کوتاه از سراسر جهان
 

توهین بوریس جانسون به زنان مسلمان برقع پوش، جنجال آفرید

فارس: سخنان وزیر خارجه سابق انگلیس که زنان مسلمان برقع پوش را به صندوق پستی و دزدان بانکی تشبیه کرده بود، جنجال ساز شد.«بوریس جانسون» که به زنان مسلمان با پوشش برقع توهین کرده بود، از عذرخواهی به دلیل این اهانت خودداری کرد.چند روز پیش جانسون گفته بود این مسخره است که مردم پوششی را انتخاب می‌کنند که مانند یک صندوق پستی به این طرف و آن طرف بروند.وی گفته بود دولت‌ها باید لباس های استانداردی را تعیین کنند که صورت مشتریان و مراجعان در آن معلوم باشد. «ترزا می» نخست وزیر انگلیس گفته سخنان جانسون موجب ناراحتی شده است و او باید عذرخواهی کند.

تحلیلگران نظامی صهیونیست: حزب الله ۱۲۰هزار موشک دارد

مهر: شماری از تحلیلگران نظامی رژیم صهیونیستی به توان موشکی حزب الله لبنان اذعان و اعلام کردند که این جنبش دارای ۱۲۰هزار موشک و خمپاره است. روزنامه معاریو چاپ رژیم صهیونیستی در گزارشی درخصوص نبرد آتی با حزب الله به نقل از تحلیلگران نظامی رژیم صهیونیستی نوشت: احتمال جنگ سوم با لبنان در آینده بسیار ضعیف است. در این گزارش به توان نظامی حزب الله اشاره شده و آمده است: نیروهای حزب الله می توانند روزانه ۷۰۰موشک به مناطق مختلف اسرائیل شلیک کنند. معاریو نوشت: برخی موشک های حزب الله دوربرد و قادر هستند کلاهک های حاوی مواد منفجره به وزن ۲۰۰تا ۴۰۰کیلوگرم با خود حمل کنند. در این گزارش قید شده که برخی موشک های حزب الله می توانند مواضع حساس رژیم صهیونیستی را هدف قرار دهند و ارتش اسرائیل توان مقابله با آنها را نخواهد داشت.

شلیک اشتباهی جنگنده اسپانیایی بر فراز استونی

ایسنا: وزارت دفاع اسپانیا اعلام کرد که پس از شلیک اشتباه یک موشک بر فراز استونی در جریان یک ماموریت آموزشی، تحقیقاتی را در این باره آغاز کرده است. یک جنگنده یورو فایتر اسپانیا مستقر در لیتوانی به اشتباه موشکی را شلیک کرد که البته هیچ آسیب یا خسارتی به بار نیاورد. وزارت دفاع اسپانیا افزود: این موشک هوا به هوا به هیچ جنگنده یا هواپیمایی برخورد نکرد. نخست وزیر استونی این رخداد را به شدت تاسف بار خواند.

۳ فقره پولشویی، اتهامات جدید علیه نخست وزیر سابق مالزی

فارس: دادگاه عالی مالزی «نجیب رزاق» نخست وزیر سابق را به ارتکاب سه مورد پولشویی متهم کرد. رزاق به سه فقره انتقال پول مجموعا به ارزش ۱۰ میلیون دلار به حساب بانکی‌اش متهم شده است. جرم پولشویی در مالزی مجازات حبس تا ۱۵ سال و جریمه نقدی بیش از یک میلیون دلار دارد. رزاق در سال ۲۰۱۳ نخست وزیر مالزی شد اما در انتخابات اخیر در مالزی شکست خورد و بعد از آن وی و همسرش ممنوع‌الخروج شدند. نجیب رزاق پیش از این اظهار بیگناهی کرده بود.

اعلام جنگ ایتالیا علیه مافیای استثمار کارگران

ایسنا: وزیر کشور ایتالیا در پی کشته شدن ۱۶مهاجر کارگر در تصادفی در جنوب این کشور، علیه شبکه‌های مافیایی استثمار کارگران کشاورز خارجی اعلام جنگ کرد. وقوع دو تصادف تقریبا یکسان به فاصله ۴۸ساعت در منطقه پوگلیای ایتالیا موجب شد توجه‌ها به مخمصه برداشت‌کنندگان گوجه‌ فرنگی فصلی خارجی حین فصل برداشت متمرکز شود. ماتئو سالوینی، وزیر کشور سختگیر ایتالیا گفت: این بحران مافیاست و در منطقه مذکور مافیا فعال است و من قصد دارم خیابان به خیابان و شهر به شهر، با تمامی ابزارهای حقوقی موجود با آن مقابله کنم. گفته می شود هزاران مهاجر آفریقایی در کنار کارگرانی از شرق اروپا در منطقه مذکور ایتالیا در شرایط بدی زندگی می‌کنند و آنها در خدمت کارگزارانی هستند که به جرائم سازمان‌یافته مرتبط هستند.

مادورو: امیدوارم ترامپ اجازه ترور رهبران خارجی را ندهد!

مهر: «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا که به تازگی هدف سوء قصد نافرجام قرار گرفت، در اظهاراتی کنایه آمیز گفت: معتقدم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به هیچ کس اجازه نمی دهد که از خاک این کشور برای ترور رهبران خارجی برنامه ریزی کند. مادورو شنبه هفته جاری زمانی که در مراسم رژه نظامی شرکت کرده بود با پهپاد هدف سوءقصد نافرجام قرار گرفت و پس از آن مقامات ونزوئلایی، آمریکا را صحنه گردان این سوء قصد معرفی کردند.

آمریکا و اروپا خشونت علیه مخالفان در زیمبابوه را محکوم کردند

ایسنا: آمریکا و اتحادیه اروپا دولت زیمبابوه را به خاطر سرکوب اپوزیسیون از زمان برگزاری انتخابات محکوم کردند. اتحادیه اروپا، آمریکا، سوئیس و کانادا در بیانیه ای مشترک اعلام کردند:‌ وقوع خشونت در جریان اعتراضات با امیدواری‌هایی که در نتیجه این انتخابات به وجود آمده بود، بسیار مغایرت دارد. مقام‌های این کشورها از دولت زیمبابوه خواستند اطمینان حاصل کند که نیروهای دفاعی این کشور آفریقایی خویشتنداری می‌کنند و به هنجارهای حقوق بشر بین المللی احترام می‌گذارند. گفتنی است دولت امرسون منانگاگوا، رئیس جمهوری زیمبابوه که پس از برکناری رابرت موگابه به قدرت رسیده، به سرکوب وحشیانه اعتراضات پس از انتخابات متهم شده است.

«جری آدامز» رهبر سابق شین‌فین، آشپز شد!

ایسنا: جری آدامز، رهبر سابق شین‌فین که زمانی شنیده شدن صدایش از تلویزیون انگلیس بسیار ترسناک می‌نمود، قرار است کتاب آشپزی منتشر کند. این کتاب آشپزی شامل دستور غذاهایی است که در جریان مذاکرات منتهی به توافق صلح جمعه نیک در سال ۱۹۹۸در ایرلند شمالی، سرو شد. توافق “جمعه نیک” یا “پیمان بلفاست” در روز جمعه ۱۰آوریل ۱۹۹۸بین طرف‌های درگیر در ایرلند شمالی، یعنی پروتستان‌های طرفدار بریتانیا و کاتولیک‌های جمهوری‌خواه ایرلندی (حزب شین‌فین) و با میانجیگری بریتانیا منعقد شد که بر اساس آن به سال‌ها درگیری خونین میان طرفین پایان داده شد.

آمریکا: روسیه از اوستیای جنوبی و آبخازیا خارج شود

تسنیم: وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر حمایت واشنگتن از استقلال و تمامیت ارضی گرجستان، از روسیه خواست نیروهای نظامی خود را از دو منطقه اوستیای جنوبی و آبخازیا خارج کند.”هدر نائورت” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که ایالات متحده بار دیگر بر عدم به رسمیت شناختن استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی تاکید می کند و از روسیه می خواهد نیروهای نظامی خود را از این مناطق که بخشی از خاک گرجستان هستند، خارج سازد. وی گفت: این دو منطقه خاک روسیه نیست و ایالات متحده بر حمایت از استقلال و تمامیت ارضی گرجستان بر اساس مرزهای شناخته شده بین‌المللی ادامه خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا خواستار تشکیل نیروی فضایی شد

تسنیم: وزیر دفاع آمریکا حمایت خود را از ایده تشکیل ششمین شاخه ارتش آمریکا موسوم به “نیروی فضایی” اعلام کرد.جیمز گفت: من کاملا از ایده تشکیل یک فرماندهی نظامی جدید برای امور فضایی حمایت می کنم زیرا ما نیاز داریم که با فضا به عنوان یک دامنه جنگی در حال توسعه برخورد کنیم و یک فرماندهی جنگی چیزی است که قطعا در شرایط کنونی می توانیم ایجاد کنیم. پیشتر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پنتاگون دستور داده بود فورا برای ایجاد ششمین شعبه سرویس نظامی آمریکا که تسلط و برتری ایالات متحده را در فضا تضمین کند، اقدام کند.

نقص در برنامه زیردریایی‌های هسته‌ای انگلیس

ایسنا: مقام‌های انگلیس از احتمال تعویق به کارگیری نسل جدید زیردریایی‌های هسته‌ای این کشور به دلیل وجود نقص در لوله‌های موشک بالستیک تولید شده در آمریکا برای این زیردریایی‌ها خبر دادند. بیل کوچ، سخنگوی فرماندهی سیستم‌های دریایی نیروی دریایی آمریکا گفت: هیچ یک از لوله‌های موشکی تحویل داده شده توسط یک پیمانکار آمریکایی به نام “بی دبلیو ایکس تکنولوژیز″ در زیردریایی‌های در دست ساخت قابل نصب نیستند. او گفت که این فرایند به حالت تعلیق درآمده تا یک تحقیقات ویژه درخصوص این نقیصه انجام شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ