محک
کارناوال سیاسی ـ تبلیغاتی ترامپ
ابوالقاسم قاسم زاده
اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل تا چند روز دیگر آغاز می‌شود. همه ساله با تشکیل این اجلاس در نیویورک و در مقّر سازمان ملل، نمایندگان و رؤسای کشورهای عضو به نیویورک می‌روند تا ضمن شرکت در آن در ملاقات‌های دوجانبه با یکدیگر تبادل‌نظر و مسیر همکاری‌های دوجانبه را تسهیل کنند. اگرچه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل بیشتر جنبه تشریفاتی دارد، اما در صحنه سیاسی و بخصوص رسانه‌ای(خبری) بسیار حائز اهمیت است. براساس همین ویژگی‌ است که چند سالی است، نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با استفاده از گروه فشار(لابی) صهیونیست‌ها در نیویورک و دولت آمریکا، تلاش می‌کند تا موضوع جمهوری اسلامی ایران را درصدر رویدادهای اجلاس سالانه قرار دهد. امسال نیز این شیوه ادامه خواهد داشت. بخصوص که آمریکا در ماه «سپتامبر» همزمان با تشکیل مجمع عمومی سازمان ملل، ریاست دوره‌ای شورای امنیت را به عهده خواهد گرفت. ترامپ اعلام کرده است که ریاست یکی از جلسات شورای امنیت را هنگامی که در نیویورک است و در مجمع عمومی شرکت می‌‌کند، به عهده خواهد گرفت تا با دستور کار «ایران» دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران مورد رسیدگی قرار گیرد.

همه شواهد نشان می‌دهد که با مرکزیت اسرائیل، لابی اِپک در نیویورک و کاخ سفید، فضاسازی جنجالی در ادامه جنگ روانی ـ‌ تبلیغاتی علیه ایران در اجلاس امسال، بخصوص در شورای امنیت برنامه‌ریزی شده است و کلید خواهد خورد.

از هم‌اکنون اغلب رسانه‌های فارسی زبان در خارج از ایران که هماهنگ با برنامه‌ریزی جنگ روانی ـ تبلیغاتی اسرائیل ـ‌آمریکا هستند، بسترساز این رویداد شده‌اند:

اغلب کارشناسان سیاسی نوشته‌اند که ترامپ می‌خواهد تا حداکثر بهره‌گیری از اجلاس نیویورک برای توجیه طرح تحریم خود علیه ایران را بدست آورد. هدف او با طرح دستور کار ایران در جلسه شورای امنیت، نمایشی از ایجاد یک اجماع بین‌‌المللی در سطح بالا، ولو ظاهری و تبلیغی ـ رسانه‌ای علیه ایران است؛ آن هم در جلسه‌ای که انتظار می‌‌رود سران کشورهای بزرگ دنیا(چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و کانادا) در آن شرکت داشته باشند! از نظر یکی از کارشناسان سیاسی، ترامپ تلاش خواهد کرد اتهام‌ها و مواردی را در شورای امنیت درباره ایران مطرح کند که از یک سو افکار عمومی را بشدت تحت تأثیر قرار دهد و از سوی دیگر نقض حقوق بین‌الملل بویژه نقض قطعنامه‌های الزام‌آور شورای امنیت ـ تلقی شود. از این‌رو در کنار اتهام‌های کلی همیشگی درباره حمایت ایران از تروریسم و نقض حقوق بشر و تهدید به نابودی اسرائیل، اتهام‌‌های دقیق‌تر و البته «حقوقی»‌تری از قبیل مشارکت و مسئولیت ایران در حمایت شیمیایی در سوریه، مشارکت و مسئولیت ایران در حملات حوثی‌های یمن به عربستان سعودی، انتقال غیرقانونی سلاح از جانب ایران به مناطق تحت نفوذ گروه‌های غیردولتی در منطقه (بویژه در عراق و یمن و لبنان) و بخصوص فعالیت‌های موشکی ایران را مطرح کند.

نماینده ویژه ترامپ راهی منطقه شده است و با مسئولان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به خصوص، امارات، قطر و کویت درباره حضور آنها در نیویورک و اتخاذ مواضع علیه جمهوری اسلامی ایران و حمایت از سخنان ترامپ در مجمع عمومی و در شورای امنیت که ایران را تهدیدی امنیتی برای منطقه معرفی خواهد کرد،‌گفتگو کرده است. ایجاد موج و کارناوال سیاسی ـ تبلیغی جدید در نیویورک علیه ایران در دستور کار آمریکا ـ اسرائیل قرار گرفته است.

ترامپ به اجرای این سناریو در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به لحاظ موقعیت داخلی و خارجی خود نیاز دارد.

ترامپ در افکار عمومی مردم آمریکا به صورت مداوم مورد نقد و پرسش است. رابطه او با رسانه‌های عمومی و اغلب روزنامه‌ها و شبکه‌های خبری ـ سیاسی در آمریکا و اروپا آشفته و تیره است. بسیاری از شخصیت‌های سیاسی از هر دو حزب در کنگره آمریکا و خارج از آن از مدیریت ترامپ در مدتی که گذشت ناراضی‌اند. آمریکا در آستانه انتخابات مهم میانه‌دوره‌ای کنگره (آبان) بسر می‌برد. اگر جمهوری‌خواهان(حزب ترامپ) اکثریت را در این انتخابات در مجلس و سنا (کنگره آمریکا)‌از دست بدهند، مشکلات ترامپ دو چندان خواهد شد. این درحالی است که سیاست‌های داخلی و خارجی کاخ سفید به صورت مستمر از سوی سیاستمداران مشهور فاجعه‌بار خوانده می‌شود. بنابراین با راه‌ انداختن کارناوال سیاسی ـ تبلیغی با موضوع ایران در نیویورک، ترامپ به دنبال موج آفرینی داخلی با محوریت دشمنی با ایران در دفاع از امنیت و کیان اسرائیل و متحدان عرب خود است. به خصوص که خبر از «معامله قرن» پروژه جدید درباره بحران فلسطین ـ اسرائیل داده است و دیروز یکی از روزنامه‌های اسرائیلی نوشته است که «آمریکا برای اجرای طرح «معامله قرن» به فلسطینی‌ها پیشنهاد کمک‌مالی ۵ میلیارد دلاری می‌دهد!»

اما درباره سیاست‌ خارجی ترامپ، که او فقط با جمهوری‌اسلامی ایران اعلام جنگ تحریم نکرده است، بلکه با چین، روسیه، اتحادیه اروپا و حتی کانادا در بحبوحه سیاست تهدید‌های تحریمی قرار دارد.

به طوری که جمله «جنگ تجاری» توصیف سیاست خارجی ترامپ در صحنه بین‌المللی شده است. از سوی دیگر همه اذعان دارند، ترامپ در سوریه شکست خورده است و چندان انتخابی برای او نمانده است. این شکست را در افغانستان با اوج گرفتن منحنی ناامنی در این کشور، در عراق که هنوز در اشغال نظامی آمریکا است، در جنگ یمن و دفاع از جنایات سعودی‌ها، در تاکید و پذیرش هژمونی رژیم صهیونیستی و کشتار زنان و کودکان و شهروندان عادی فلسطینی توسط نتانیاهو و… را همه می‌بینند. به طوری که رقبای ترامپ در داخل آمریکا می‌گویند، سیاست‌ خارجی او، آمریکا را گام به گام به انزوا سوق می‌دهد. ترامپ با طراحی اسرائیل و سازمان صهیونیستی ایپک در نیویورک از شرکت و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل تا ریاست یک جلسه از شورای امنیت با محوریت «ایران» می‌خواهد برای خود سیمای محوریت قدرت و مدیریت در صحنه بین‌المللی ترسیم کند. البته واکنش کشورها در جلسه شورای امنیت، به‌خصوص از جانب چین و روسیه و تا حدودی فرانسه و انگلیس بسیار حائز اهمیت است. طرح ترامپ اگر با رد نمایندگان روسیه و چین (در صورتی که سران این دو کشور در جلسه حضور داشته باشند) مواجه شود، خود ضربه دیگری برای ترامپ خواهد بود. واقعیت این است که ترامپ در خاورمیانه سیاست مستقل همراه با تدبیر روشن ندارد. او کلید منطقه خاورمیانه را به‌دست نتانیاهو داده است و بر هژمونی صهیونیست‌ها در خاورمیانه تأکید می‌ورزد.

کارناوال سیاسی ـ تبلیغی ترامپ که از سوی رژیم صهیونیستی و سازمان ایپک در نیویورک علیه جمهوری اسلامی ایران طراحی شده است در هفته آینده با شروع اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل کلید می‌خورد و با شرکت و ریاست ترامپ در جلسه شورای امنیت به اوج خواهد رسید. از هم‌اکنون چندین رسانه فارسی‌زبان بیگانه بستر‌ساز اجرایی این کارناوال شده‌اند تا خبرهای منفی درباره ایران را فراگیر و تشدید کنند. تدارک اجتماع اعتراضی در برابر ساختمان سازمان ملل از سوی ضد‌انقلاب خارج کشور، سلطنت‌طلبان و به‌خصوص منافقین (باند مریم رجوی) که از سوی جان بولتن مشاور امنیتی ترامپ حمایت سیاسی ـ مالی می‌شوند در دستور کار است. این موج از جنگ روانی ـ رسانه‌ای نیز می‌گذرد، اما به یقین در امتداد آن، حمایت مردمی از جمهوری اسلامی ایران به‌خصوص در خاورمیانه و در مبارزه علیه سلطه‌ آمریکا و محکومیت جنایات ترامپ ـ نتانیاهو در کشتار مسلمانان و ویرانی کشورهای آنها نتیجه خواهد داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ