وحشت رژیم صهیونیستی از موشک های مقاومت
 

تحلیلگران رسانه‌های عربی معتقدند که یورش نافرجام رژیم صهیونیستی به باریکه غزه، ضمن نشان دادن ارزیابی نادرست رژیم اشغالگر از قدرت حماس، بار دیگر ثابت کرد که مقاومت زنده و بالنده است و در هر شرایطی می تواند معادلات را به سود خود تغییر دهد .به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری به نقل از تارنمای «فلسطین الان»، اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت فلسطین از دستیابی به توافق برای برقراری آتش بس با رژیم صهیونیستی خبر داد و اعلام کرد تا زمانی که این رژیم به آتش بس پایبند باشد، مقاومت نیز به آن پایبند خواهد بود.به نوشته این رسانه، اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت فلسطین اعلام کرده است که با میانجیگری مصر و به شرط پایبندی رژیم صهیونیستی به توقف حملات، آتش‌ بس اجرا می‌شود. تنش‌ها میان رژیم صهونیستی و مقاومت فلسطین پس از آن آغاز شد که گروهی از کماندوهای ارتش رژیم صهیونیستی با خودروی غیرنظامی وارد منطقه‌ای در شرق خان یونس شده و «نور برکه» یکی از فرماندهان گردان‌های شهید «عزالدین قسام» را ترور کردند. پس از لو رفتن این عملیات، نیروهای مقاومت با نظامیان صهیونیست درگیر شدند. نیروهای مقاومت صدها فروند موشک و راکت به سمت شهرک‌‌های صهیونیست ‌نشین در مناطق مرزی نزدیک غزه شلیک کردند و پاسخ‌های کوبنده ای به حملات رژیم صهیونستی دادند که سامانه‌‌های گنبد آهنین رژیم صهیونیستی در رهگیری بسیاری از آنها ناتوان ماند.

روزنامه «الاخبار» لبنان در گزارشی با عنوان «غزه مقاومت می‌کند و آینده سخت تر خواهد بود» نوشت: تنها طی ۶ ساعت بیش از ۴۰۰ موشک به سرزمین‌های اشغال شده شلیک شد. سپس دامنه و مقدار آتش گسترش یافت که در نتیجه آن بیش از ۵۰ تن از شهرک نشینان صهیونیست زخمی شدند. رهبران صهیونیست گمان نمی‌کردند که غزه در یک روز بتواند چنین اقدامی را انجام دهد. دشمن صهیونیستی با حمله به شبکه ماهواره ای الاقصی و دیگر ساختمان برای ترساندن حماس شتاب کرد، اما مقاومت تصمیم گرفت آتش را با آتش پاسخ گوید و تنش آفرینی رژیم اسرائیل، افزایش موشکباران‌هایی حماس و ورود میلیون‌ها صهیونیست به پناهگاه را به دنبال خواهد داشت.

روزنامه «الخلیج» امارات نیز در گزارشی با عنوان «ماجراجویی اسرائیل در غزه» نوشت: رژیم اشغالگر بار دیگر ثابت کرد که گزینه‌های آن در برخورد با مردم فلسطین هنوز هم بر نیرنگ و زورگویی استوار است. حمله نظامی کماندوهای این رژیم به نوار غزه نشان دهنده قلدرمابی و زورگویی است که همواره در ذهنیت رهبران این رژیم اشغالگر ریشه دوانده است. رژیم اسرائیل با این اقدام خود نشان داد که می‌تواند هر کسی را بخواهد، ترور کند. این اقدام نشان داد که رژیم اسرائیل هیچ توجهی به تلاش‌ها برای تحقق صلح در منطقه نمی‌دهد.

تحرکات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی نشان داد این رژیم تنها به امنیت شهروندان خود می اندیشد، اما این سیاست همه خواسته‌های رژیم اسرائیل را برآورده نخواهد کرد. درست است که گروه‌های فلسطینی به اندازه رژیم اسرائیل مجهز نیستند، اما همه خواسته‌ها با سلاح محقق نخواهد شد. بلکه اراده ای که در مردم فلسطین وجود دارد سبب شده است که آنان طی دهه‌های گذشته با همه طرح‌های یهودی‌سازی مقابله کنند. روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن در گزارشی به قلم «عبدالباری عطوان» نوشت: رژیم اسرائیل آتش بس را نادیده گرفت و کماندوهای خود را برای یک عملیات نمایشی شکست خود اعزام کرد. این رژیم باید پیامدهای اقدامات خود را تحمل کند. مقاومت اکنون در مقایسه با گذشته قدرتمندتر شده است و گنبد آهنینی که میلیاردها دلار برای آن هزینه شده است در برابر موشک‌های پیشرفته مقاومت ناتوان است.به نوشته روزنامه رای‌الیوم، عکس العمل قوی و برجسته فلسطینی‌ها در برابر عملیات رژیم اسرائیل و به شکست کشاندن این عملیات، رژیم اسرائیل و رهبران آن را دچار ترس و وحشت کرده است. این موضوع در نیمه تمام گذاشتن سفر نتانیاهو به پاریس و بازگشت شتاب زده او به تل آویو و برگزاری نشست فوق العاده با شورای وزیران خود را نشان داده است.نیروهای مقاومت در غزه که برای گرفتن انتقام شرافتمندانه متحد شده اند برای هزارمین بار ثابت کرده‌اند که هنوز هم بر عهدی که بسته‌اند وفادار هستند. آنان نشان دادند که برای رویارویی با حمله‌های رژیم اسرائیل در آمادگی کامل به سر می‌برند و قدرت دفاعی و هجومی خود را توسعه داده است. عکس‌العمل قدرتمندانه برجسته‌ای محورهای مقاومت در فلسطین در شرایطی که کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل تلاش می‌کنند یادآور این موضوع است که مقاومت هنوز هم زنده و قدرتمند است و می تواند همه معادلات را تغییر دهد.روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن در گزارشی به قلم «محمد عایش» تحلیلگر فلسطینی نوشت: به یقین رژیم اسرائیل با این حمله خود خواسته است قدرت نظامی جنبش حماس را بیازماید. به نظر می رسد این موضوع از نظر اطلاعاتی برای اسرائیلی‌ها مهم است. محاسبات دستگاه اطلاعاتی این رژیم از قدرت حماسه در بیشتر موارد اشتباه بود. به همین دلیل این رژیم در جنگ‌های گذشته با شکست روبرو شده است و اکنون با این اقدام خود خواسته است حماس را بیازماید. اما این رژیم در این عملیات با شکست روبرو شد و باید این موضوع مهم مورد تاکید قرار گیرد که عادی سازی مجانی روابط کشورهای عربی با اسرائیل و رقابت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای داشتن روابط با تل آویو نشان می دهد که این کشورها بخشی از مسوولیت این قلدری‌های اسرائیل را بر عهده دارند.

روزنامه «الوطن» قطر نیز در سرمقاله خود حمله‌های رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و نوشت: حمله‌های خونین رژیم اشغالگر و نفوذ نیروهای ویژه این رژیم در داخل باریکه غزه و کشتار غیرنظامیان و عناصر مقاومت مردمی فلسطین تنش آفرینی خطرناکی از سوی نیروهای اشغالگر است که همه قوانین و منشورهای سازمان ملل را نادیده می گیرد و به عدالت و حقوق بشر اهمیتی نمی دهد. این رژیم با ریختن موشک‌ها و بمب‌های خود به باریکه غزه بر جنایت‌های خود در این باریکه می افزاید این در شرایطی است که کشورهای جهان برای محاکمه و مجازات قاتلان و جنایتکاران و جنگی سالاران اسرائیل اقدامی نمی کنند .این روزنامه افزود: قدرت گروه‌های مقاومت فلسطین برای مقابله با تنش آفرینی‌های رژیم صهیونیستی شاخص مثبتی است که نشان می‌دهد مقاومت می‌تواند سرزمین و آبروی خود در برای حمله‌های مداوم این رژیم حفظ کند. سکوت جهانیان در برابر این رژیم برای ادامه جنایت نشان می دهد که از این رژیم خواسته می شود وحشی‌گری و خونریزی خود را علیه غیر نظامیان ادامه دهد.

روزنامه «السبیل» اردن در گزارشی به قلم «عبدالله المجالی» نوشت: رژیم صهیونیستی نیاز به آتش بس در باریکه غزه دارد، اما این رژیم خواهان آتش بس یکجانبه از سوی فلسطینی‌ها است بدون اینکه هیچ هزینه ای را پرداخت کند. این ذهنیتِ دولت باندها است که رژیم آن در عرصه بین المللی به رسمیت شناخته شده است و نزدیک است کشورهای اسلامی و عربی هم آن را به رسمیت بشناسند. سردمداران رژیم صهیونیستی نمی‌توانند از بی‌وفایی، پستی، خیانت و پیمان شکنی که در ذات آن ریشه دوانده است، رهایی یابند .روزنامه «الجمهوریه» مصر در گزارشی به قلم «ناجی قمحه» با عنوان «نیرنگ اسرائیل و توهم عربی» نوشت: حمله اسرائیل سبب موضع گیری‌ها شد و تلاش‌ها برای برقراری آرامش را ناکام گذاشته است. این در شرایطی است که نتانیاهو وزیران خود را به برخی از کشورهای عربی اعزام و در ظاهر اینگونه وانمود می کند که برای برقراری صلح و همکاری تمایل دارد. این در حالی است که او برای حل عادلانه قضیه فلسطین تلاشی نمی کند و فرماندهان نظامی آن برای ترور رهبران فلسطین با هدف از بین بردن مقاومت و تحمیل معامله قرن بر مردم مبارزه فلسطین تلاش می کند.

روزنامه «الشرق الاوسط» عربستان نیز در گزارشی عنوان داشت: حمله‌های اسرائیل و عکس‌العمل‌های حماس نشان می دهد که این اتفاقات فراتر از چارچوب درگیری میان دو طرف است. برخی می گویند جنگ دیگری آغاز شده است.

غزه دوباره پیروز شد

ورود یگان‌های ویژه اسرائیلی به غزه چرا انجام شد؟ چه چیزی نتانیاهو را از انجام یک حمله گسترده به غزه بازمی‌دارد؟ سرنوشت عادی‌سازی روابط با اسرائیل چه می‌شود؟ پاسخ همه این سوال‌ها را می‌توان در دل واکنش موشکی شب گذشته مقاومت یافت.به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای‌الیوم در مطلبی درباره تنش‌های اخیر در غزه با این مقدمه نوشت: هنگامی که اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت در غزه تصمیم می‌گیرد به جنایت‌های رژیم اشغالگر که شهید نور برکه را ترور کردند، واکنش نشان دهد، اجرای عملی این تصمیم به صورت شلیک ۴۰۰موشک به شهرک‌نشینان غلاف اطراف غزه، زخمی شدن دههاشهرک‌نشین، به صدا درآمدن آژیرها برای نخستین بار پس از چند ماه آرامش و در نهایت صدور دستورات رسمی برای باز شدن پناهگاه‌ها بود .

شاخه‌های مقاومت بدون تردید و یکپارچه واکنش نشان می‌دهند. دولت اسرائیل است که آتش‌بس را نقض کرده و نیروهای ویژه خود را در عملیاتی نمایشی و ناکام به داخل غزه اعزام کرده و نتایج کار خود را بر اساس آن می‌چیند. مقاومت امروز با مقاومت دیروز متفاوت است و قدرتمندتر و قوی‌تر شده و گنبدهای آهنین که اسرائیل میلیاردها دلار برای آن هزینه کرده، امروز در مقابل موشک‌های فوق پیشرفته مقاومت تقریبا عاجز مانده‌اند.با وجود حالتی از ابهام در عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه که منجر به کشته شدن یکی از افسران نیروهای ویژه اسرائیل و شهادت هفت تن از نیروهای حماس شد اما به نظر می‌رسد توانایی نظامی مقاومت فلسطین اخیرا توسعه یافته، مسئله‌ای که دلیل مخالفت رهبران اسرائیل برای حمله گسترده به نوار غزه و تهدیدهای مکرر در این باره را کاملا روشن می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این حقیقت را یعنی ترس از نتایج حمله به نوار غزه که بهای سنگین جانی و مالی به همراه خواهد داشت، به خوبی می‌داند؛ وقتی که در نشست خبری در پاریس گفت: برای یک جنگ گسترده آماده‌ایم اما تلاش می‌کنم در صورت عدم ضرورت از آن اجتناب کنم.توسعه توانایی‌های نظامی مقاومت در نوار غزه را می‌توان در دو بخش اصلی بررسی کرد؛ نخست اینکه یگان ویژه‌ اسرائیل که به شرق شهر خان یونس در نوار غزه نفوذ کرد در برابر نیروهای فلسطین که موفق به رصد آن شدند، راهی جز فرار نداشت و تیراندازی‌های میان آن دو منجر به کشته شدن یک نظامی اسرائیلی و زخمی شدن یک تن دیگر شد. اگر مداخله نظامی هوایی اسرائیل و بمباران فشرده جنگنده‌ها و پهپادها و استفاده از بالگرد برای خروج اعضای این یگان نبود، خسارت‌های بشری بیشتری برای صهیونیست‌ها به بار می‌آمد .دوم اینکه شلیک ۴۰۰موشک توسط گردان‌های قسام که شهرک‌های اسرائیلی در غلاف اطراف غزه را به عنوان یک واکنش انتقام‌گیرانه مورد هدف قرار داد، گنبدهای آهنین اسرائیل تنها توانستند ۶۰مورد از آنها را رهگیری کنند. مسئله‌ای که نگرانی رهبری سیاسی و نظامی اسرائیل را به همراه داشته است.اهداف حقیقی عملیات نفوذ یگان ویژه اسرائیل به داخل غزه همچنان مبهم است و قطعا ترور شهید نورالدین محمد برکه یکی از رهبران شاخه میدانی قسام هدف آن نبود. مسئله‌ای که برخی احتمالات را مطرح می‌کند؛ اول اینکه احتمالا هدف اصلی از این عملیات تلاش اسرائیل برای ربودن شخصیت بزرگی در جنبش حماس بوده است که برخی احتمال می‌دهند یحیی سنوار، رهبر جنبش حماس در نوار غزه هدف این عملیات بوده تا از او به عنوان اهرم فشار علیه حماس برای مشارکت در مذاکرات تبادل اسرا استفاده کنند.یکی دیگر از دلایل این اقدام می‌تواند تلاش برای جمع‌آوری اطلاعات از اسرای اسرائیلی در نزد حماس یا جمع‌آوری اطلاعات از آن دو باشد و احتمال سوم از بین بردن تفاهم‌هایی است که اخیرا حماس با طرف اسرائیلی و با میانجی‌گری مصر و قطر برای دستیابی به توافق آتش‌بس به دست آورده است. چراکه نظریه‌ای وجود دارد در این باره که میان جناح موافق و مخالف این توافق در داخل دولت اسرائیل اختلافات جدی وجود دارد. مسئله مهم این است که عملکرد فلسطین در مقابله با این عملیات بسیار قوی بوده و ناکام گذاشتن ماموریت اخیر، اسرائیل و رهبری آن را به وحشت انداخته است که این عوامل در قطع سفر نتانیاهو به پاریس، بازگشت فوری به تل‌آویو و برگزاری نشست فوق‌العاده با کابینه امنیتی بازتاب داشته است.مقاومت در نوار غزه برای هزارمین بار بر سر قول خود ماند و برای مقابله با هر گونه حمله متجاوزانه اسرائیل آماده بود و توانایی‌های نظامی و دفاعی خود را این بار هم نشان داد. موشک‌های مقاومت یک واکنش قوی از سوی بارزترین محورهای مقاومت فلسطین به هجمه عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم اشغالگر و یادآوری این امر است که مقاومت همچنان زنده و قوی است و می‌تواند همه معادلات را تغییر دهد.معامله قرن نمی‌تواند عملی شود و نیروهای مقاومت در فلسطین با تطمیع “صلح پولی” فریب نخورده و حتما مقاومت خواهند کرد و انسان‌های شریف در مقابل این پیشروی ننگین به سوی عادی‌سازی روابط در کنار فلسطین می‌ایستند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ