نتایج انتخابات میاندوره ای؛ کابوسی برای ترامپ
بخش اول
 

تحلیلگران در غرب اعتقاد دارند اظهار خوشحالی رئیس جمهوری آمریکا از نتیجه انتخابات میاندوره‌ای بی معنی است زیرا دموکرات‌ها می توانند از این به بعد، ریاست جمهوری را برای «دونالد ترامپ» به جهنم تبدیل کنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، برخلاف تصور «دونالد ترامپ» که انتخابات میاندوره ای مجلس را «موفقیتی بزرگ» برای خود و جمهوریخواهان ترسیم و تبلیغ می کند بسیاری از تحلیلگران در آمریکا نتایج به دست آمده به ویژه از دست دادن حمایت مجلس نمایندگان آمریکا را شکستی مهم برای رئیس جمهوری می دانند. برخی تحلیل‌ها نیز این شرایط را تحولی اساسی در راه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ می دانند که زنگ خطر را برای جمهوریخواهان به صدا در آورده است. مهمترین پیامد انتخابات میاندوره‌ای آمریکا بازپس گیری اکثریت مجلس نمایندگان از سوی دموکرات‌ها بود که پس از ۸ سال اتفاق افتاد البته در طرف مقابل جمهوریخواهان نیز توانستند اکثریت خود را در سنا تقویت کنند.

آغاز جنگ قدرت دموکرات‌ها و ترامپ

چالش اصلی که در چند روز گذشته بحث داغ محافل سیاسی ایالات متحده شده است ابهام در ادامه تحقیقات «رابرت مولر» در مورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و بررسی دخالت روسیه در آن است. این نگرانی هنگامی تقویت شد که یک روز پس از انتخابات «جف سشنز» دادستان کل (وزیر دادگستری) ایالات متحده به درخواست یا اجبار دونالد ترامپ استعفا داد. رئیس جمهوری آمریکا نیز با پذیرش این استعفا، «متیو ویتاکر» را به عنوان جانشین موقت وی برگزید. ویتاکر از حامیان نزدیک رئیس جمهوری و مخالف جدی ادامه تحقیقات و منتقد سرسخت مولر است.

به عقیده ناظران با این اقدام کاخ سفید، جنگ قدرت میان ترامپ و دموکرات‌ها بسیار زودتر از آن چیزی که تصور می شد به وقوع پیوست و سخنانی که ترامپ و رهبران حزب دموکرات در مورد همکاری با یکدیگر بر زبان راندند بسیار سریع رنگ باخت. علاوه بر این ساعاتی پس از مشخص شدن پیروزی دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، ترامپ در یک سخنرانی خواستار همکاری و هماهنگی دو حزب شد اما همزمان به دموکرات‌ها هشدار داد اگر بخواهند برای وی مانعی را ایجاد کنند یا در مورد وی تحقیقی را به سرانجام برسانند، او و جمهوریخواهان به شدت با آن مقابله می کنند.

آشکار است که اکنون کاخ سفید از ادامه تحقیقات مولر به شدت نگران است اما این همان موضوعی است که دموکرات‌ها هدف خود قرار داده اند. آن‌ها همچنین اعتقاد دارند تغییر دادستان کل آمریکا در راستای مقابله با تلاش‌ها علیه رئیس جمهوری صورت گرفته است. حال این نگرانی تقویت شده است که دونالد ترامپ به دنبال توقف یا حداقل محدود کردن تحقیق در زمینه انتخابات گذشته ریاست جمهوری است. تقریبا همه رهبران و اعضای ارشد حزب دموکرات هدف این اقدام سیاسی را احساس کرده و نسبت به آن هشدار داده اند. محافل سیاسی آمریکا حتی خواستار آن شدند تا برای جلوگیری از عقیم کردن تحقیقات، قانونی در زمینه ادامه آن و کمک به کشف حقایق انتخابات سال ۲۰۱۶ وضع شود. این نگرانی به اندازه ای عمیق شده که حتی برخی از چهره‌های سرشناس حزب جمهورخواه نیز به آن اشاره داشتند و تلویحا از ترامپ خواسته‌اند که در روند تحقیقات دخالت نکند. روزنامه «گاردین» نوشته است جمهوریخواهان به ترامپ هشدار می دهند که نباید مانع تحقیقات در زمینه دخالت روسیه در انتخابات شود. حتی «میت رامنی» نامزد پیشین ریاست جمهوری آمریکا از هم حزبی‌های جمهوریخواه خود و ترامپ خواست شرایط نامحدودی را برای انجام تحقیقات ایجاد نمایند.

مسیر پرچالش ترامپ

بسیاری از رسانه‌ها انتخابات میاندوره ای را رخدادی سخت و وحشتناک برای ترامپ تعبیر کردند که با برخی اقدامات از سوی کاخ سفید همراه شد.جدل لفظی ترامپ و اخراج خبرنگار سی.ان.ان از کاخ سفید در کنار پاسخ ندادن ترامپ به برخی سوالات در نشست خبری و مجبور به کناره گیری کردن دادستان کل از تحولات مهم چند روز پس از انتخابات بوده است. تارنمای شبکه تلویزیونی سی.ان.بی.سی ادعای ترامپ برای پیروزی را با تهدیدها در مورد تشدید تحقیقات همزمان دانست و آورد دست برتر دموکرات‌ها در مجلس به آن‌ها قدرت بیشتری را در زمینه تحقیقات از ترامپ و کابینه وی می‌دهد. گاردین هم نوشت: اگرچه دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان اکثریت را کسب کردند اما به نظر نمی رسد مخالفان قدرتمند ترامپ به سرعت بخواهند موضوع بررسی صلاحیت رئیس جمهوری را در دستور کار خود قرار دهند. با این حال احتمال زیادی وجود دارد که دموکرات‌ها در کنگره موضوع تحقیقات از ترامپ در زمینه برخی فسادها، منابع مالی شخصی و مداخله روسیه را به سرعت پیگیری نمایند. نشریه «نیویورکر» هم در تحلیل نتایج به دست آمده از انتخابات میاندوره‌ای آمریکا عنوان داشت اشتباه نکنید نتیجه این انتخابات نشاندهنده پیروزی دموکرات‌ها و شکستی برای ترامپ بود.براساس این گزارش، نکته مهم در نتیجه انتخابات آن بود که در تعیین مقام‌های ایالتی هم دموکرات‌ها در بسیاری از ایالت‌ها که گروه‌های نژادهای گوناگون در آن زندگی می کنند موفق بودند. علاوه بر این دموکرات‌ها در انتخابات سنا هم در بیشتر ایالت‌هایی که جمهوریخواهان متعلق به خود می‌دانستند میزان رای خود را به اندازه قابل توجهی افزایش دادند. از طرف دیگر دموکرات‌ها ۷ درصد رای مردمی خود را بیشتر کردند و این امر برای انتخابات بعدی زنگ خطر را برای ترامپ به صدا در می آورد. به ویژه آنکه رای ترامپ در میان دو گروه جمعیتی جوانان و زنان بسیار ضعیف بوده است تا جایی که اختلاف آرا در این گروه‌ها به ۲۰ درصد نزدیک شده است. به نوشته نیویورکر، «نانسی پلوسی» دموکرات که به احتمال زیاد رئیس مجلس نمایندگان خواهد شد از همین حالا اعلام کرده است که بازگرداندن نظارت‌های قانونی و موازنه به کابینه ترامپ را در دستور کار خود دارد؛ ضمن اینکه حفاظت از قانون خدمات درمانی و بیمه ای را در پیش خواهد گرفت. براساس گزارش این نشریه، نتیجه نهایی انتخابات میاندوره ای بازتاب نگرانی‌های مردم آمریکا برای دموکراسی پس از انتخابات سال ۲۰۱۶ بوده و اکنون نتیجه آن نیز یک پیروزی برای دموکراسی و شکستی برای رئیس جمهوری ایالات متحده است.

با این حال برخی رسانه‌ها و کارشناسان در غرب به ویژه ایالات متحده با اشاره به خوشحالی رئیس جمهوری در زمینه کسب یک موفقیت بزرگ به وی توصیه می کند نیمه دیگر لیوان را هم ببیند زیرا همانطور که تارنمای خبری «نیوز» (NEWS.COM) تحلیل کرد اکنون که کنگره به دو دسته تقسیم شده است و دونالد ترامپ با چالش‌های جدیدی مواجه خواهد شد زیرا به اعتقاد تحلیلگران، دموکرات‌ها زندگی ترامپ را به جهنم تبدیل می کنند به گونه ای که وی تاکنون با چنین شرایطی روبرو نشده است. از این به بعد رئیس جمهوری آمریکا بدون جلب موافقت دموکرات‌ها نمی تواند هیچ قانونی را تصویب کند زیرا تعداد جمهوریخواهان به اندازه ای نیست که بتوانند به تنهایی این کار را اجام دهند. از طرف دیگر دموکرات‌ها کنترل مهمترین کمیته‌های کنگره را به دست خواهند گرفت که وظیفه برخی از آن‌ها نظارت بر کاخ سفید است. همچنین انجام تحقیقات از ترامپ، نهادهای اجرایی و مقامات و ادارات و حتی اسناد و مدارک تحت نظر وی نیز به دموکرات‌ها سپرده می شود.

در این حال، «ولید شراره» تحلیلگر مسائل آمریکا در گفت و گو با ایرنا نتایج انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا را بیانگر کاهش محبوبیت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور دانست و پیش بینی کرد که قدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، ترامپ را در موقعیت دشوار قرار می دهد.انتخابات میان دوره ای آمریکا هفته پیش در حالی برگزار شد که دموکرات‌ها پس از هشت سال اکثریت مجلس نمایندگان را تصاحب کردند و در مقابل نیز جمهوری خواهان اکثریت خود را در سنا تقویت کردند. شراره انتخابات میان دوره ای آمریکا را انقلابی علیه ترامپ خواند و گفت: نتایج انتخابات بویژه در مجلس نمایندگان، بازتاب دهنده افت محبوبیت اوست. وی افزود: بسیاری از مردم آمریکا اگر هم حامی دموکرات‌ها نبودند در این انتخابات با هدف اعتراض علیه سیاست‌های ترامپ وارد انتخابات شدند و رای دادند.این تحلیلگر مسائل آمریکا در عین حال گفت که ترامپ همچنان حامیانی قدرتمند را در کنگره دارد که اکثر آنها نیز از مسیحیان تندروی انجیلی هستند.

گزینه‌های پیش روی ترامپ

شراره پیش بینی کرد که با نتایج اخیر، شرایط در عرصه سیاست آمریکا پیچیده تر می شود. وی گفت: دموکرات‌ها به دنبال اقداماتی برای محدود کردن ترامپ خواهند رفت. اکثریت مجلس نمایندگان پرونده تحقیق درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و روابط روسیه و ترامپ و افراد موثر در دولت را ادامه خواهند داد. دموکرات‌ها مجلس نمایندگان را به پایگاهی برای فشار بیشتر به ترامپ تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ تبدیل و تلاش می کنند او را به عنوان کسی که به وعده‌هایش عمل نکرده، معرفی کنند.

وی افزود: دموکرات‌ها به دنبال فشار به ترامپ برای عقب نشینی از برنامه‌های خود و در نتیجه آسیب رساندن به چهره وی در انتخابات پیش رو هستند. تحلیلگر مسائل آمریکا با بیان اینکه ترامپ ناگزیر به توافق با دموکرات‌هاست گفت: برای دموکرات‌ها مساله اصلی، سرنگونی ترامپ است و برای او نیز مساله اصلی انتخابش برای دور دوم است. این معادله بین دو حزب اصلی آمریکا حاکم خواهد بود و زمینه‌های توافق را نیز مشخص خواهد کرد.

شراره در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر نتایج انتخابات کنگره آمریکا بر سیاست خارجی این کشور در قبال عربستان گفت: نتایج انتخابات ترامپ را مجبور می کند موضع محکمتری در قبال «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی بگیرد به این دلیل که نتایج، فشارها از داخل کنگره و نیز از سمت همپیمانان اروپایی به ترامپ را افزایش می‌دهد و سقف مخالفت با او را کنار می‌زند. وی افزود: اروپایی‌ها بویژه آلمان و فرانسه می خواهند با استفاده از پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی، ترامپ را در موقعیت دشوار قرار دهند. انتخابات اخیر باعث خواهد شد آنها فشارهای خود را افزایش دهند.

شراره در عین حال معتقد است که نتایج انتخابات اخیر تاثیری در پرونده تحریم‌ها علیه ایران نمی گذارد. وی گفت: این مساله جزئی از استراتژی ترامپ و توافق میان گروه‌های صهیونیستی با جریان انجیلی و نیز نومحافظه کاران است. درباره ادامه تحریم‌ها نوعی اجماع در حامیان دولت در آمریکا وجود دارد با این وجود این مساله از سوی اروپا، روسیه و چین با مخالفت روبرو شده است. اما با این حال در داخل کنگره مخالفان لغو برجام صدای بیشتری خواهند داشت و می توانند به ترامپ فشار بیاورند هرچند تحریم‌ها برای او گزینه استراتژیک است.

ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ