نیویورک تایمز: «خاشقجی» به دستور عالی‌ترین مقام سعودی ارّه شده است
سرویس خارجی: روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی به نقل از برخی منابع ارشد ترکیه‌ای نوشت: «خاشقجی» به دستور عالی ترین مقامات سعودی کشته و با «ارّه» تکه‌ تکه شده است؛ امری که سبعیت سعودی ها و خوی ددمنشانه آنها در ترور و نابودی مخالفانشان را به خوبی نشان می دهد.
این روزنامه آمریکایی به نقل از منابع ارشد ترکیه‌ای نوشت : «خاشقجی»، روزنامه‌نگار سعودی ناپدید شده در کنسولگری عربستان، به دستور عالی‌ترین مقامات دربار سلطنتی سعودی به قتل رسیده و حتی سرویس امنیتی ترکیه فیلمی از لحظه قتل او بدست آورده است.
نیویورک تایمز به نقل از این مقامات نوشت: مسئولان امنیتی ارشد ترکیه به این نتیجه رسیده‌اند که «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار و فعال سیاسی سعودی به دستور عالی ترین مقامات دربار سلطنتی سعودی کشته شده است. بنا بر گزارش روزنامه «نیویورک‌تایمز»، این مقامات ترکیه‌ای در ادامه توضیح خود، یک عملیات پیچیده و سریع را توصیف کردند که در آن، یک گروه از عوامل سعودی، خاشقجی را ظرف دو ساعت اول پس از ورودش به کنسولگری به قتل رسانده‌ و جسد وی را با استفاده از ارّه‌ای که با خود همراه داشتند، تکه تکه کرده‌اند.
«نیویورک‌تایمز» آورده است: مقامات امنیتی ترکیه نتیجه‌گیری کرده‌اند که قتل وی به دستور عالی‌ترین مقامات دربار سلطنتی سعودی انجام گرفته که صرفا سران ارشد سعودی می‌توانند دستور انجام چنین عملیات گسترده و پیچیده‌ای را صادر کنند. منابع ترکیه‌ای نیویورک‌تایمز در ادامه اظهاراتشان گفته اند، ۱۵ نفر از عوامل سعودی با دو پرواز چارتر سه‌شنبه گذشته وارد ترکیه شده‌اند، درست همان روزی که خاشقجی ناپدید شده است.
این منابع به نیویورک تایمز گفتند: تمامی ۱۵ نفر ساعاتی پس از ناپدید شدن وی ترکیه را ترک کردند و آنکارا پست های اکثر یا همه آنها را در دولت و سرویس‌های امنیتی سعودی شناسایی کرده است . این روزنامه در ادامه به نقل از مقامات ترکیه ای در خبری مهم و «تکان دهنده» نوشت: یکی از این افراد، کارشناس «کالبدشکافی» در سازمان پزشکی قانونی عربستان بوده که ظاهرا در قالب این گروه، به «تکه تکه» کردن اعضای بدن خاشقجی کمک و وی را «مثله» کرده است. ترکیه ای ها به نیویورک تایمز گفتند : عملیات کشتن و مثله کردن خاشقجی، بسیار سریع و پیچیده صورت گرفته و جسد وی با استفاده از «ارّه» بزرگی که برای همین کار به کنسولگری منتقل شده بود، تکه تکه شده است. همزمان با انتشار این گزارش، روزنامه «واشنگتن پست»، دیگر روزنامه امریکایی نیز بنا به اظهارات یک فرد مسئول شنود مکالمات در سازمان «سیا» نوشت، نهادهای اطلاعاتی آمریکا می دانستند که عربستان برای دستگیری «جمال خاشقجی» طرحی در دست اجرا دارد. مجله اشپیگل نیز با اشاره به سیاست‌های ماجراجویانه ولیعهد سعودی و پیش بینی سرویس اطلاعات آلمان نوشت: رژیم سعودی و شخص «بن‌سلمان» مسئول سرنوشت «خاشقجی» هستند. در همین حال، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد:عربستان سعودی نتیجه تحقیقات در مورد «خاشقجی» را هر چه سریعتر اعلام کند.وی با اعلام اینکه اخبار ضد و نقیضی در مورد وضعیت خاشقجی روزنامه نگار روزنامه واشنگتن پست اعلام می شود، افزود: خواستار حمایت کامل دولت عربستان سعودی از تحقیقات مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقجی و شفافیت در مورد نتایج این تحقیقات هستیم. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در پاسخ به این سوال که آیا اطلاع دارند جمال خاشقجی زنده است یا خیر، اعلام کرد: ما هنوز در این رابطه چیزی نمی دانیم.«جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرد : سرنوشت نویسنده و روزنامه‌نگار عربستانی که اخیرا ناپدید شده را از نزدیک دنبال می‌کند. همچنین «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اظهار داشت: اگرچه قصد پیش‎داوری ندارد؛ اما فعلاً همه شواهد حاکی از دست داشتن ریاض در قتل روزنامه‎نگار منتقد سعودی است.وی ادامه داد که بعد از مشاهده اطلاعات محرمانه درباره مفقود شدن خاشقجی، در این باره به یقین رسیده است.به گفته کورکر، این اطلاعات، به این فرضیه قوت می‌بخشد که هراتفاقی برای خاشقجی افتاده باشد، توضیحش نزد عربستان سعودی است. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز همکاری عربستان سعودی درباره تحقیقات پیرامون ناپدید شدن جمال خاشقجی ، روزنامه نگار منتقد سعودی پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول را خواستار شد. در همین حال، «پیر آنتونیو بانزیری»، رئیس کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا با صدور بیانیه ای از جامعه جهانی برای قطع روابط خود با دولت سعودی در صورت تائید دست داشتن ریاض در مرگ جمال خاشقجی دعوت کرد و گفت: ترور او بیش از مقالاتش در زمینه نقض حقوق بشر، چهره سعودی را مخدوش می کند. «جرمی هانت»، وزیر خارجه انگلیس از عربستان درباره وضعیت خبرنگار مفقود شده سعودی در کنسولگری ریاض در استانبول توضیح خواست.اندیشکده «چتم هاوس»، نیز برخورد عربستان با جمال خاشقجی را مصداق برنتافتن مخالفان، آزادی عمل و مصونیت ولیعهد عربستان با پشتوانه چراغ سبز آمریکا خواند.
روزنامه انگلیسی «آی» نیز در گزارشی نوشت: عربستان، «امپراتوری شّر» و «لکه ننگ» اسلام است.این روزنامه در ادامه نوشت: عربستان به شکل عجیبی در جایگاه ظالمان قرار گرفته است و ما باید حاکمان آن را محکوم کنیم. از طرفی، برخی کارشناسان در واشنگتن اعلام کردند: معتقدند یکی از دلایل بارز ناپدید شدن و شاید قتل روزنامه‌نگار و منتقد عربستانی، تاسیس یک انجمن حقوق بشری به نام «الفجر» توسط وی بوده است.
در چنین شرایطی، دستگاه قضایی ترکیه با تعیین یک دادستان و یک بازپرس، پیگیری قضایی پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی را آغاز کرد.
به گفته برخی منابع ترکیه ای، آنکارا مایل است کنسولگری عربستان در استانبول را برای یافتن زنده یا مرده جمال خاشقجی بازرسی کند و هدف از این عملیات، دستیابی به DNAیا خون خاشقجی است.
برخی منابع امنیتی گفتند: پلیس ترکیه می‌داند که به جسد خاشقجی در زیرزمین کنسولگری یا جای مخفی در این ساختمان دست نمی‌یابد چراکه اگر کشته شده باشد به خارج منتقل شده است و اگر ربوده شده باشد باز هم از این کنسولگری او را خارج کرده‌اند ، اما برای دستیابی به قطرات خون یا DNAخاشقجی تلاش می‌کند.
به گفته آنان، در میان تیم ۱۵ نفره‌ای که روز ربوده شدن خاشقجی وارد ترکیه شده بودند، بی‌تردید کسانی هستند که به عملیات ترور، پاکسازی یا محو هرگونه اثر DNA در کنسولگری پرداخته باشند اما تکنولوژی کنونی می‌تواند به دستیابی به DNAحتی از بقایای خونی که با چشم دیده نمی‌شود، کمک کند. در همین حال، هفت مظنون پرونده روزنامه نگار مفقود شده مخالف سیاست های ریاض در ترکیه شناسایی شدند.«کمال قلیچداراوغلو»، رهبر حزب جمهوریخواه ترکیه نیز از دولت این کشور خواست که به دلیل ماجرای جمال خاشقجی در استانبول، تمامی دیپلمات‌های عربستان سعودی را اخراج کند.رهبر حزب اپوزیسیون ترکیه در سخنرانی خود اعلام کرد: باید دیپلمات‌های سعودی از کشور اخراج شوند، آنها باید عنصر نامطلوب خوانده شوند و ترکیه نباید بر سر جرایم روی داده سرپوش بگذارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ