محک
ماجرای گوشی تلفن همراه!
ابوالقاسم قاسم زاده
از چند ماه گذشته تا امروز مردم شاهد دو «ماجرا» در بازار مالی بودند. یکی نوسان طوفانی قیمت دلار که به یکباره در قیمت اغلب کالاهای مورد نیاز مردم چنان تأثیر گذاشت که نرخ تورم را با جهش مواجه کرد و دستاویزی برای ادامه «جنگ روانی» در کنار تحریم‌های آمریکا شد. همزمان در کنار بحران ارز، قیمت گوشی‌های تلفن همراه در بازار چنان اوج گرفت که تلفن‌همراه بصورت کالای نایاب درآمد و دو بازار از دلالی، یکی برای خرید و فروش دلار در کف خیابان‌ها و دیگری فروش تلفن همراه در پاساژها و فروشگاههای خاص آن، فراگیر شد. نرخ قیمت‌‌های دلار و تلفن همراه به یکباره تعادل عمومی در جامعه و در سطح شهرها بخصوص در مرکز کشور، تهران را بهم ریخت.

علاوه بر آنکه بازار انواع و اقسام شایعات در چنین فضایی از ماجرای دلار و تلفن همراه رونق فوق‌العاده پیدا کرد، نگرانی مردم را تا آنجا پیش برد که انگار کشور بسوی «قحطی» حرکت می‌کند! رسانه‌های بیگانه فارسی‌زبان هم برای تشدید نگرانی مردم با استفاده از ماجرای طوفانی قیمت «دلار» و «سکه» و «تلفن‌همراه» هیچ‌ کم نگذاشتند و در تمامی برنامه‌های خبری و گزارشی خود آن را تا بحران فروپاشی پیش بردند و پیش‌بینی کردند!‌

حال بعد از گذشت چند ماه، «مدیریت کنترلی»، این هر دو بازار (دلار و تلفن همراه) را به‌سوی تعادل برده است.

وزیر ارتباطات، آذری جهرمی در پایان نشست مشترک با وزیر صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های فعال در تنظیم بازار، به صداوسیما گفت: «گوشی تلفن همراه به زودی ارزان می‌شود.» او از رفع توقیف گوشی‌های تلفن همراه موجود در گمرکات خبر داد و اطلاع داد، «… قاضی مربوطه به رفع توقیف محموله‌های تلفن همراه موجود در گمرک رأی داده و مقرر شد کارگروهی، کار هماهنگی با سایر دستگاه‌های مربوط برای عرضه هر چه سریعتر این گوشی‌ها به بازار را دنبال کند.» وزیر ارتباطات در ادامه گفت:‌«… علاوه بر مشکلات ناشی از افزایش نرخ ارز، کمبود عرضه هم موجب بروز حباب در این بازار شده است که امیدواریم با افزایش عرضه، هرچه سریعتر این کالا کاهش قیمت یابد.»

انتظار می‌رود ماجرای پرتلاطم نبود و کمبود و حباب قیمت گوشی‌های تلفن همراه تا هفته‌های آینده سامان پیدا کند. روال خبرها نشان می‌دهد، هم بازار خرید و فروش دلار و سکه‌ و هم بازار گوشی‌های تلفن همراه منحنی به سوی تعادل پیدا خواهد کرد. اگر «مدیریت کنترلی» از سوی مسئولین در دولت با همکاری بخش خصوصی انجام گیرد و تداوم داشته باشد، امروز با انتشار این خبرها از سیر نزولی قیمت دلار و سکه و بی‌رنگ شدن بازار دلالی آن، همچنین برداشتن توقیف قضایی از گوشی‌های تلفن همراه در گمرک، اصطلاح ترکیدن حباب قیمت‌ها رایج شده است. اما مردم همچنان دو پرسش دارند. اول، اگر مدیریت متمرکز کنترلی بازار در دو مورد بازار ارز و کالای تلفن همراه، جواب داده است و به فضای بحرانی آن پایان داده است، چرا دولت در مدت چندماه گذشته که بازار را رها کرده بود،‌به طوری که هرکسی، هرکاری که می‌خواست برای تشدید هرج و مرج در بازار انجام می‌داد و اقدام می‌کرد، خبری از «مدیریت کنترلی» نبود؟ دوم، اکنون که بازار قیمت ارز کنترل شده و قیمت دلار سیر کاهشی پیدا کرده است، چرا همچنان قیمت بسیاری از کالاهای اساسی و مورد نیاز روزانه سبد خانواده‌ها با افزایش قیمت روزهای تلاطم بازار و حتی با سیر صعودی افزونتر ادامه دارد؟ مردم می‌پرسند، قیمت دلار و سکه پائین آمده و سیر نزولی پیدا کرده است. امروز هم وزیر ارتباط خبر از بازشدن گمرک و ارائه تلفن‌های همراه در بازار خرید و فروش و ارزان شدن آن و شکستن «حباب» می‌دهد. چرا همچنان محاسبه قیمتی از سوی فروشندگان و اتحادیه‌های صنفی، کمتر تغییر پیدا کرده است؟

شاید پاسخ به پرسش‌های مردم به‌خصوص دربارة گرانی‌های بی‌‌رویه و ادامه دار، نیازمند نظر کارشناسی یا نقد و بررسی مسئولین دولت از بخش‌های گوناگون باشد، اما به روشنی می‌توان دید که ضعف مدیریت بازار از علت‌ها و یا دلایل عمده و اصلی آنست.

در بازار عرضه و تقاضا باور این است که مدیریت کنترلی از سوی دولت و اتحادیه‌های صنفی و قوه قضائیه، فصلی و موجی است که می‌آید و می‌رود. البته بازگشت به حباب یا حباب‌های بزرگتر که منجر به افزایش نرخ گرانی‌ها می‌شود، چندان دور از انتظار نیست.

مردم می‌خواهند اراده کنترل مدیریتی تبدیل به یک سیستم اجرایی قوی و پایدار شود. آیا در شرایط کنونی که دشمن از سلاح تحریم‌ها استفاده می‌کند، مدیریت کنترلی با اجرای مطلوب ضوابط، استمرار خواهد یافت؟ پرسشی که دولت وعده آن را می‌دهد!

Email this page

نسخه مناسب چاپ