وزیر صنعت: ذخایر کالاهای اساسی بیش از مصرف کشور است
 

ذخایر کالاهای اساسی کشور اکنون به حد قابل قبولی رسیده و جای هیچ نگرانی در زمینه تأمین مایحتاج عمومی وجود ندارد.

این مطلب را محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد و با اشاره به اینکه با این وجود موظفیم در مصرف منابع ارزی احتیاط کنیم، گفت: خروج یک جانبه آمریکا از برجام در نهایت منجر به گسترش انتظارات عقلایی منفی در سطح جامعه شد. به گفته وی، وضعیت موجود جامعه به مثابه یک گلوله برف است که می‌توان آن را در همین حد نگه‌داشت یا آن را تبدیل به بهمنی مخرب کرد. اکنون گرانی ها گوشه ای از محصولات را درگیر خود کرده و اگر به هوش نباشیم کنترل کردن آن به کار دشواری تبدیل خواهد شد.

شریعتمداری به وجود مشکلات ساختاری در سطح جامعه اشاره کرد و یادآور شد: به طور نمونه وجود هزار و۶۰۰هزار میلیارد تومان نقدینگی در سطح جامعه که بخش بزرگی از آن به صورت پول و شبه پول در نظام بانکی وجود دارد به مشکل اساسی تبدیل شده است.

وی با اظهار اینکه در این شرایط باید تلاش همگان ایجاد آرامش خاطر برای آحاد جامعه باشد، بیان داشت: این روزها باید در جهتی حرکت کنیم که سنجیده، با احتیاط و با طمأنینه باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با بیان اینکه بسته حمایت از تولید با بررسی های این وزارتخانه تهیه شده و در جلسه فردا (یکشنبه) هیأت دولت مطرح می شود، گفت: بر این اساس تجهیزات و برخی مواد اولیه تولید در گروه کالایی دو قرار گرفته که باید از ارز صادرات غیرنفتی بهره‌مند شود. بر همین اساس و برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی با نرخ جدید ارز و ادامه حیات این واحدها با توجه به افزایش قیمت تمام شده محصولات با دستور دولت موضوع تهیه بسته حمایت از تولید در دستور کار قرار گرفت و در وزارت صنعت نهایی شد که بعد از تصویب مراجع قانونی جزئیات آن اعلام خواهد شد. وی در پاسخ به این سؤال که آیا با شروع تحریم‌ها نگرانی برای تامین کالاهای اساسی بیشتر شده است، گفت: به اندازه کافی ذخایر کالاهای اساسی تامین شده و تحریم‌ها در هیچ شرایطی و در هیچ دوره‌ای و در هیچ کشوری به سمت و سوی کالاهای اساسی نرفته است.

شریعتمداری در ادامه در خصوص دلیل کاهش ۲۱۲ تومانی نرخ دلار دولتی و حرکت آن از ۴۴۱۲ به ۴۲۰۰تومان، گفت: پیشنهاد برخی اعضای دولت دلار ۳۵۰۰تومانی برای واردات کالاهای اساسی است.

وی با برشمردن دلایل تصمیم دولت برای کاهش نرخ دلار دولتی از ۴۴۱۲ تومان به ۴۲۰۰ تومان گفت: فهرست کالاهای مشمول دریافت ارز دولتی با بسته جدید ارزی دولت کاهش یافته و بر این اساس تصمیم بر این شد که نرخ دلار دولتی هم برای تامین ارزان کالاهای اساسی، دارو و اقلام ضروری مورد نیاز خانوارها کاهش یابد.

این عضو کابینه دولت افزود: در این میان حتی پیشنهاد برخی از اعضای دولت، اعطای دلار ۳۵۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی بود که فعلا در این مرحله دولت تصمیم بر این گرفت که نرخ دلار را تا ۴۲۰۰ تومان که مصوبه دولت در فروردین امسال بود، تقلیل دهد، اما در صورت ضرورت، مجدد این نرخ ممکن است کاهش یابد. وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر حرکت کند ابلاغ آیین‌نامه‌های مرتبط با اجرای بسته جدید ارزی و نوسانات قیمتی در بازار در کنار بلاتکلیفی صرافی‌ها تصریح کرد: همچنان به سیاست‌های ارزی کشور انتقاداتی مطرح است و اتفاقا تولید به عنوان حلقه آخر این سیاست‌ها، اولین گروهی است که قربانی این سیاست‌ها شده است و تصمیم‌گیری در رابطه با ارز، مهمترین اثر را بر روی تولید دارد؛ پس تصمیمات می‌تواند با دقت صورت گیرد. به گفته وزیر صنعت، برخی محدودیت‌ها بر روی اسکناس وجود داشته است؛ اما به هر حال دولت در مقطعی هر گونه خرید و فروش و معامله ارز خارج از سیستم نیما را قاچاق اعلام کرده بود، اما اکنون برای آغاز به کار صرافی‌ها لازم بود که این معاملات از سر گرفته شده و معامله ارز مصداق قاچاق نباشد، بنابراین باید عملیات صرافی‌ها مجدد از سر گرفته می‌شد. وی اظهار داشت: قرار بود که صرافی‌ها ارز مسافران خارجی را دریافت کرده و به متقاضیان سفرهای خارج از کشور ارایه دهند، پس این مرحله‌ای از کار در نظر گرفته شده برای صرافی‌ها است، البته من ترجیح می‌دادم که ابتدا تزریق مدیریت‌شده ارز مداخله‌ای در صرافی‌ها صورت گیرد تا بازار اندکی آرام شده و بعد از آن سیاست‌ها را اجرایی کنیم.

وزیر صنعت همچنین در گردهمایی و هم اندیشی زنان کارآفرین با اشاره به افزایش هزینه های تولید در پی گرانی ارز، رشد دستمزدها و افزایش قیمت مواد اولیه گفت: با افزایش درآمدها به سطح بالاتر به تدریج خود را با شرایط جدید سازگار می کنیم.

به گزارش تسنیم، وی از تشکیل میز ویژه کارآفرینان زن در معاونت برنامه‌ ریزی وزارت صنعت به منظور رسیدگی به مشکلات این قشر خبر داد و افزود: همچنین در صندوق حمایت از صنایع کوچک و متوسط حمایت از زنان کارآفرین در اولویت قرار خواهد گرفت. شریعتمداری گفت: بر اساس قانون ۵ر۱ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی باید در اختیار صنایع کوچک و متوسط و با نرخ کمتر از

۴ درصد قرار گیرد که در این زمینه دسته‌های شغلی مشخص شده و در طول سال ۹۷ عملیاتی می‌شود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه باید کانون زنان بازرگان و کارآفرین در وزارت صنعت فعال شود، فعالیت

۴۵۰ هزار واحد صنعتی در کشور را مد‌نظر قرار داد و گفت: علاوه بر محدودیت‌های خارجی عده ای در داخل کشور موضوع عدم قطعیت و انتظارات منفی را ایجاد می‌کنند که این موضوع در مجموع به زیان همه ما خواهد بود و بدترین تخریب را در فضای کسب و کار ایجاد می کند.

وزیر صنعت با اشاره به محدودیت منابع ارزی کشور گفت: این منابع باید صرف امور مهم شود؛ با این حال در شرایط فعلی مواد اولیه واحدهای تولیدی گران خواهد شد، اما ما تغییر نرخ ارز از ۱۰۰۰ به ۳۰۰۰ تومان را تجربه کردیم و حالا از ۳۰۰۰ تومان به ۷۰۰۰ تومان را تجربه می کنیم با این حال به تدریج با وجود افزایش هزینه‌ها، دستمزدها هم بالا خواهد رفت و با افزایش درآمدها به سطح بالاتر به تدریج خود را با شرایط جدید سازگار می کنیم.

دلار ۳۵۰۰ تومانی تکذیب شد

خبر دیگری حاکیست: وزارت صنعت، معدن و تجارت با تکذیب خبر دلار ۳۵۰۰تومانی اعلام کرد: کاهش قیمت ارز کالای اساسی در دستور کار دولت نیست.

به گزارش مهر، وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه ای تاکید کرد: انتشار خبری مبنی بر کاهش قیمت دلار کالاهای اساسی مورد تایید نیست و دلار کالاهای اساسی در بسته جدید ارزی ۴۲۰۰تومان مصوب شده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که هر قیمت اعلامی دیگری برای دلار نادرست و مورد تایید وزارت صنعت نیست. این وزارتخانه از رسانه‌ها خواسته است که با توجه به شرایط حساس کشور از گمانه‌زنی و اطلاع‌رسانی غیر دقیق پرهیز کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ