پروژه جدید برای تبرئه بن سلمان در پرونده قتل خاشقجی
سرویس خارجی: الجزیره به نقل از روزنامه ترکیه‌ای «ینی شفق» از قربانی جدید توطئه عربستان برای تبرئه بن سلمان در پرونده قتل جمال خاشقجی پرده برداشت.

براساس این گزارش، «محمد دحلان» از رهبران سابق جنبش فتح فلسطین که ریاست سرویس امنیتی تشکیلات خودگردان را برعهده داشت و چندسال قبل به اتهام توطئه علیه فلسطینی‌ها مجبور به استعفا و سپس فرار به امارات شد، مورد ضرب و شتم در پرونده قتل خاشقجی قرار گرفته است.

ماجرا از این قرار است که در جریان سفر اخیر ولیعهد سعودی به امارات، از دحلان که مشاور ولیعهد امارات است خواسته می‌شود در مراسم جشنی که به افتخار بن سلمان در داخل یک قایق تفریحی در دبی برگزار می‌شود حضور یابد.

به گزارش ینی شفق، اما وقتی دحلان وارد قایق مذکور می‌شود نه فقط از بن‌سلمان و مقامات امارات خبری نیست، بلکه با عده‌ای چماق‌به دست و تبهکار مواجه می‌شود. این تبهکاران از دحلان می‌خواهند برگه‌ای را امضا کند که در آن نوشته شده بود: من (دحلان) طراح و مسئول قتل خاشقجی هستم. به گزارش ینی شفق، وقتی که دحلان از این درخواست امتناع می‌کند مورد ضرب و شتم شدید افراد حاضر در قایق قرار می‌گیرد به گونه‌ای که گردنش می‌شکند.

گفته می‌شود وی اکنون در بیمارستان تحت مراقبت‌های ویژه است و به هیچ‌کس اجازه ملاقات با او داده نمی‌شود گفتنی است محمد دحلان که متهم به همکاری با اسرائیلی‌ها در کشتن یاسر عرفات است، سال۲۰۰۲ به امارات گریخت و از آن زمان به عنوان مشاور محمدبن زاید ولیعهد ابوظبی انجام وظیفه می‌کند.

در چنین شرایطی، آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل توضیح کامل ولیعهد عربستان درباره ابعاد مبهم پرونده قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد این کشور و محاکمه عاملان این جنایت را خواستار شد.

از طرفی پس از انتقادات گسترده از عدم حضور رئیس «سیا» در کنگره برای توضیح در مورد پرونده قتل «جمال خاشقجی»، منابع آگاه گفتند که او قرار است برای توضیح به قانونگذاران آمریکایی به کنگره برود.

«لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهور‌خواه آمریکا نیز در یک یادداشت ، اظهارات وزیر خارجه این کشور علیه منتقدان سیاست‌های ریاض را رد کرد و نوشت: هیچ توجیهی برای رفتار اخیر سعودی در قتل خاشقجی وجود ندارد.«ترزا می»، نخست وزیر انگلیس نیز در سخنانی تصریح کرد: روابط ما با عربستان مهم است، اما مانع نخواهد شد که قویاً دیدگاه خود را در مورد کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی مطرح نکنیم.

در خبر دیگری، «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس‌جمهوری الجزایر به دلایل نامعلومی با «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی که به این کشور رفته است، دیدار نکرد.

این در حالی است که محمد بن سلمان در پی اعتراضات گسترده مردم الجزایر علیه سفر وی به کشورشان و در میان مخالف شماری زیادی از شخصیت‌های فرهنگی، رسانه‌ای و سیاسی و همچنین برخی احزاب الجزایری، وارد این کشور شده بود.

همزمان، یک منبع در اردن نیز از به تاخیر افتادن سفر بن سلمان و هیات همراه ولیعهد عربستان به این کشور خبر داد و گفت: تمامی اتاق‌های رزرو شده در هتل محل استقرار این هیات به طور کامل لغو شدند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ