نرخ مالیات بر ارث افزایش یافت
سرویس پارلمانی: مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی دیروز خود، بند ۲ ماده واحده لایحه یک فوریتی «اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم» را تصویب کرد و به موجب آن، .

ر قانون فعلی، ۸۰ درصد از اوراق مشارکت و سپرده‌های متوفی نزد بانک‌های ایرانی و شعبه‌های آنها در خارج از کشور و نهادهای اعتباری غیربانکی مجاز و ۵۰ درصد از ارزش سهام متوفی در شرکت‌هایی که سهام آنها در بورس پذیرفته شده باشد و ۴۰ درصد ارزش سهام یا سهم‌الشرکه متوفی در دیگر شرکت‌ها و همچنین ۴۰ درصد از ارزش خالص دارایی متوفی در واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی از مالیات معاف است.

براساس بند۲، اموال و دارایی‌هایی که در نتیجه فوت واقعی یا فرضی (افراد مفقودالاثر) انتقال می‌یابد، به این شرح مشمول مالیات برارث خواهد شد:

۱ـ سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و دیگر اوراق بهادار و سودهای متعلق به آنها و همچنین سود سهام و سهم‌الشرکه تا تاریخ انتقال به نام وارث یا پرداخت و تحویل به آنان به نرخ ۳ درصد.

۲ـ سهام، سهم‌الشرکه و حق تقدم آنها ۵ر۱ برابر نرخ‌های قانون فعلی در تاریخ ثبت انتقال به نام وراث.

۳ـ حق‌الامتیاز و دیگر اموال و حقوق مالی به نرخ ۱۰ درصد ارزش روز در تاریخ تحویل یا ثبت انتقال به نام وراث.

۴ـ وسایل نقلیه موتوری، زمینی، دریایی و هوایی به نرخ ۲ درصد بهای اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی کشور در تاریخ ثبت انتقال به نام وراث.

۵ـ املاک و حق واگذاری محل: ۵ر۱ برابر نرخ‌های قانون کنونی به مأخذ ارزش معاملاتی املاک یا به مأخذ ارزش روز حق واگذاری حسب مورد، در تاریخ ثبت انتقال به نام وراث.

۶ـ اموال و دارایی‌های متعلق به متوفای ایرانی که فوتش در خارج از کشور واقع شده است، پس از کسر مالیات بر ارثی که از آن بابت به دولت محل وقوع‌ اموال و دارایی‌ها پرداخت شده است، به نرخ ۱۰ درصد ارزش اموالی که مأخذ محاسبه مالیات بر ارث در کشور محل وقوع مال قرار گرفته است.

در صورت مشمول نشدن مالیات بر ارث در کشور مزبور، به مأخذ ارزش روز انتقال یا تحویل به نام وراث. این نرخ‌ها مربوط به وراث ردیف اول (پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد) است. در صورتی که وراث از ردیف دوم (اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنان) و ردیف سوم (عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنان) باشند، نرخ مالیات بر ارث به ترتیب ۲ و ۴ برابر خواهد شد.

چنانچه متوفی و وراث تبعه خارجی باشند، اموال و دارایی‌های متوفی که در ایران قرار دارد، مشمول مالیات به نرخ وراث طبقه اول خواهد بود.

در مواردی که وراث، سهم خود را به اشخاص ثالث یا وراث دیگر انتقال دهند، علاوه بر مالیات بر ارث، مشمول مالیات طبق مقررات مربوط خواهند شد.

جلسه غیرعلنی

به گزارش خبرنگار پارلمانی اطلاعات، پیش از شروع جلسه علنی دیروز، مجلس، جلسه غیرعلنی داشت و در مورد برخی سخنان نمایندگان آمریکا که خارج از دستور مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ بود، بحث و گفتگو شد.

عبدالرضا مصری، سخنگوی هیأت رئیسه، در گفتگو با خبرنگاران، اعلام کرد: این اظهارات آمریکایی‌ها عموماً مصرف داخلی دارد و فاقد ارزش عملیاتی است.

وی افزود: نمایندگان بر اساس قانون در اظهارنظر آزادند و هر نماینده‌ای که می‌خواهد در مورد موضوعی اظهارنظر کند، باید براساس اطلاعاتی که به آن اعتماد ۱۰۰درصد دارد سخن بگوید.

مصری همچنین گفت: در این جلسه درباره اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های اجرایی مقام معظم رهبری بررسی‌هایی به عمل آمد و مقرر شد با همکاری دیگر قوا، به ویژه دولت، لوایح مورد نیاز تهیه شود و در سال آینده به اجرا درآید.

مصری در مورد علت تشکیل جلسه غیرعلنی هم اظهار داشت: زمانی که مجلس می‌خواهد مشاوره داشته باشد، آن را باید در جلسات غیرعلنی مطرح کند.

اعلام آمادگی مجلس برای قانونی کردن اقتصاد مقاومتی

بنابراین گزارش: دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، در ابتدای این جلسه، با سپاس از رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری مبنی برلزوم اجرای اقتصاد مقاومتی، از عزم جدی قوه مقننه برای قانونگذاری در این زمینه سخن گفت.

وی سپس بر ضرورت همگرایی سیاسی برای تمرکز بر اولویت کشور تأکید کرد و از تمامی صاحب‌نظران خواست فضای بحث و گفتگو را در تحقق رونق تولید سوق دهند.

لاریجانی آنگاه گفت: پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی،‌ عامل شکست و عقب‌نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران خواهد شد.

رئیس مجلس سپس تأکید کرد: محور اصلی بررسی‌ها در کمیسیون‌های تخصصی، باید این مسأله باشد، زیرا مقاومت و ایستادگی ملت، پایه‌های رشد و بالندگی است.

وی سپس حضور نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی در نهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در تهران را موفقیت‌آمیز خواند و آن را نشانگر قدرت این کشورها برای رویارویی با مشکلات اقتصادی، سیاسی و امنیتی توصیف کرد.در ادامه ایـن جلسه، نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای با حمایت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اعلام کردند که تمامی توان خود را برای اجرای این سیاست‌ها به کار خواهند گرفت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ