نشست آستانه با صدور بیانیه ای ۹ماده ای خواستار حفظ حاکمیت سوریه شد
 

سرویس خارجی: مذاکره کنندگان ارشد در اجلاس آستانه پایتخت قزاقستان به نشست دو روزه خود پایان دادند و تصمیم گرفتند نشست عالی بین‌المللی بعدی درباره سوریه را در سوچی روسیه در ژوئیه ۲۰۱۸برگزار کنند.

نهمین نشست بین‌المللی آستانه با حضور مذاکره کنندگان ارشد ایران، روسیه و ترکیه که سه کشور ضامن آتش بس در سوریه هستند به پایان رسید که حاصل آن بیانیه‌ای ۹ ماده‌ای بود.در این این بیانیه آمده است:

۱ – مجدداً بر پایبندی خود بر حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه تأکید می کنیم؛ همگان باید به این اصول احترام گذاشته، از هرگونه اقدامی که ناقض آنها بوده یا دستاوردهای آستانه را تضعیف کند اجتناب ورزند.

۲ – بر اهمیت اجرای یادداشت تفاهم مورخ ۴ می ۲۰۱۷ مبنی بر ایجاد مناطق کاهش تنش در جمهوری عربی سوریه و نیز دیگر توافقات حاصل شده در چارچوب فرمت آستانه تأکید می‌کنیم. تحولات وضعیت میدانی پس از گذشت یک سال از امضای یادداشت تفاهم مورد توجه قرار گیرد.

۳- بر اهمیت کلیدی نقشی که نواحی کاهش تنش در حفظ رژیم آتش بس، کاهش خشونت در عرصه میدانی و پایدارسازی وضعیت کلی در سوریه ایفا می‌کنند تأکید داریم. ایجاد این مناطق اقدامی موقتی است که تحت هیچ شرایطی حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف نخواهد کرد.

۴ – بر ضرورت ترغیب تلاش‌هایی که به همه سوری‌ها برای اعاده زندگی عادی و صلح‌آمیز کمک می‌کند و نیز در همین راستا بر ضرورت تأمین دسترسی بشردوستانه سریع، ایمن و نامحدود و ارائه کمک‌های بشردوستانه و پزشکی ضروری به مردم نیازمند و همچنین فراهم آوردن شرایط برای بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان داخل و خارج از کشور به سکونتگاه اصلی خود و نیز جابه‌جایی آزادانه مردم محلی تأکید داریم.

۵ -بر عزم خود مبنی بر ادامه مبارزه با تروریسم در سوریه به منظور نابودی نهایی داعش، جبهة النصره و دیگر افراد، گروهها، تشکل‌ها و گروههایی وابسته به القاعده یا داعش که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی شده‌اند، تأکید داریم.

۶ -از برگزاری دومین نشست کارگروه آزادی بازداشت شدگان و ربود‌ه شدگان و تحویل اجساد و شناسایی مفقودان توسط نمایندگان سه کشور ضامن با مشارکت کارشناسان سازمان ملل و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ استقبال می کنیم.

۷ -با رهنمود گرفتن از مفاد قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل، بر عزم خود مبنی بر ادامه تلاش‌های مشترک با هدف پیشبرد فرآیند حل و فصل سیاسی، از طریق تسهیل اجرای توصیه‌های کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی تأکید داریم.

۸ -مراتب قدردانی صمیمانه خود را از جناب آقای نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان و مقامات قزاق برای میزبانی نهمین نشست عالی درباره سوریه در آستانه ابراز می کنیم.

۹ – نشست عالی بین‌المللی بعدی درباره سوریه را در ۲۰۱۸ در شهر سوچی روسیه برگزار می کنیم.

در این حال رئیس هیات دمشق در مذاکرات آستانه اعلام کرد، با دو هیات روس و ایرانی جزئیات دستورالعمل نهمین دور از مذاکرات آستانه را بررسی و بر سر جزئیات آن توافق کردیم.

در خبری دیگر از سوریه ۱۳ گروه تروریستی زیر مجموعه ارتش آزاد در استان قنیطره سوریه اتاق عملیات جدیدی تشکیل دادند. رسانه های مخالف دولت سوریه اعلام کردند که این اتاق عملیات با نام ‘سیوف الحق’ و به ریاست ابوحسن غدیر تشکیل شده است. ماموریت این اتاق عملیات محافظت از امنیت استان و مناطق درگیری از جمله منطقه حوض یرموک تحت تسلط تروریست های وابسته به گروه تروریستی داعش است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ