یادداشت
قاره سبز در تسخیر فوتبال
فوتبال اروپا در پرترافیک‌ترین روز‌های خود قرار دارد. مسابقات باشگاهی در سراسر قاره‌ مسابقات جام حذفی و در برخی از کشور‌ها جام خیریه و اتحادیه، تورنمنت لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا (جام یوفا) و مسابقات جدید ملی با عنوان لیگ ملت‌های اروپا. به این روز‌های شلوغ قاره اروپا مسابقات مقدماتی انتخابی یورو ۲۰۲۰ را هم باید اضافه کرد.

اما این حجم از مسابقات، نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق از سوی یوفا‌، اتحادیه باشگاه‌ها و فدراسیون‌های مختلف در قاره سبز است. گذشته از برنامه‌ریزی برای عدم تداخل بازی‌ها، درآمد هنگفتی که از این جریان به حساب فدراسیون‌های متبوع می‌رسد بسیار وسوسه‌انگیز است و از ‌‌اکنون اسپانسرها شرکت‌های تبلیغاتی قدرتمندی را جذب خود کرده است‌.

اما ورای همه مسائل مطرح‌‌شده، جذابیت، فاکتور اصلی تعدد تورنمنت‌ها در بالاترین سطح فوتبال دنیاست که بازهم قاره سبز را با اختلاف به ‌بهترین مقصد لذت بردن از فوتبال تبدیل کرده است. فرمت جدید رقابت‌های یورو ۲۰۲۰ و همچنین تورنمنت نوپای لیگ ملت‌های اروپا به گونه‌ای است که از فزونی بازی‌های دوستانه کسل‌کننده و پرتعویض خبری نیست و به جای آن، تیم‌ها با همه قدرت مقابل هم برای کسب نتیجه صف‌آرایی می‌کنند و استادیوم‌های این قاره حتی در کشور‌های کم‌تر شناخته‌شده هم پر از تماشاگر می‌شود.

یکشنبه گذشته شهر دوبلین جمهوری ایرلند میزبان قرعه‌کشی رقابت‌های انتخابی یورو ۲۰۲۰ بود. بازی‌هایی با تغییرات چشمگیر از نظر افزایش تعداد گروه‌ها و تیم‌ها و ساختاری متفاوت از منظر صعود تیم‌ها. براساس برنامه‌ریزی‌ رقابت‌های انتخابی یورو ۲۰۲۰ از ماه مارس تا اکتبر ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد. نیمی از گروه‌های ده‌گانه این رقابت‌ها ۶ تیمی هستند و مابقی در قالب ۵ تیم به صورت رفت و برگشت با هم تقابل خواهند کرد. براین اساس دوتیم از هرگروه (مجموعاً ۲۰ تیم) به صورت مستقیم به یورو ۲۰۲۰ صعود خواهند کرد. از نکات جالب توجه در خصوص قرعه‌کشی مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۰ هم‌گروهی دوباره دو تیم آلمان و هلند همانند لیگ ملت‌ها است. دلیل‌ این قرعه به خاطر نمایش ضعیف آلمان‌ها در رقابت‌های لیگ ملت‌های اروپا و سقوط این تیم در رنکینگ یوفا است. از جمله محدودیت‌های جالب این تورنمنت می‌توان به عدم حضور مستقل میزبان‌ها بدون بازی انتخابی اشاره کرد. بنا به تعدد میزبان‌ها در یورو ۲۰۲۰، این کشور‌ها هم باید در رقابت‌های انتخابی بازی کنند. همچنین همگروه نشدن تیم‌هایی که کشورشان با یکدیگر مشکل سیاسی دارند از جمله مواردی است که می توان از آن به پاک کردن صورت مسأله توسط مقامات یوفا یاد کرد! این در شرایطی است که به احتمال زیاد بعد از رقابت‌های یورو ۲۰۲۰ دوباره فرمت بازی‌ها حداقل از منظر تعداد میزبا‌ن‌ها دچار تغییراتی خواهد شد و بدین شکل میراث رئیس قبلی یوفا (میشل پلاتینی) از یاد خواهد رفت.

در سوی دیگر، بازی‌های لیگ ملت‌های اروپا از امسال وارد تقویم قاره سبز شده است. تورنمنتی که برای جدی گرفته‌شدن از سوی کشورها، مسیری میانبر برای حضور مستقیم در یورو ۲۰۲۰ است. براین اساس طبق رنکینگ جدید ارائه شده از سوی یوفا، تیمها در ۴ سطح و همچنین در هریک از سطوح در ۴ گروه از سپتامبر ۲۰۱۸ تا نوامبر ۲۰۱۸‌ در قالب پنجره FIFA Day رقابت کردند. تیم‌های اول هر گروه در هریک از سطوح ۴ گانه بازی‌ها به مرحله پلی‌آف صعود کردند. همچنین اولین قهرمان لیگ ملت‌های اروپا فقط از ۴ تیم راه یافته از سطح اول مسابقات (سطح A) در ژوئن ۲۰۱۹ از بین تیم‌های هلند، سوئیس، پرتغال و انگلیس مشخص خواهد شد.‌اما مسیری میانبر فقط برای ۴ تیم باقی‌مانده برای صعود به یورو۲۰۲۰ از منزلگاه لیگ ملت‌های اروپا گذر می‌کند! بدین صورت که ۴ تیم راه یافته از سطوح چهار‌گانه مسابقات در مارس سال ۲۰۲۰ در

پلی‌آف باهم رقابت می‌کنند و به این ترتیب ۴ تیم اول به صورت مستقیم راهی یورو ۲۰۲۰ خواهند شد. با این حساب حتی تیم‌هایی نظیر گرجستان، بلاروس، کوزوو و مقدونیه که در سطح ۴ بازی‌ها به عنوان تیم اول از گروه خودصعود کرده‌اند شانس حضور مستقیم در یورو ۲۰۲۰ را دارند.‌اما اگر تیمی که به پلی‌آف لیگ ملت‌ها راه‌یافته قبل از آن در قالب بازی‌های انتخابی ‌به یورو ۲۰۲۰ صعود کرده باشد، در این صورت بهترین تیم دوم در بازی‌های پلی‌آف جایگزین آن‌ خواهد شد که نتوانسته صعودش را مسجل کند.

پدیده فوتبال این روزها در قاره سبز از قبل پویاتر شده است و این مهم از دومنظر حائز اهمیت است. ابتدا از لحاظ جذاب‌تر شدن هرچه بیشتر مسابقات و گسترش فوتبال در کل قاره و همچنین، احتمال درگیری باشگاه‌ها با تیم‌های ملی بر سر مصدومیت بازیکنان و سندروم معروف FIFA day و در اینجا UEFA Day!

*مرصاد جعفری

Email this page

نسخه مناسب چاپ