بازداشت کرده‌اند و شاهزادگان و بازرگانان سعودی خارج از چارچوب قانونی بازداشت شده‌اند .این گزارش افزوده است که برای این شاهزادگان و بازرگانان بازداشت شده در عربستان هیچ گونه محاکمه‌ای انجام نشده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ