مدودف: تحریم‌های آمریکا جنگ اقتصادی علیه روسیه است
 

سرویس خارجی: نخست‌وزیر روسیه، تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌های این کشور را اقدام جنگی در حوزه اقتصاد دانست و تهدید کرد که مسکو نیز اقدام تلافی‌جویانه علیه واشنگتن انجام خواهد داد.

«دیمیتری مدودف» گفت که تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌های روسیه، به مثابه اعلان جنگ اقتصادی علیه مسکو است. مدودف تاکید کرد که اگر بانک‌های روسیه از تحریم‌های آمریکا آسیب ببینند، مسکو نیز اقدامات تلافی‌جویانه اقتصادی و سیاسی علیه واشنگتن اجرا خواهد کرد. وی افزود: نمی‌خواهم درباره گزارش تحریم‌های آتی صحبت کنم ولی یک چیز را می‌گویم که اگر محدودیت‌هایی روی عملیات بانکی یا استفاده از برخی واحدهای پولی اعمال شود، می‌توان آن را اعلان آشکار جنگ اقتصادی دانست. نخست‌وزیر روسیه با ضروری دانستن واکنش روسیه به این جنگ اقتصادی آمریکا، گفت: نیاز است به این جنگ اقتصادی به صورت سیاسی یا از طرق دیگر پاسخ دهیم و دوستان آمریکایی ما باید این را درک کنند. گفتنی است ایالات متحده روز چهارشنبه گذشته به بهانه نقش ادعایی روسیه در مسمومیت جاسوس دوجانبه انگلیسی، دور جدیدی از تحریم‌های اقتصادی را علیه روسیه اعمال کرد. در این حال سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم با یادآوری اینکه همه با مجموعه ابزاری که آمریکا برای بهبود رفتار دولت‌های دیگر از آنها استفاده می‌کند، آشنا هستند، وعده داد که مسکو به تحریم‌های جدید واشنگتن پاسخ مناسب خواهد داد.

در این حال دولت انگلیس از تحریم آمریکا علیه روسیه به اتهام حمله با گاز اعصاب به یک جاسوس سابق روس‌تبار در خاک انگلیس،‌ استقبال کرد. یک سخنگوی دولت انگلیس گفت: پاسخ قدرتمند بین‌المللی به استفاده از سلاح شیمیایی در خیابان‌ های سالزبری، پیام صریحی به روسیه می‌دهد که رفتار بی‌پروا و تحریک‌برانگیزش بدون پاسخ نخواهد ماند. گفتنی است در ماه می گذشته یک جاسوس سابق روس‌تبار که قبلا به انگلیس پناهنده شده بود به همراه دخترش در مقابل یک مرکز خرید در سالزبری انگلیس به طرز مشکوکی از حال رفتند و به بیمارستان منتقل شدند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ