‏ رئیس جمهوری: همه باید به آرامش مردم کمک کنند
مردم نگران اداره کشور نباشند، کاملاً می‌دانیم چه می‌کنیم و شرایط جهان را درک می‌کنیم
 

سرویس سیاسی- اجتماعی: رئیس جمهوری ماه مبارک رمضان را به ملت ایران و همه مسلمانان جهان تبریک گفت و افزود: امسال ماه مبارک رمضان با دو حادثه مهم مواجه شده است؛ از یک طرف در منطقه با بی‌تدبیری مقامات آمریکا شرایطی پیش آمده و سفارتخانه خود را به بیت‌المقدس منتقل کرد که برخلاف معاهدات گذشته و حتی قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیروز در جلسه هیأت دولت تصریح کرد: مسلمانان جهان مسجد الاقصی و بیت المقدس را به عنوان قبله اول خود می‌شناسند و این سرزمین مقدس را با بازی‌های سیاسی نمی‌توان از جمعیت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیونی مسلمانان جهان جدا کرد.

رئیس جمهوری با اظهار تأسف از سکوت کشورهای عربی و مسلمان در قبال جنایات صهیونیست‌ها، گفت: ملت فلسطین برای سرزمین خود می‌جنگند و جای تأسف است که برخی کشورهای غربی به ناروا از این گونه کلمات یعنی دفاع مشروع استفاده می‌کنند. تردیدی ندارم که اینگونه اعمال تصمیم ملت فلسطین را برای مقاومت و ایستادگی بیشتر خواهد کرد.

رئیس جمهوری با بیان این که ایران همواره مدافع حقوق مردم فلسطین بوده است و این راه را ادامه خواهد داد، گفت: بدون تردید امسال روز قدس باشکوهتری در ایران و سایر کشورها رقم خواهد خورد و جهانیان به رژیم صهیونیستی و سردمداران کاخ سفید نشان خواهند داد که راه غلط و اشتباهی انتخاب کرده اند و به فضل الهی این کار موجب وحدت و انسجام بیشتر دنیای اسلام و مقاومت بیشتر فلسطینی‌ها و تعجیل در گشایش در امور مردم فلسطین خواهد شد.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع برجام اشاره کرد و گفت: ملت ایران همواره در برابر توطئه‌های دیگران و به ویژه رژیم آمریکا استقامت، مقاومت و ایستادگی کرده اند. در مسأله هسته‌ای عده‌ای که آن طرف هستند، تصور می‌کنند با فشار، تحریم، تهدید و حتی نشان دادن علائم جنگ می‌توانند ملت ایران را تسلیم کنند، اما ایستادگی و مقاومت ملت ایران به خوبی نشان داد که این تفکر و راه، نادرست است.

دکتر روحانی گفت: دولت یازدهم از ابتدا بر این تفکر بود که این مسأله راه‌حل فنی و سیاسی دارد و می‌توانیم از طریق احترام به حقوق ملت ایران، مذاکره سیاسی بین کشورها و با رسیدن به توافق از مسیر سیاسی و دیپلماتیک در این موضوع به نتیجه برسیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه در موضوع هسته‌ای به دنبال دو دستاورد اصلی بودیم، اظهار داشت: دستاورد اول احقاق حقوق ملت ایران و دستاورد و هدف دیگر رفع تحریم‌ها برای تأمین منافع ملی بود. باید در ارزیابی دستاوردها بین برجام و نبود برجام مقایسه انجام دهیم در این صورت به خوبی مشخص می‌شود که ملت ایران چه کار بزرگی انجام داده است.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: بعد از اینکه برجام اجرایی شد، آمریکا به طور یکطرفه از آن خارج شد. این موضوع باید روشن شود که چه کسی مصوبات سازمان ملل و قطعنامه ۲۲۳۱ را زیر پا گذاشت؟ امروز باید آمریکا به عنوان ناقض عهد و متخلف از مقررات بین‌المللی مورد فشار قرار بگیرد.

دکتر روحانی تصریح کرد: امروز روزی نیست که همدیگر را پای میز سوال ببریم، البته ممکن است چنین فرصتی بعداً پیش بیاید که بسیار از آن استقبال می‌کنیم، اما در زمان کنونی همه باید در برابر فشارهای آمریکا، متحد باشیم .

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه شرایط کنونی با سال‌های ۸۶، ۹۰ و ۹۱ کاملاً متفاوت است، گفت: در آن روزها در جریان فشاری که آمریکا بر ایران وارد می‌کرد، بسیاری از کشورهای دنیا را همراه و در کنار خود داشت و اجماعی در حد بزرگ علیه ایران ایجاد کرده بود و همه کنار آمریکا بودند و افکار عمومی و کشورهای دنیا هم با ما نبودند اما امروز به جز یکی دو کشور کوچک مرتجع منطقه و رژیم غاصب صهیونیستی، کسی با آمریکا نیست و تمام دنیا با ایران هستند و این امتیاز بزرگی است و نباید از دست بدهیم.

دکتر روحانی تأکید کرد: امروز این آمریکاست که در جایگاه اتهام قرار دارد و همه دنیا آمریکا را متهم می‌کنند. همه مجامع بین‌المللی صراحتاً اعلام می‌کنند که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است و در مقابل همه تأکید دارند که اقدام آمریکا خلاف مقررات بین‌المللی، بی‌دلیل و بی‌منطق بوده است و هیچ‌گاه در مقابل آمریکا در چنین موضعی قرار نداشتیم و امروز افکار عمومی جهان با ماست.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: طرح ترامپ این بود که شب اعلام کند که از توافق برجام خارج شود و پیش‌بینی کرده بود که بعد از آن یا صبح روز بعد ایران اعلام می‌کند که از این توافق خارج می‌شود و ظهر هم آژانس بین‌المللی گزارش می‌دهد که ایران از برجام خارج شده است و فردای آن روز قطعنامه‌های سازمان ملل برمی‌گردد و ایران دو مرتبه در سطح جهانی مورد تحریم قرار می‌گیرد.

رئیس جمهوری اضافه کرد: ترامپ کارت اول خود را روی میز آورد، اما در کارت دوم اشتباه محاسباتی داشت. بعد از اعلام نظام جمهوری اسلامی ایران، اینها ماندند که دستگاه‌های اطلاعاتی‌شان چرا نتوانستند اطلاعات درست را ارائه کند چرا که براساس گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی‌شان جمهوری اسلامی ایران پس از خارج شدن آمریکا از توافق برجام یا همان ساعت یا صبح فردا از این توافق خارج می‌شود لذا امروز همه نقشه‌های آمریکا به هم ریخته است.

دکتر روحانی گفت: با تصمیمی که گرفتیم امروز مردم کشورمان اعتماد بیشتری به مسئولان خود دارند. امروز با تصمیم خود در برابر تمامی کشورهای دنیا اتمام حجت کردیم و مردم هم آشکارا می‌بینند که کار نظام ما دقیق و منطقی است.رئیس جمهوری تصریح کرد: در توافق هسته‌ای منافعی مد نظر داشتیم که به آن تصریح شده است، اگر ببینیم آن منافع با رفتن آمریکا باقی می‌ماند که چه بهتر و چنین شانسی کمتر پیش می‌آید که یک موجود اخلال‌گر و مزاحم از این توافق خارج شود.

دکتر روحانی گفت: اگر فرض کنیم که نتوانستیم به توافق مورد نظر دست بیابیم، باز هم چیزی را از دست نمی‌دهیم چرا که تمام پیش‌بینی‌های لازم را در اینکه کشور بدون برجام اداره شود را به عمل آوردیم. البته قبل از برجام هم از نیمه دوم سال ۹۲ تا دی‌ماه ۹۴ که اجرایی شد، کشور را اداره کردیم و باز هم اداره می‌کنیم.

رئیس جمهوری گفت: فعلاً حرف‌ها بر این مبنا است که همه ۵ کشور تلاش خود را بکار می‌گیرند که تمام منافع ایران تأمین شود.

دکتر روحانی تصریح کرد: به مردم عزیز ایران اطمینان می‌دهم که نگران اداره کشور نباشند، کاملاً می‌دانیم که چه کار انجام می‌دهیم و شرایط منطقه و جهان را درک می‌کنیم از همه اصناف، کسبه و تولیدگران خواهش می‌کنم مردم را در فشار نگذارند و مطمئن باشند که ارز لازم را تأمین می‌کنیم و هیچ کس اینکه در پس‌کوچه‌ها چند ده هزار دلار معامله می‌شود، را مبنای قیمت ارز و کالاها قرار ندهد. دولت همه ارزهای مورد نیاز را تأمین می‌کند و ارزی که در این دو ماه پرداخت شده، بیشتر از پارسال است و می‌توانیم تا آخر سال هم آن را پرداخت کنیم و هیچ مشکلی نداریم.

وزیر بهداشت: بیماران نگران نباشند

دکتر سید حسن هاشمی، وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تکذیب برخی اخبار مبنی بر اتخاذ تصمیماتی درباره خروج دارو از فهرست کالاهای اساسی کشور اظهار داشت: هیچ تصمیم جدیدی جدا از آنچه که در طول یکی دو سال گذشته اتخاذ شده است، نداریم .

وی درجع خبرنگاران درحاشیه جلسه هیات دولت افزود: مردم مطمئن باشند فعلا مهمترین کار وزارت بهداشت توجه به دارو، تجهیزات پزشکی و مراقبت از افزایش قیمت در این زمینه است. وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر بازگشت تحریم‌های آمریکا در حوزه دارو با تاکید بر این که تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند برای ما مشکلی ایجاد کند، گفت: اگر به شرایط قبل باز گردیم یعنی تحریم‌های سازمان ملل باز گردد، حتما این موضوع می‌تواند مشکلاتی برای ما ایجاد کند. باید آمادگی داشته باشیم که اگر آن شرایط اتفاق افتاد حداقل در بخش غذا، دارو و تجهیزات پزشکی مشکلی برای مردم پیش نیاید. .

وی در ادامه درباره وضع داروهای بیمار ان خاص از جمله تالاسمی با تاکید بر این که هیچ جای نگرانی در این باره وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در این زمینه دارو به اندازه کافی وجود دارد. ما هم در وزارت بهداشت در حال رصد اوضاع هستیم و بیماران نگرانی در این زمینه نداشته باشند.

جهرمی: اقدام جدیدی برای انسداد فیلترشکن‌ها نشده است

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت با تاکید بر این که اقدام جدیدی برای انسداد فیلترشکن‌ها آغاز نشده است، خاطرنشان کرد: بر اساس شواهد کاربران شبکه‌های اجتماعی در حال مقاومت در برابر دستور قضایی هستند و این موضوع امنیت فضای مجازی را با چالش مواجه کرده است.

او درباره ادعای مدیرعامل نرم‌افزار سروش مبنی بر عدم حمایت مجموعه وزارت ارتباطات از این پیام‌رسان داخلی، اظهار داشت: آمادگی داریم با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی همه مستندات و امکاناتی را که به پیام رسان سروش واگذار شده است ،منتشر کنیم.

وزیر ارتباطات با بیان این که این نرم‌افزار می‌تواند از ۲۰ میلیون کاربر پشتیبانی کند، تاکید کرد: ‌طرح این گونه مسائل تاثیری بر تلاش ما برای اجرای قانون که کمک به پیام رسان‌های داخلی است نخواهد گذاشت، اما اعلام می‌کنم که در این باره مسائل دیگری مطرح است.

وی با اشاره به این که طبق ارزیابی ما، پیام‌رسان‌ های داخلی درمجموع ظرفیت حدود ۱۵ میلیون کاربر فعال را خواهند داشت، افزود: امروز مجموعا ۱۰ میلیون کاربر فعال در پیام‌رسان‌های داخلی فعالیت می‌کنند و ما نگرانی زیادی از ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی نداریم.

آذری جهرمی گفت: روز گذشته بر اساس سئوالی که خبرنگاری پرسید ،فیلمی منتشر شد، اما من اعلام می‌کنم که اقدام جدیدی برای انسداد فیلترشکن‌ها آغاز نشده است، بلکه آنچه که انجام می‌شود همان مجموعه اقداماتی است که از دی ماه سال قبل و بنابر ایجاد شرایط جدید آغاز شده بود.

آذری جهرمی با تاکید بر این که امنیت فضای مجازی امروز با چالش مواجه شده است، خاطرنشان کرد: مقابله با فیلترشکن‌ها کار ساده‌ای نیست؛ چرا که هم تنوع زیادی در این فیلترشکن‌ها وجود دارد و هم تعداد آنها بسیار است و مکانیسم‌هایی که به کار می‌برند هم به شدت پیچیده است. با این حال چالش‌های ایجاد شده در زمینه امنیت فضای مجازی را حدود یک ماه پیش به صورت مکتوب به مسئولان مربوطه از جمله قوه قضائیه ارائه کردیم.

وزیر دادگستری: با احتکارکنندگان برخورد می‌کنیم

همچنین علیرضا آوایی، وزیر دادگستری، درباره اقدامات وزارت دادگستری برای نظارت بر بازار، اظهار داشت: متاسفانه بر اساس گزارش‌های رسیده بعضی کسبه به بهانه‌های ارزی و سیاسی، اجناس را احتکار می‌کنند. ما از امروز با احتکار کنندگان برخورد می‌کنیم. اول به آنها تذکر می‌دهیم و سپس بر اساس ظرفیت‌های قانونی با آنها برخورد خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد بررسی وضع بازداشتگاه‌ها که رئیس جمهوری دستور آن را داده بود، اظهار داشت: در این باره جلسه‌ای در شورای عالی امنیت ملی و جلسه‌ای هم با وزیر کشور داشته‌ایم و به دنبال آن تحقیقاتی انجام شده است که گزارش‌های تکمیلی اقدامات خدمت رئیس جمهوری داده می‌شود.

طرح «تعطیلات زمستانی» مدارس به زودی آماده می شود

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، هم در جمع خبرنگاران گفت: با طرح تعطیلات زمستانه مدارس موافقیم و میان دستگاه‌های مختلف هم اجماع نظری در این زمینه وجود دارد و این طرح تا قبل از آغاز سال تحصیلی جدید آماده می‌شود.او با بیان این که فقط یک نفر از معلمان بازداشت شده در تجمع فرهنگیان در مقابل سازمان برنامه و بودجه هنوز آزادنشده است، گفت: در حال رایزنی برای آزادی این فرد هستیم و امیدواریم مشکل او هم به زودی حل شود.

بطحایی اظهار داشت: این تجمع همه ساله برگزار می‌شده است، البته شاید کم ملاحظگی برخی همکاران من امسال وجود داشت زیرا شرایط مناسبی برای برگزاری این تجمع فراهم نبود.به هر حال ضرب و شتم معلمان در هفته معلم کار پسندیده‌ای نیست. البته به من گزارش داده‌اند در آن تجمع عده‌ای غیرمعلم هم حضور داشتند و شعارهای غیرصنفی می‌دادند که ربطی به معلمان نداشت.

وزارت اطلاعات مرجع تایید دوتابعیت‌هاست

جمشید انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی، هم در حاشیه جلسه هیات دولت با بیان اینکه وزارت اطلاعات مرجع تائید دو تابعیتی‌هاست، گفت: طبق قانون کسانی که به استخدام دولت درمی‌آیند، باید تابعیت ایرانی داشته باشند.

وی در مورد فرزندان و خانواده برخی وزرا که در گزارش مجلس به عنوان دو تابعیتی مطرح شده‌اند، تصریح کرد: طبق قانون کسی که به استخدام دولت جمهوری اسلامی در می‌آید خودش باید تبعه ایران باشد. رئیس سازمان اداری و استخدامی همچنین درباره راه‌اندازی سامانه پرداخت حقوق مدیران دولتی گفت: این سامانه تدوین و ابلاغ شده است و حقوق فروردین و اردیبهشت مدیران در این سامانه وارد می‌شود.

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری هم با اشاره به در دستور کار قرارگرفتن رسیدگی به دو لایحه قانون مبارزه با پولشویی و قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، تاکید کرد: رویکرد لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، تقویت نهادهای داخلی است.

وی با بیان اینکه هردو این قوانین نیازمند تکمیل و اصلاح هستند، گفت: در برخی موارد قضات با خلأ قانونی در برخورد با مجرمان موضوع این قانون مواجه بودند که تصویب لایحه مبارزه با پولشویی این صلاحیت را به قوه قضائیه می‌دهد تا در هر جا اگر افراد موضوع این قانون اقدامی انجام دادند با آنها برخورد کنیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ