یادداشت/حقیقی و مَجازی(۳)
قدرت آینده
سید مسعود رضوی
در ابتدای این یادداشت‌ها بر اهمیت دیتاها یا انبوه داده‌های علمی و اطلاعات و ارتباطات در شبکه‌های مَجازی و اینترنتی سخن گفته شد و بدیهیاتی درباره اهمیت و آینده ‌آی تی یا همان رایانه و تحول عظیم در جهان مَجازی مطالبی گفتیم. بی‌تردید این عرصه را باید قدرت شماره یک در جهان معاصر و آینده قلمداد کرد. از آن رو که امنیت کشورها و ثروت و توانایی علمی و مهارت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های عظیم، یکسره معطوف به همین محیط و همین دانش و امکانات و تخصص‌ها و ابزارهای مرتبط با آن خواهد بود. دفاع و امنیت سایبری و حملات در فضاهای مَجازی تعیین کننده است و هرچه دانش و آموزش و زیرساخت‌های اینترنت و ارتباطات گسترده‌تر باشد، قدرت و دارایی و به تبع آن، حوزه‌های نفوذ، گستره‌ای وسیع‌تر را در برخواهد گرفت.
یک مثال ساده در مورد ثروت و قدرتی که پشتیبان آن در فضای سایبری است، واحد پولی است که با عنوان بیت کویین مدت‌هاست مبادله و بر اساس آن سرمایه‌گذاری می‌شود. بنا به ارزیابی بسیاری از تحلیل گران اقتصادی، قدرت و مبانی پشتیبان برای ارزش این واحد، از تمام ارزهای موجود جهان قدرتمندتر است و همچنان که کارت‌های اعتباری جانشین سکه و اسکناس شد، بی‌تردید در لحظه‌ای نه چندان دور، واحد پول مَجازی نیز در مراوده و معاهده‌ای بین‌المللی جایگزین ارزهای موجود و متعارف خواهد شد. زمانش مشخص نیست ولی نشانه‌ها دلالتی قدرتمند بر تحقق این امر دارند.
مسئله بدافزارها و حملات سایبری هم خود سرفصلی بزرگ و نگران کننده است که لازم است جداگانه در باره آن سخن گفته شود و در این مورد با تخصص و مطالعه کافی باید بحث کرد. اما عجالتاً خاطره جمعی ملت ایران از خباثت برخی دشمنان زخم‌ها دیده و ماجرای بدافزار یا ویروس اینترنتی استاکس نت و حمله ناجوانمردانه به زیرساخت‌های دانش هسته‌ای و نیروگاه‌های برق اتمی میهن را از یاد نبرده‌ایم.
از یاد نبریم که در سطح دیپلماسی و صحنه مبارزات و معارضات داخلی و خارجی و رقابت‌های سیاسی نیز نبرد سایبری قدرتمندتر از هر لشکری عمل کرده و قشون مجازی تا قلب کاخ سفید نفوذ داشته است. حملات هکرها و سارقانی از چین و کره شمالی به شرکت‌های آمریکایی و اروپایی، ماجراهای هیجان انگیز روزگار ماست که مدت‌ها بر صفحات مطبوعات جاذبه می‌آفرید. تأثیر روس‌ها و هکرهای شبح‌گونه بر روی کار آمدن نوفاشیست‌ها و دست‌راستی‌های اروپایی، ماجرای برکسیت در بریتانیا و سرانجام بزرگتر از همه، رسوایی دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا که منجر به پیروزی چهره‌ای همچون دونالد ترامپ شد، راه هر شک و گمانی را در مورد قدرت بی‌مرز و مهیب سایبری و نیروی مَجازی می‌بندد!
همین دیروز مایک زاکربرگ مدیر و مؤسس شبکه اجتماعی فیسبوک در برابر کمیته تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شد و اعتراف کرد که اطلاعات شخصی مربوط به بیش از یکصد و سی میلیون کاربر این شبکه توسط یک سازمان یا گروه هکر روسی سرقت شده و در صحنه رقابت سیاسی ایالات متحده مورد بهره برداری قرار گرفته است. توجه داشته باشیم که این حمله‌ها به قلب سازه‌ها و پایگاه‌های سایبری جهان صورت گرفته است.
حال عقل سلیم حکم می‌کند که ما نیز باید وضع خود را در برابر رقیب و همسایه شمالی که همیشه با مطامع استعماری و توسعه طلبانه به ایران نگریسته روشن کنیم. روس‌ها هیچ‌گاه یک ایران قدرتمند را تحمل نخواهند کرد و این با دلایل مکرر و مأکد به راحتی قابل اثبات خواهد بود. امام خمینی(ره) استقلال ایران و شعار استراتژیک نه شرقی نه غربی را بر همین اساس همواره سرلوحه سیاست‌های عصر خود قرار داده و موجب حراست مرزهای آشکار و نهان و جلوگیری از نفوذ بیگانه به سطوح مختلف جامعه و امنیت وطن شد.
با توجه به این مسایل، باید به جای نگاه کوته نظرانه و یک‌جانبه و بالاخره محدودیت آفرین در باب آی تی و فضای سایبر کنار گذاشته شود، و به جای آن بر افزایش دامنه و امنیت شبکه و آموزش وسیع در سطح ملی تأکید شود.‌ای بسا که در سال‌های آینده نیازهای ما چنان فوران کند که تمام امکانات و سرمایه‌ها را به این سو منتقل کنیم، به مانند ماهواره‌های تلویزیونی که جماعتی کوته بین در پی حذف تصاویر و تخریب امواجش بودند در حالی که باید آن را بومی کرده و از امکانات بی‌حد و حصر آن در جهت منافع ملی بهره می‌بردند. سرمایه‌هایی که در این راه عبث تلف شد و تصور می‌کرد در برابر باد و توفان دیوار بسازد، می‌توانست صرف خرید یا ساخت یا سفارش یک ماهواره ملی و منطقه‌ای شود و امروز قدرت شبکه‌های ما را صد چندان می‌کرد. پس اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ