مجلس ‌از اختیارات شورا‌های اسلامی شهر و روستا کاسته است
همدان ـ خبرنگار اطلاعات: نایب رئیس شورای شهر همدان گفت: با این که قانون شوراها به تصویب‌ رسیده و قانون اساسی نیز شوراهای اسلامی را مانند یک قوه مطرح کرده، از اختیارات آنها کاسته شده است و متأسفانه این روند ادامه دارد‎.

‎حمید بادامی‌نجات در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رسانه‌ها بدون چشم‌داشتی برای انعکاس اجلاس اخبار مجمع مشورتی شوراهای اسلامی شهر و شهرداران کلان‌شهرها به کمک شورای شهر همدان آمدند، اظهار داشت: در اجلاس گذشته، همدان به عنوان میزبان پیشنهاد شد و مورد تصویب اعضای اجلاس قرار گرفت‎.

‎وی افزود: نشست‌های هم‌اندیشی برای ایجاد وحدت رویه بین شهری برگزار می‌شود، چرا که برخی از مشکلات بین شهرها مشترک است و این نشست‌ها سبب انتقال تجربیات برای تصمیم‌گیری‌های بهتر و اجرایی‌تر می‌شود‎.‎نایب ‌رئیس شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به رضایتمندی میهمانان از این نشست مشورتی گفت: به گفته میهمانان، همدان بهترین میزبان این اجلاس بوده است و به همین دلیل این نشست در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت و رسانه‌ای شدن این اجلاس نیز سبب معرفی هرچه بهتر همدان شد‎.

‎وی اعلام کرد: بیش از ۲۰ رئیس شورا، کلان‌شهر و مراکز استان‌ها، بیش از ۶ نایب‌رئیس به نمایندگی از شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها، ۲۰ نفر از اعضای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها و۱۰ نفر از اعضای شورای عالی استان‌ها و شهرداران کلان‌شهرها در این نشست حضور داشتند‎.

‎بادامی نجات افزود: مجلس شورای اسلامی سال گذشته یعنی از زمانی که قانون شوراها تصویب ‌شده و با این که قانون اساسی شوراهای اسلامی را مانند یک قوه مطرح کرده، از اختیارات آنها کاسته است و متأسفانه این روند ادامه دارد‎.‎وی تاکید کرد: هم‌اکنون چند قانون مهم در قالب طرح و لایحه مربوط به شوراها و شهرداری‌ها در مجلس در حال بررسی است که باید نسبت به آنها حساس بود‎.‎نایب‌رئیس شورای اسلامی همدان با اشاره به اینکه یکی از این موارد سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده است، گفت: در صورت تحقق این قانون شهرداری‌ها باید خودشان فکری به حال درآمدهای خود کنند تا بتوانند خدماتی را به مردم ارائه دهند‎.

‎وی اعلام کرد: لایحه جدید بخش عمده‌ای از عوارض را که برای شهرداری‌ها به عنوان درآمد پایدار محسوب می‌شود، از بین می‌برد، اما با صدایی که از شورای عالی استان‌ها بلند شد، توانستیم بخشی از این نگرانی‌ها را به اطلاع مسئولان برسانیم‎.

‎بادامی نجات با اشاره به حضور معاون عمرانی وزیر کشور گفت: نشست مشورتی روسای شورای شهر و کلان‌شهر‌ها دستاوردهای بسیاری برای همدان داشت، چراکه این مدیران با بازدید از پروژه‌های شهری در همدان، اظهار شگفتی کردند و خواستار ارائه گزارش آن‌ها به وزارت کشور شدند‎.

Email this page

نسخه مناسب چاپ